30 mai, 2025
„… limitarea creșterilor salariale în companiile de stat cu performanță slabă…”
Ca sa traducem din noulimba cat sa inteleaga si prostii ca mine, asta inseamna ca pedepsesti aspru oamenii din companiile de stat care sunt pe (mari) pierderi. Pedeapsa va fi crunta – anul asta nu le mai cresti salariile cu de 3-4 ori rata inflatiei, ci limitezi cresterea la doar dublul ratei inflatiei.
Un răspuns
„… limitarea creșterilor salariale în companiile de stat cu performanță slabă…”
Ca sa traducem din noulimba cat sa inteleaga si prostii ca mine, asta inseamna ca pedepsesti aspru oamenii din companiile de stat care sunt pe (mari) pierderi. Pedeapsa va fi crunta – anul asta nu le mai cresti salariile cu de 3-4 ori rata inflatiei, ci limitezi cresterea la doar dublul ratei inflatiei.