10 iunie, 2025
Da, d-le Redactor Sef asa este ”…avem de-a face cu o industrie adevărată: cu organizare, cu reguli, cu piață, și, ca orice industrie care se respectă, cu… relația cu autoritățile: avem, așadar, Evaziune și Corupție – două industrii foarte distincte…”
Sa speram ca dl. Presedinte Dan va gasi si va aplica practic solutia salvatoare prentru Romania, care e o ”vaca de muls” pentru aceste retele ale MARII CORUPTII din Romania de azi, in timp ce poproul care tine ”in spinarea lui” bugetul Romaniei – traieste in continuare prost!
Noi, cititorii acestor frumoase si documentate randuri ale dvs, nu putem decat sa dorim succes deplin Presedintelui Dan in demersurile sale!
Stiti….sunt si nu prea sunt de acord cu dumneavoastra. Si eu am un PFA inregistrat la una din adresele la care se face referire. De vreo 3 ani. Si mi-am platit taxele. Faptul ca cineva a oferit un serviciu – anume oferirea/gazduirea PFA-ului la pachet cu oferirea de servicii contabile nu este o infractiune. Si nu vad de ce ar trebui mascatii sa descinda la astfel de adrese. In fond, cei care si-au facut firme si au datorii, le puteau face oriunde in alta parte si sa declare ca nu au activitate la sediu. Ar fi facut aceeasi evaziune (daca este evaziune), sau ar fi omis sa-si plateasca darile catre stat. Miezul problemei este neplata taxelor de catre unele firme, oriunde ar fi ele inregistrate, si nu faptul ca exista 2000 de firme la aceeasi adresa. De altfel, mai acum cativa ani scriati ca in alte tari se infiinteaza firme avand ca sediu adresa unei cutii postale, iar la noi nu se poate. Pai nu adresa e asa importanta ci persoana din spatele firmei si cum alegea aceasta sa-si administreze afacerea.
„Prima măsură a fost secretizarea de către CCR a averilor demnitarilor și funcționarilor statului. E o măsură de protecție pentru cei care chipurile, azi, lucrează la Bugete. (LINK la Detalii – AICI)”.
Ar fi fost preferabil să așteptați explicațiile CCR înainte de a emite verdicte.
Este vorba de secretizarea identificării rudelor, față de publicul larg nu de ascunderea averilor.
Deocamdată atât.
Referitor la chestiunea pe care o ridicati, după decizia CCR rămâne un singur lucru relevant:
declarațiile de avere ale oficialilor nu vor mai fi publice. dacă până acum le mai verifica presa, acum or să se verifice oficialii ei între ei – unii o să se șantajeze, alții or să apară prin presă ”pe surse”, alții or să iasă din demnități la pensie săraci, dar cu copiii milionari etc, etc.
nemaivorbind de faptul că până acum, aceste declaratii îți arătau veniturile reale ale castelor privilegiate (nu salariul ”de bază”, ci venitul sau sursele de venituri – si puteai, de exemplu, să vezi de unde un judecător la ccr are zeci de mii de euro venituri din tot felul de ”pensii”.
e posibil ca dvs. să nu fiti interesat de aceste aspecte si să mergeți după fenta explicațiilor ccr, dar unii sunt interesati – si nu de curiozitate, ci intr-un mod foarte legitim.
toate cele bune!
4 răspunsuri
Da, d-le Redactor Sef asa este ”…avem de-a face cu o industrie adevărată: cu organizare, cu reguli, cu piață, și, ca orice industrie care se respectă, cu… relația cu autoritățile: avem, așadar, Evaziune și Corupție – două industrii foarte distincte…”
Sa speram ca dl. Presedinte Dan va gasi si va aplica practic solutia salvatoare prentru Romania, care e o ”vaca de muls” pentru aceste retele ale MARII CORUPTII din Romania de azi, in timp ce poproul care tine ”in spinarea lui” bugetul Romaniei – traieste in continuare prost!
Noi, cititorii acestor frumoase si documentate randuri ale dvs, nu putem decat sa dorim succes deplin Presedintelui Dan in demersurile sale!
Stiti….sunt si nu prea sunt de acord cu dumneavoastra. Si eu am un PFA inregistrat la una din adresele la care se face referire. De vreo 3 ani. Si mi-am platit taxele. Faptul ca cineva a oferit un serviciu – anume oferirea/gazduirea PFA-ului la pachet cu oferirea de servicii contabile nu este o infractiune. Si nu vad de ce ar trebui mascatii sa descinda la astfel de adrese. In fond, cei care si-au facut firme si au datorii, le puteau face oriunde in alta parte si sa declare ca nu au activitate la sediu. Ar fi facut aceeasi evaziune (daca este evaziune), sau ar fi omis sa-si plateasca darile catre stat. Miezul problemei este neplata taxelor de catre unele firme, oriunde ar fi ele inregistrate, si nu faptul ca exista 2000 de firme la aceeasi adresa. De altfel, mai acum cativa ani scriati ca in alte tari se infiinteaza firme avand ca sediu adresa unei cutii postale, iar la noi nu se poate. Pai nu adresa e asa importanta ci persoana din spatele firmei si cum alegea aceasta sa-si administreze afacerea.
„Prima măsură a fost secretizarea de către CCR a averilor demnitarilor și funcționarilor statului. E o măsură de protecție pentru cei care chipurile, azi, lucrează la Bugete. (LINK la Detalii – AICI)”.
Ar fi fost preferabil să așteptați explicațiile CCR înainte de a emite verdicte.
Este vorba de secretizarea identificării rudelor, față de publicul larg nu de ascunderea averilor.
Deocamdată atât.
Referitor la chestiunea pe care o ridicati, după decizia CCR rămâne un singur lucru relevant:
declarațiile de avere ale oficialilor nu vor mai fi publice. dacă până acum le mai verifica presa, acum or să se verifice oficialii ei între ei – unii o să se șantajeze, alții or să apară prin presă ”pe surse”, alții or să iasă din demnități la pensie săraci, dar cu copiii milionari etc, etc.
nemaivorbind de faptul că până acum, aceste declaratii îți arătau veniturile reale ale castelor privilegiate (nu salariul ”de bază”, ci venitul sau sursele de venituri – si puteai, de exemplu, să vezi de unde un judecător la ccr are zeci de mii de euro venituri din tot felul de ”pensii”.
e posibil ca dvs. să nu fiti interesat de aceste aspecte si să mergeți după fenta explicațiilor ccr, dar unii sunt interesati – si nu de curiozitate, ci intr-un mod foarte legitim.
toate cele bune!