2 iunie, 2025



Articole recomandate:

Etichete:

citește și

lasă un comentariu

2 răspunsuri

  1. Am citit cu oarece amuzament, d-le Grosu, ultimele paragrafe ale articolului. Ele cam sugereaza raspunsul intrebarii retorice din titlu, nu-i asa?
    Si da, dl. Socol (si distinsa domniei sale sotie) e un dezastru pentru Romania, altoit cum e pe ignoranta crunta intr-ale economiei a celor mai multi lideri pesedisti de varf.
    Stiu ca e foarte greu, aproape imposibil de infaptuit acest deziderat – cine conduce o tara sa aiba si un pic de responsabilitate dincolo de rezultatul electoral – dar ceva trebuie facut, iar dl. Socol este exemplul perfect.
    Din cate stiu eu, dl. Socol e OK ca om – e super-educat, super-inteligent, super-super-super. Si, extrem de important in contextul asocierii domniei-sale cu PSD, nu e un borfas, nu e un ticalos. O fi avut niste avantaje din aceasta asociere, dar nimic serios, nimic scandalos. E un om foarte onorabil (mai ales in comparatie cu asociatii sai politici). Cam ca dl. Negrescu, sa zicem.
    Problema e ca, in ciuda tuturor acestor plusuri, dl. Socol are niste idei (macro)economice absolut catastrofale, dezastruoase – si care sunt deja DOVEDITE ca fiind dezastruoase, iar asta aici, in Romania, nu in alta galaxie. Dl. Socol (si consoarta) este principalul autor – hai sa zicem intelectual, nu moral, si nici politic – al situatiei economice critice in care a ajuns Romania. Si nu numai ca nu poarta absolut niciun fel de responsabilitate pentru asta, dar, culmea romanismului, e trimis de Marele Partid sa-si continue opera de distrugere, sa termine ce n-a reusit sa faca in ultimii 10 ani. Cum facem sa-l oprim pe dl. Socol (altfel un om bine intentionat, sunt convins) si gloata de pesedisti vesela, dar ignoranta, care-l sustine???

  2. Noul design trebuie să aibă ca punct de referință CETĂȚEANUL . De la acest principiu se poate porni la aplicarea măsurilor propuse .
    Dacă STATUL rămâne centrul în jurul căruia pivotează noul design atunci degeaba.
    CETĂȚEANUL , libertatea acestuia și bunăstarea lui trebuie sa fie obiectivele principale ale oricărei reforme. Restul obiectivelor sunt subsidiare și implicit suportul pentru îndeplinirea obiectivelor principale.
    În rest , numai de bine.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

2 răspunsuri

  1. Am citit cu oarece amuzament, d-le Grosu, ultimele paragrafe ale articolului. Ele cam sugereaza raspunsul intrebarii retorice din titlu, nu-i asa?
    Si da, dl. Socol (si distinsa domniei sale sotie) e un dezastru pentru Romania, altoit cum e pe ignoranta crunta intr-ale economiei a celor mai multi lideri pesedisti de varf.
    Stiu ca e foarte greu, aproape imposibil de infaptuit acest deziderat – cine conduce o tara sa aiba si un pic de responsabilitate dincolo de rezultatul electoral – dar ceva trebuie facut, iar dl. Socol este exemplul perfect.
    Din cate stiu eu, dl. Socol e OK ca om – e super-educat, super-inteligent, super-super-super. Si, extrem de important in contextul asocierii domniei-sale cu PSD, nu e un borfas, nu e un ticalos. O fi avut niste avantaje din aceasta asociere, dar nimic serios, nimic scandalos. E un om foarte onorabil (mai ales in comparatie cu asociatii sai politici). Cam ca dl. Negrescu, sa zicem.
    Problema e ca, in ciuda tuturor acestor plusuri, dl. Socol are niste idei (macro)economice absolut catastrofale, dezastruoase – si care sunt deja DOVEDITE ca fiind dezastruoase, iar asta aici, in Romania, nu in alta galaxie. Dl. Socol (si consoarta) este principalul autor – hai sa zicem intelectual, nu moral, si nici politic – al situatiei economice critice in care a ajuns Romania. Si nu numai ca nu poarta absolut niciun fel de responsabilitate pentru asta, dar, culmea romanismului, e trimis de Marele Partid sa-si continue opera de distrugere, sa termine ce n-a reusit sa faca in ultimii 10 ani. Cum facem sa-l oprim pe dl. Socol (altfel un om bine intentionat, sunt convins) si gloata de pesedisti vesela, dar ignoranta, care-l sustine???

  2. Noul design trebuie să aibă ca punct de referință CETĂȚEANUL . De la acest principiu se poate porni la aplicarea măsurilor propuse .
    Dacă STATUL rămâne centrul în jurul căruia pivotează noul design atunci degeaba.
    CETĂȚEANUL , libertatea acestuia și bunăstarea lui trebuie sa fie obiectivele principale ale oricărei reforme. Restul obiectivelor sunt subsidiare și implicit suportul pentru îndeplinirea obiectivelor principale.
    În rest , numai de bine.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: