17 noiembrie, 2025
Nu face reforma pentru că nu este capabil ! O reformă reală , de fond , nu de formă , presupune să aibă în centru CETĂȚEANUL !
Reforma este diferită de restructurare ! Prin ceea ce se vehiculează în spațiul public , guvernanții au ca obiectiv o restructurare și nu a reformă !
Care sunt obiectivele unei reforme ?
Cum vor fi agregate reformele sectoriale într-un ansamblu coerent ?
Ce trebuie făcut pentru a realiza obiectivele ?
Cum vor fi eșalonate în timp măsurile și coordonate ?
Cum va fi implicată populația Țării în realizarea reformei și promovarea ei ?
Doar câteva întrebări . Procesul este foarte complicat și deloc ușor !
În rest , numai de bine.
Reorganizarea administrativă
Este imposibilă, întrucât acolo sunt mufati toți trepădușii de partid (PSDNL)
Când aceste partide vor ajunge la sub cinci la sută se va schimba calimera. Peste trei ani, peste treizeci, dracu’ știe!
S-ar micșora numărul posturilor ,,grase” , folosite ca recompense după alegeri , așa că…….
Avem în țară o mulțime de municipii cu o populație sub 15000 locuitori (Municipiul Beiuș, Judet Bihor cu puțin peste 10000 de locuitori!!)
Dacă scopul propusei reorganizări administrativ teritoriale este reducerea cheltuielilor atuci măsura nu se justifică. Există o soluție mult mai simplă. Introducerea normei de personal. De exemplu: la 15.000 de persoane 1 primar, 2 viceprimari, 1 secretar, 7 consilieri etc. Cu temen de 2 ani pentru ca actualele UAT-uri să se unească pentru a se încadra în normă, Dacă nu o fac, după doi ani se va face prin decizie administrativă guvernamentală. Simplu,, echitabil și eficient.
5 răspunsuri
Nu face reforma pentru că nu este capabil ! O reformă reală , de fond , nu de formă , presupune să aibă în centru CETĂȚEANUL !
Reforma este diferită de restructurare ! Prin ceea ce se vehiculează în spațiul public , guvernanții au ca obiectiv o restructurare și nu a reformă !
Care sunt obiectivele unei reforme ?
Cum vor fi agregate reformele sectoriale într-un ansamblu coerent ?
Ce trebuie făcut pentru a realiza obiectivele ?
Cum vor fi eșalonate în timp măsurile și coordonate ?
Cum va fi implicată populația Țării în realizarea reformei și promovarea ei ?
Doar câteva întrebări . Procesul este foarte complicat și deloc ușor !
În rest , numai de bine.
Reorganizarea administrativă
Este imposibilă, întrucât acolo sunt mufati toți trepădușii de partid (PSDNL)
Când aceste partide vor ajunge la sub cinci la sută se va schimba calimera. Peste trei ani, peste treizeci, dracu’ știe!
S-ar micșora numărul posturilor ,,grase” , folosite ca recompense după alegeri , așa că…….
Avem în țară o mulțime de municipii cu o populație sub 15000 locuitori (Municipiul Beiuș, Judet Bihor cu puțin peste 10000 de locuitori!!)
Dacă scopul propusei reorganizări administrativ teritoriale este reducerea cheltuielilor atuci măsura nu se justifică. Există o soluție mult mai simplă. Introducerea normei de personal. De exemplu: la 15.000 de persoane 1 primar, 2 viceprimari, 1 secretar, 7 consilieri etc. Cu temen de 2 ani pentru ca actualele UAT-uri să se unească pentru a se încadra în normă, Dacă nu o fac, după doi ani se va face prin decizie administrativă guvernamentală. Simplu,, echitabil și eficient.