14 iunie, 2025
Radu Crăciun / Turnul Babel
BNR din 1990 a facut o politica a cursului de schimb in defavoarea economiei… un leu mereu mai puternic decat o arata piata a facut ca orice import sa fie mai ieftin si asta prin limitarea productiei interne pana la anularea acesteia… asa totul a mers spre transformarea Romaniei intr-o piata mare pentru tarile din UE si nu numai… acum mergem la fel … in 2015 am indeplinit toate conditiile pentru a trece la euro … nu s-a dorit trecerea de catre BNR … asa ca si astazi platim cursuri de schimb mai mari decat cele ale BNR… daca va uitati la o factura de telefonie, gaz etc vedeti ca platim abonamentul la un curs cu cel putin 0,5 % mai mare decat cel al BNR… daca ar fi fost in euro totul aceste subterfugii de catig suplimentar nu ar mai fi fost… Bani mai multi la buget pot fi asigurati si prin reducerea indemnizatiilor celor de la BNR si desigur verificarea tuturor costurilor acesteia.
Daca tot vorbim de echilibrarea bugetului ar trebui sa incepem cu exemplul dat de BNR.
Un răspuns
Radu Crăciun / Turnul Babel
BNR din 1990 a facut o politica a cursului de schimb in defavoarea economiei… un leu mereu mai puternic decat o arata piata a facut ca orice import sa fie mai ieftin si asta prin limitarea productiei interne pana la anularea acesteia… asa totul a mers spre transformarea Romaniei intr-o piata mare pentru tarile din UE si nu numai… acum mergem la fel … in 2015 am indeplinit toate conditiile pentru a trece la euro … nu s-a dorit trecerea de catre BNR … asa ca si astazi platim cursuri de schimb mai mari decat cele ale BNR… daca va uitati la o factura de telefonie, gaz etc vedeti ca platim abonamentul la un curs cu cel putin 0,5 % mai mare decat cel al BNR… daca ar fi fost in euro totul aceste subterfugii de catig suplimentar nu ar mai fi fost… Bani mai multi la buget pot fi asigurati si prin reducerea indemnizatiilor celor de la BNR si desigur verificarea tuturor costurilor acesteia.
Daca tot vorbim de echilibrarea bugetului ar trebui sa incepem cu exemplul dat de BNR.