19 septembrie, 2025
Concedierile sunt necesare pentru ca aparatul administrativ bugetar e ff stufos fiind de 3 ori mai mare decat in 1989.
Si ce s-a intamplat in administratia publuca locala si centrala:
– au plecat din Romania peste 5 milioane de locuitori si aproape toti raman pe acolo.
– sporul natural pe ultimii 10 ani e negativ de peste 11, 12%..Sunt comune unde nu se mai basc copii de 10 ani.
De ce sa tinem intr-o comuna 20-30 de salariati la Primarie cand abia mai sunt 1500 de suflete!
Pe intelesul tuturor:
La Primaria Vascauti sunt 27 de angajati la o populatie de 1500 de locuitori in patru sate.
Sporul natural demografic e negativ ca o medie a ultimilor 10 ani.
Minus 15%.
E real pentru ca in ultimii 5 ani nu s-a nascut decat un copil.
Acesta e trendul.
Si scadem in prima etapa nr angajatilor Primariei cu 15%.
Deci concediem 4 salariati in prima etapa.
Adaptam lipsa potentialului demografic la aparatul stufos al Primariei.
In general.
E real.
Trebuie inceputa concedierea Tovarasililor: Grineanu, O. Vasilescu, Ciolacu, Stanescu samd!
Normarea muncii este instrumentul economic de determinare a necesarului de personal din aparatul bugetar stufos.
Nu uitati de sporul demografic negativ!
😵
Negativ inseamna concedieri colective mari la Primarii si Consilii Judetene pentru ca mai mult de 5 milioane de romani sunt plecati!
V-am zis ca e zguduire?
Nu concediaza nimeni cumetrele si cumetrii, nici verisoare, cumnate si nepoti!
Doar impozitele locale se maresc cu 70% pentru proprietati, aparatul stufos din Primarii sau CJ ramane pe post!
Trai pe vatrai pentru bugwtarime!
Pas cu pas baieti!
Ati facut-o lata!
Taxe, impozite, TVA, samd cresc pentru populatia majoritară!
Cresterea e numita pompos reformă!
Privilegiile si sinecurile raman la pe loc!
Veniturile cumularzilor a fost amanata la impozitare ca s-au opus niste Nemuritori!
😮
Concedierea bugetarimii se amâna ca nu vrea coruptul PSD, frâna din guvernare!
Oricum dupa Congresul lor din octombrie urmeaza fuziunea cu AUR!😱
2 răspunsuri
Concedierile sunt necesare pentru ca aparatul administrativ bugetar e ff stufos fiind de 3 ori mai mare decat in 1989.
Si ce s-a intamplat in administratia publuca locala si centrala:
– au plecat din Romania peste 5 milioane de locuitori si aproape toti raman pe acolo.
– sporul natural pe ultimii 10 ani e negativ de peste 11, 12%..Sunt comune unde nu se mai basc copii de 10 ani.
De ce sa tinem intr-o comuna 20-30 de salariati la Primarie cand abia mai sunt 1500 de suflete!
Pe intelesul tuturor:
La Primaria Vascauti sunt 27 de angajati la o populatie de 1500 de locuitori in patru sate.
Sporul natural demografic e negativ ca o medie a ultimilor 10 ani.
Minus 15%.
E real pentru ca in ultimii 5 ani nu s-a nascut decat un copil.
Acesta e trendul.
Si scadem in prima etapa nr angajatilor Primariei cu 15%.
Deci concediem 4 salariati in prima etapa.
Adaptam lipsa potentialului demografic la aparatul stufos al Primariei.
In general.
E real.
Trebuie inceputa concedierea Tovarasililor: Grineanu, O. Vasilescu, Ciolacu, Stanescu samd!
Normarea muncii este instrumentul economic de determinare a necesarului de personal din aparatul bugetar stufos.
Nu uitati de sporul demografic negativ!
😵
Negativ inseamna concedieri colective mari la Primarii si Consilii Judetene pentru ca mai mult de 5 milioane de romani sunt plecati!
V-am zis ca e zguduire?
Nu concediaza nimeni cumetrele si cumetrii, nici verisoare, cumnate si nepoti!
Doar impozitele locale se maresc cu 70% pentru proprietati, aparatul stufos din Primarii sau CJ ramane pe post!
Trai pe vatrai pentru bugwtarime!
Pas cu pas baieti!
Ati facut-o lata!
Taxe, impozite, TVA, samd cresc pentru populatia majoritară!
Cresterea e numita pompos reformă!
Privilegiile si sinecurile raman la pe loc!
Veniturile cumularzilor a fost amanata la impozitare ca s-au opus niste Nemuritori!
😮
Concedierea bugetarimii se amâna ca nu vrea coruptul PSD, frâna din guvernare!
Oricum dupa Congresul lor din octombrie urmeaza fuziunea cu AUR!😱