18 octombrie, 2022
1.Nici o masura nu poate garanta efectele scontate, deoarece oricare din crize o poate submina”…
Exista o singura ,,masura” ce poate avea efecte majore, actionind ,,combinat” asupra tuturor ,,crizelor” Romaniei!
De ani de zile CDG organizeaza conferinte nationale pe intreaga problematica economica economica si bugetara, dezvaluind aici stadiul precar al ,,interconectarii” in domeniul impozitelor si dificultatea implementarii proiectelor respective.
Conferintele au abordat aproape toate domeniile vietii economice, politice si sociale, prezentind stadiul intrarii in ,,linistea dinaintea furtunii”, dupa care Romania poate intra in ,,ochiul furtunii economice”, cu final in incapacitate de plata.
2.Singurul care a pus ,,punctul pe i” privind cauzele care au adus Romania in starea de natiune esuata – remarcind ca nici PNRR nu este realizabil in conditiile de fata este Marcel Ciolacu, presedintele P.S.Democrat – constatind un adevar simplu dar mereu evitat de analisti: ,,Romania NU are forta institutionala de a atrage toti banii UE!”
Ce sa mai vorbim atunci de atragerea si utilizarea unor credite straine ori a investitorilor industriali majori pentru a crea anual cca. 200 de mii de noi locuri de munca industriale, pentru a iesi din gaura deficitului bugetar?
Isi imagineaza cineva din Romania, ca rezolvarea problematicii punctuale cu care se confrunta economia, administrarea bugetara ori politica este posibila in lipsa unui PROIECT DE TARA, care sa ,,conexeze” intr-un proiect unitar si fezabil tot ceeace (profesionist) a prezentat si dezbatut cursdeguvernare de ani de zile?Ce anume poate desfiinta cercul de fier al blocajului (absolut) contra investitorilor industriali straini, constituit de ceeace spunea d-l Ciulacu: incapacitatea institutionala de a atrage si asigura accesul investitorilor industriali majori?
3.Deficitul analizelor si mai ales al solutiilor guvernemantale este generat de lipsa cercetarii institutionale, conexata cu cea economica, care singura nu ofera decit informatii si solutii punctuale, inposibil de cuprins intr-un program de guvernare.
Pina la evaluarea si promovarea unui proiect de tara care sa cuprinda intr-un proiect operational masurile economice ,,articulate” cu cele institutionale care le asigura realizarea, parcursul Romaniei spre furtuna economica ,,greceasca” ramine deschis si de neoprit…
prof. Caliman I. Eugen
consultant independent
autor proiect de tara
(,,solicitabil” cind economia va intra in ,,parbusirea” generala ca urmare a datoriei si deficitului bugetar.)
Intr-o democratie reala, UN POLITICIAN DE ELITA (model) necesar unei societati moderne bazate pe cunoastere, trebuie sa fie un intelept, sa priveasca particularul prin prisma generalului si intr-un acelasi elan de gindire sa cuprinda deopotriva abstractul si concretul. Trebuie sa vada prezentul in lumina trecutului, pentru scopuri situate in viitor. Nici o parte a naturii umane sau a institutiilor omenesti nu trebuie sa-i scape cu totul din vedere. El trebuie sa fie dezinteresat si in acelasi timp sa vizeze un scop; sa fie distant si incoruptibil dar cu picioarele pe pamint ca un om de stiinta.(Indivizi cu discernamintul afectat, incompetentii si cei cu instincte de rechin nu au ce cauta in politica sau viata publica).
Un popor nu se poate dezvolta fara a avea propriile modele de oameni valorosi a caror exemplu sa le fie urmat sau care sa constituie seva de unde sa se hraneasca spiritual. Lipsa unor asemenea valori sau principii inseamna dezradacinare si apoi pieirea neamului respectiv. Din acest punct de vedere politica romaneasca postcomunista are o manifestare nefasta;
Situatia economico – sociala dezastroasa creata de politruci si guvernanti poporului roman in cei 33 ani trecuti de la evenimentele din decembrie 1989, in urma actiunilor de privatizare (INSTRAINARE A AVUTIEI NATIONALE) in cadrul “procesului de tranzitie?”, trebuie analizata, de catre reprezentantii responsabili ai societatii romanesti, loaiali si credinciosi binelui societatii, alaturi de experti, factori competenti si abilitati din punct de vedere legal si moral, luand la verifiecare fiecare caz in parte. In functie de concluziile rezultate sa se dispuna, conform bunelor practici si experiente pozitive din tarile UE, nationalizarea obiectivelor economice privatizate-INSTRAINATE abuziv din punct de vedere al interesului public, pedepsirea celor care se fac vinovati de instrainare nejustificata si recuperarea pagubelor create.
Guvernarile postcomuniste, n-au intreprins programe ori strategii valoroase pentru progresul economico-social al Romaniei, acestea au constituit in majoritatea cazurilor „bolovani” legati de gitul natiunii pe care au afundat-o într-o mocirla de nedescris a incompetentei si imoralitatii. Romania dupa 1989, a fost condusa numai de GROPARI, nici daca era dominata de anarhie sau se afla in razboi cu toate statele lumii nu putea realiza o asemenea contraperformanta de regres economico-social.
O tonă de cuvinte „furajere”, în loc de o frază: recuperați naibii odată sumele de milioane de euro de la cei care au adus prejudiciu statului, în loc să-i închideți și apoi să le dați drumul. Opriți evaziunea din „paradisurile fiscale”!!! Atât. 🤔🤨
3 răspunsuri
1.Nici o masura nu poate garanta efectele scontate, deoarece oricare din crize o poate submina”…
Exista o singura ,,masura” ce poate avea efecte majore, actionind ,,combinat” asupra tuturor ,,crizelor” Romaniei!
De ani de zile CDG organizeaza conferinte nationale pe intreaga problematica economica economica si bugetara, dezvaluind aici stadiul precar al ,,interconectarii” in domeniul impozitelor si dificultatea implementarii proiectelor respective.
Conferintele au abordat aproape toate domeniile vietii economice, politice si sociale, prezentind stadiul intrarii in ,,linistea dinaintea furtunii”, dupa care Romania poate intra in ,,ochiul furtunii economice”, cu final in incapacitate de plata.
2.Singurul care a pus ,,punctul pe i” privind cauzele care au adus Romania in starea de natiune esuata – remarcind ca nici PNRR nu este realizabil in conditiile de fata este Marcel Ciolacu, presedintele P.S.Democrat – constatind un adevar simplu dar mereu evitat de analisti: ,,Romania NU are forta institutionala de a atrage toti banii UE!”
Ce sa mai vorbim atunci de atragerea si utilizarea unor credite straine ori a investitorilor industriali majori pentru a crea anual cca. 200 de mii de noi locuri de munca industriale, pentru a iesi din gaura deficitului bugetar?
Isi imagineaza cineva din Romania, ca rezolvarea problematicii punctuale cu care se confrunta economia, administrarea bugetara ori politica este posibila in lipsa unui PROIECT DE TARA, care sa ,,conexeze” intr-un proiect unitar si fezabil tot ceeace (profesionist) a prezentat si dezbatut cursdeguvernare de ani de zile?Ce anume poate desfiinta cercul de fier al blocajului (absolut) contra investitorilor industriali straini, constituit de ceeace spunea d-l Ciulacu: incapacitatea institutionala de a atrage si asigura accesul investitorilor industriali majori?
3.Deficitul analizelor si mai ales al solutiilor guvernemantale este generat de lipsa cercetarii institutionale, conexata cu cea economica, care singura nu ofera decit informatii si solutii punctuale, inposibil de cuprins intr-un program de guvernare.
Pina la evaluarea si promovarea unui proiect de tara care sa cuprinda intr-un proiect operational masurile economice ,,articulate” cu cele institutionale care le asigura realizarea, parcursul Romaniei spre furtuna economica ,,greceasca” ramine deschis si de neoprit…
prof. Caliman I. Eugen
consultant independent
autor proiect de tara
(,,solicitabil” cind economia va intra in ,,parbusirea” generala ca urmare a datoriei si deficitului bugetar.)
Intr-o democratie reala, UN POLITICIAN DE ELITA (model) necesar unei societati moderne bazate pe cunoastere, trebuie sa fie un intelept, sa priveasca particularul prin prisma generalului si intr-un acelasi elan de gindire sa cuprinda deopotriva abstractul si concretul. Trebuie sa vada prezentul in lumina trecutului, pentru scopuri situate in viitor. Nici o parte a naturii umane sau a institutiilor omenesti nu trebuie sa-i scape cu totul din vedere. El trebuie sa fie dezinteresat si in acelasi timp sa vizeze un scop; sa fie distant si incoruptibil dar cu picioarele pe pamint ca un om de stiinta.(Indivizi cu discernamintul afectat, incompetentii si cei cu instincte de rechin nu au ce cauta in politica sau viata publica).
Un popor nu se poate dezvolta fara a avea propriile modele de oameni valorosi a caror exemplu sa le fie urmat sau care sa constituie seva de unde sa se hraneasca spiritual. Lipsa unor asemenea valori sau principii inseamna dezradacinare si apoi pieirea neamului respectiv. Din acest punct de vedere politica romaneasca postcomunista are o manifestare nefasta;
Situatia economico – sociala dezastroasa creata de politruci si guvernanti poporului roman in cei 33 ani trecuti de la evenimentele din decembrie 1989, in urma actiunilor de privatizare (INSTRAINARE A AVUTIEI NATIONALE) in cadrul “procesului de tranzitie?”, trebuie analizata, de catre reprezentantii responsabili ai societatii romanesti, loaiali si credinciosi binelui societatii, alaturi de experti, factori competenti si abilitati din punct de vedere legal si moral, luand la verifiecare fiecare caz in parte. In functie de concluziile rezultate sa se dispuna, conform bunelor practici si experiente pozitive din tarile UE, nationalizarea obiectivelor economice privatizate-INSTRAINATE abuziv din punct de vedere al interesului public, pedepsirea celor care se fac vinovati de instrainare nejustificata si recuperarea pagubelor create.
Guvernarile postcomuniste, n-au intreprins programe ori strategii valoroase pentru progresul economico-social al Romaniei, acestea au constituit in majoritatea cazurilor „bolovani” legati de gitul natiunii pe care au afundat-o într-o mocirla de nedescris a incompetentei si imoralitatii. Romania dupa 1989, a fost condusa numai de GROPARI, nici daca era dominata de anarhie sau se afla in razboi cu toate statele lumii nu putea realiza o asemenea contraperformanta de regres economico-social.
O tonă de cuvinte „furajere”, în loc de o frază: recuperați naibii odată sumele de milioane de euro de la cei care au adus prejudiciu statului, în loc să-i închideți și apoi să le dați drumul. Opriți evaziunea din „paradisurile fiscale”!!! Atât. 🤔🤨