1 iunie, 2025
O analiză de bun simț , edificatoare . Ultimul prim – ministru responsabil față de deficitul bugetar a fost mult hulita Viorica Dăncilă.
Experiența ne arată că aceasta a fost mult , cu mult peste catastrofele numite Orban , Cîțu , Ciucă și Ciolacu. Fără reducerea cheltuielilor statului ( inclusiv reorganizarea administrativ – teritorială ) , eliminarea pomenilor de tot felul , concomitent cu înghețarea salariilor și a pensiilor pentru cel puțin doi ani și creșterea veniturilor statului prin diminuarea evaziunii fiscale , optimizării fiscale , muncii la negru și economiei subterane nu se va ajunge la echilibrarea bugetului . Consecința : faliment!
Au politicienii forța să prezinte situația catastrofală a finanțelor țării și măsurile deloc populare ce se impun ?
Cine va avea curajul să propună sacrificii de genul înghețării salariilor și a pensiilor pentru pentru o anumită perioadă ? Tare mă tem ca se va aplica zicala : peștele de la cap se impute și se curăță de la coadă. Adică numai cei mulți vor plăti greșelile făcute de cei puțini care ne-au condus și care nu se simt responsabili moral și nici nu pot fi pedepsiți penal.
În rest , numai de bine.
Un răspuns
O analiză de bun simț , edificatoare . Ultimul prim – ministru responsabil față de deficitul bugetar a fost mult hulita Viorica Dăncilă.
Experiența ne arată că aceasta a fost mult , cu mult peste catastrofele numite Orban , Cîțu , Ciucă și Ciolacu. Fără reducerea cheltuielilor statului ( inclusiv reorganizarea administrativ – teritorială ) , eliminarea pomenilor de tot felul , concomitent cu înghețarea salariilor și a pensiilor pentru cel puțin doi ani și creșterea veniturilor statului prin diminuarea evaziunii fiscale , optimizării fiscale , muncii la negru și economiei subterane nu se va ajunge la echilibrarea bugetului . Consecința : faliment!
Au politicienii forța să prezinte situația catastrofală a finanțelor țării și măsurile deloc populare ce se impun ?
Cine va avea curajul să propună sacrificii de genul înghețării salariilor și a pensiilor pentru pentru o anumită perioadă ? Tare mă tem ca se va aplica zicala : peștele de la cap se impute și se curăță de la coadă. Adică numai cei mulți vor plăti greșelile făcute de cei puțini care ne-au condus și care nu se simt responsabili moral și nici nu pot fi pedepsiți penal.
În rest , numai de bine.