25 ianuarie, 2022
Foarte instructiv.
Găsesc confirmarea opiniilor mele personale.
In europarlament exista o majoranta de analfabeți energetic care au pus carul înaintea boilor.
– Trecerea masivă a tot și toate pe curent electric provoacă o penurie de energie.
– Scumpiri pe banda rulanta și cu efecte în preturile a tot ce consumam.
-Lipsescc capacități productive, infrastructura de transport care sa asigure consumul suplimentar de energie electrică.
– a crede că fotovoltaicul și eolian e ” soluția” la aceste probleme , e de plâns .
– De ras în nici un caz deoarece respectivii au transformat utopia energetica în norme , legi și directive.
„Producția de mașini electrice e impusa de politica și nu de industria auto ”
E declarația publică a șefului grupului auto Stellantis.( Peugeot, Fiat , Opel, Citroen și afiliatele subordonate )
Același a declarat :
– fara subvenții , mașina electrică nu e la îndemîna clasei medii.”
Adică ar fi prea scumpă.
Ori UE , schimba macazul ( cum cere domnul Marinescu și altii) ori vom fi toți ecologici cum e cerința dar cu pantalonii rupți in cur. Adică săraci.
Viitorul UE se decide AZI.
În competiția planetara economică , UE pierde cu norme rigide și fanteziste.
China știe mai bine.
Ce este o provocare pentru UE poate fi o oportunitate pentru Romania.
De ex. putem face baterii electrice la noi in tara. Avem materie prima de calitate dar trebuie extrasa.
2 răspunsuri
Foarte instructiv.
Găsesc confirmarea opiniilor mele personale.
In europarlament exista o majoranta de analfabeți energetic care au pus carul înaintea boilor.
– Trecerea masivă a tot și toate pe curent electric provoacă o penurie de energie.
– Scumpiri pe banda rulanta și cu efecte în preturile a tot ce consumam.
-Lipsescc capacități productive, infrastructura de transport care sa asigure consumul suplimentar de energie electrică.
– a crede că fotovoltaicul și eolian e ” soluția” la aceste probleme , e de plâns .
– De ras în nici un caz deoarece respectivii au transformat utopia energetica în norme , legi și directive.
„Producția de mașini electrice e impusa de politica și nu de industria auto ”
E declarația publică a șefului grupului auto Stellantis.( Peugeot, Fiat , Opel, Citroen și afiliatele subordonate )
Același a declarat :
– fara subvenții , mașina electrică nu e la îndemîna clasei medii.”
Adică ar fi prea scumpă.
Ori UE , schimba macazul ( cum cere domnul Marinescu și altii) ori vom fi toți ecologici cum e cerința dar cu pantalonii rupți in cur. Adică săraci.
Viitorul UE se decide AZI.
În competiția planetara economică , UE pierde cu norme rigide și fanteziste.
China știe mai bine.
Ce este o provocare pentru UE poate fi o oportunitate pentru Romania.
De ex. putem face baterii electrice la noi in tara. Avem materie prima de calitate dar trebuie extrasa.