25 ianuarie, 2022



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

2 răspunsuri

  1. Foarte instructiv.
    Găsesc confirmarea opiniilor mele personale.
    In europarlament exista o majoranta de analfabeți energetic care au pus carul înaintea boilor.
    – Trecerea masivă a tot și toate pe curent electric provoacă o penurie de energie.
    – Scumpiri pe banda rulanta și cu efecte în preturile a tot ce consumam.
    -Lipsescc capacități productive, infrastructura de transport care sa asigure consumul suplimentar de energie electrică.
    – a crede că fotovoltaicul și eolian e ” soluția” la aceste probleme , e de plâns .
    – De ras în nici un caz deoarece respectivii au transformat utopia energetica în norme , legi și directive.

    „Producția de mașini electrice e impusa de politica și nu de industria auto ”
    E declarația publică a șefului grupului auto Stellantis.( Peugeot, Fiat , Opel, Citroen și afiliatele subordonate )
    Același a declarat :
    – fara subvenții , mașina electrică nu e la îndemîna clasei medii.”
    Adică ar fi prea scumpă.

    Ori UE , schimba macazul ( cum cere domnul Marinescu și altii) ori vom fi toți ecologici cum e cerința dar cu pantalonii rupți in cur. Adică săraci.
    Viitorul UE se decide AZI.
    În competiția planetara economică , UE pierde cu norme rigide și fanteziste.
    China știe mai bine.

  2. Ce este o provocare pentru UE poate fi o oportunitate pentru Romania.
    De ex. putem face baterii electrice la noi in tara. Avem materie prima de calitate dar trebuie extrasa.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

2 răspunsuri

  1. Foarte instructiv.
    Găsesc confirmarea opiniilor mele personale.
    In europarlament exista o majoranta de analfabeți energetic care au pus carul înaintea boilor.
    – Trecerea masivă a tot și toate pe curent electric provoacă o penurie de energie.
    – Scumpiri pe banda rulanta și cu efecte în preturile a tot ce consumam.
    -Lipsescc capacități productive, infrastructura de transport care sa asigure consumul suplimentar de energie electrică.
    – a crede că fotovoltaicul și eolian e ” soluția” la aceste probleme , e de plâns .
    – De ras în nici un caz deoarece respectivii au transformat utopia energetica în norme , legi și directive.

    „Producția de mașini electrice e impusa de politica și nu de industria auto ”
    E declarația publică a șefului grupului auto Stellantis.( Peugeot, Fiat , Opel, Citroen și afiliatele subordonate )
    Același a declarat :
    – fara subvenții , mașina electrică nu e la îndemîna clasei medii.”
    Adică ar fi prea scumpă.

    Ori UE , schimba macazul ( cum cere domnul Marinescu și altii) ori vom fi toți ecologici cum e cerința dar cu pantalonii rupți in cur. Adică săraci.
    Viitorul UE se decide AZI.
    În competiția planetara economică , UE pierde cu norme rigide și fanteziste.
    China știe mai bine.

  2. Ce este o provocare pentru UE poate fi o oportunitate pentru Romania.
    De ex. putem face baterii electrice la noi in tara. Avem materie prima de calitate dar trebuie extrasa.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: