3 august, 2025



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

2 răspunsuri

  1. Exagereaza cu vaicarelile D-na Presedinta a CSM!

    Referitor la mediile calculate în statistică, Grigore Moisil a remarcat:
    ”Dacă pui o fesă pe o plită încinsă și cealaltă pe un bloc de gheață, media e bună, dar în realitate e vai de fundul tău!”

    Daca nu se intelege ca pensia medie din Romania e de 500 de Euro iar a magistratilor este de peste 5000 de Euro e clar ca e o fractura de logica.
    😮

    Care este importanta sociala a muncii facute de un magistrat fața de cea facuta de un profesor?
    Si acesta din urma dupa o cariera de cca 40-45 de ani iese la pensie cu poate nici 5000 lei!

    Societatea nu mai suporta privilegiile voastre, sinecurile facute de politicieni clientelei, exista o profunda nemultumire fata de sistemul de injustitie din Romania.

    Sunteti supraoamni?

    Trebuie sa pastram o decenta in venituri dupa importanta sociala a muncii.

    Trebuie regandita salarizarea in Ro.
    De aici trebuie inceput.
    Niciun salariu platit din bani publici nu trebuie sa depaseasca salariul Presedintelui României.
    Asta ar fi cheia de bolta a salarizarii angajatilor de la stat.
    Pe aceeasi treapta cu Presedintele ar fi Guvernatorul BNR si Presedintele CSM.
    Si de aici in jos cate o decilă!
    😎
    Am vazut ca Directorul Monetariei Statului castiga lunar de doua ori mai mult decat Presedintele!
    Aceeasi intrebare ca la magistrati:
    Care este importanta sociala a muncii voastre si a celorlati privilegiati de incasati salarii si pensii nesimtite?
    😡
    Apropo de debandada inca o intrebare:
    Cei cca 100 de magistrati care au cerut pensionarea la Presedinte au lasat in regula dosarele in sertar?
    Sau
    Câte dosare nesolutionate au lasat fara jena?

  2. E cutremurator, inspaimantator. Nu doar calitatea morala a doamnei sefe, nu arghirofilia sa patologica – ci, mai mult decat orice, calitatea sa intelectuala. Aia care este.
    Doamna sefa nu stie ce inseamna cuvantul „unic”.
    Doamna sefa vrea sa ne explice de ce 11309 lei inseamna o pensie mica – dar, daca urmariti interviul cu atentie, nu da, de fapt, absolut nicio explicatie.
    Doamna sefa nu ne da voie sa facem comparatii (intre semizeii justitiei si p…ime), aducand ca „argument” irefutabil faptul ca astfel de comparatii „nu-si au rostul” (????). Si cate si mai cate astfel de dume.
    Cam asta-i nivelul la varful justitiei romanesti.
    Atat s-a putut.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

2 răspunsuri

  1. Exagereaza cu vaicarelile D-na Presedinta a CSM!

    Referitor la mediile calculate în statistică, Grigore Moisil a remarcat:
    ”Dacă pui o fesă pe o plită încinsă și cealaltă pe un bloc de gheață, media e bună, dar în realitate e vai de fundul tău!”

    Daca nu se intelege ca pensia medie din Romania e de 500 de Euro iar a magistratilor este de peste 5000 de Euro e clar ca e o fractura de logica.
    😮

    Care este importanta sociala a muncii facute de un magistrat fața de cea facuta de un profesor?
    Si acesta din urma dupa o cariera de cca 40-45 de ani iese la pensie cu poate nici 5000 lei!

    Societatea nu mai suporta privilegiile voastre, sinecurile facute de politicieni clientelei, exista o profunda nemultumire fata de sistemul de injustitie din Romania.

    Sunteti supraoamni?

    Trebuie sa pastram o decenta in venituri dupa importanta sociala a muncii.

    Trebuie regandita salarizarea in Ro.
    De aici trebuie inceput.
    Niciun salariu platit din bani publici nu trebuie sa depaseasca salariul Presedintelui României.
    Asta ar fi cheia de bolta a salarizarii angajatilor de la stat.
    Pe aceeasi treapta cu Presedintele ar fi Guvernatorul BNR si Presedintele CSM.
    Si de aici in jos cate o decilă!
    😎
    Am vazut ca Directorul Monetariei Statului castiga lunar de doua ori mai mult decat Presedintele!
    Aceeasi intrebare ca la magistrati:
    Care este importanta sociala a muncii voastre si a celorlati privilegiati de incasati salarii si pensii nesimtite?
    😡
    Apropo de debandada inca o intrebare:
    Cei cca 100 de magistrati care au cerut pensionarea la Presedinte au lasat in regula dosarele in sertar?
    Sau
    Câte dosare nesolutionate au lasat fara jena?

  2. E cutremurator, inspaimantator. Nu doar calitatea morala a doamnei sefe, nu arghirofilia sa patologica – ci, mai mult decat orice, calitatea sa intelectuala. Aia care este.
    Doamna sefa nu stie ce inseamna cuvantul „unic”.
    Doamna sefa vrea sa ne explice de ce 11309 lei inseamna o pensie mica – dar, daca urmariti interviul cu atentie, nu da, de fapt, absolut nicio explicatie.
    Doamna sefa nu ne da voie sa facem comparatii (intre semizeii justitiei si p…ime), aducand ca „argument” irefutabil faptul ca astfel de comparatii „nu-si au rostul” (????). Si cate si mai cate astfel de dume.
    Cam asta-i nivelul la varful justitiei romanesti.
    Atat s-a putut.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: