24 septembrie, 2023
Foarte bine că i-ați demascat pe acești impostori și oportuniști.
Dar nu am auzit nimic despre alți profesori universitari , consilieri economici pentru premierul Orban , GPS- ul economic( îmi aparține ) al acestuia , respectiv Glăvan , Păun si Stamulea. Toți profesori universitari , doctori in științe economice și răsplătiți la fel de generos ( ca cei menționați in analiza dvs. ) sau poate mai mult , fiind numiți in multe consilii de administrație. Și nimic de cel ce poartă numele de Câțu care a fost ministru de finanțe si chiar prim-ministru și care a îndatorat țara ca nimeni altul. Personal cred că wageledgrowth poate da rezultate pentru o perioadă scurtă de timp ( doi – trei ani ) și numai când exporturile depășesc împortrurile , adică stimularea consumului se duce in economia națională și nu in importuri.
Pe de altă parte , intervenția statului in economie deformează mediul de afaceri și atunci când acordă facilități si atunci când le anulează.
Măsurile care vor fi adoptate sunt incoerente și insuficiente . Mai bine adoptau măsurile recomandate de Consiliul Fiscal incă din toamna anului 2022.
Domnule Grosu.
Academia Stefan Gheorghiu a produs cindva „economiști” pe banda rulanta. Total afoni de economie ( că era facultate de propagandiști transformată doar cu nume in „economie” ).
Lista menționată de dvs. e exact dovada că atunci când profesorii reciclați au fost prosti, elevii cu diplome nu depășesc profesionalitatea dascălilor.
E foarte emoționant 😄când cohortele de privilegiați bugetari refuza in totalitate să discute despre impozitul progresiv pe persoane fizice. ( adică ce e in vestul in care milioane de români au plecat din raiul ” cotei unice”. )
Normal, să obții de la un stat echivalentul a 70.000 euro sau ( vezi Dorneanu ) echivalentul a 200.000 euro și cu „stratosfericul” impozit de 9 virgula ceva la sută, nici Soros, Buffet sau Bill Gates nu au visat.
Prosti evident acești miliardari. 😄
PS.
Cu doamna Socol avut personal o discuție (cindva) în contradictoriu pe contributors.ro
Dinsa susținea că adoptarea euro e o obligație. Eu susțineam că e un angajament și atât.
Foarte supărată deoarece o rugam sa vadă în dex. diferența între obligație și angajament cu exemplul real al țărilor intrate in UE înaintea noastră și câte tot la moneda națională au ramas. (Polonia, Ungaria) Adică la angajament și NU obligație care prin definiție are un termen limita fix și clar.
Noroc că a fost plasată la ASF. Rezultatele pe măsură cunoașterii meseriei. 😀
Oricum eu personal sunt liniștit.
Anul următor ( sau prin iarna aceasta ) vom fi din nou cu căciula in mână la FMI.
Cum sta bine unei țări pline de doctori în toate cele dar care nu cunosc noțiunile de bază a întocmirii unui buget de stat.
Meseriași nu gluma. ☹️Vedeți bugetul greșit pe acest an și sumedenia de semnături pe el, masa de voturi „pentru” din parlament. Plus semnătura președintelui.
O catastrofa totala la absolut toate nivelurile politice.
Măsurile domnului Ciolacul au rol de a proteja clientela. Pe spinarea privatilor. Atat.
Că partidele fără banii din șpăgi , sunt moarte.
Vedeți ultimul baron prins cu milionul de lei șpaga.
Nu poți fi naiv să crezi că partidul nu are partea lui .
Ancheta ” mani pulite” din Italia anilor 90 învață. Pentru cine vrea să învețe.
Un articol foarte bun.
Nu stiu de ce samanii si vracii ăștia nu joacă in filme cu mafioți!
Ar lua Oscar-ul!😎
Raule !
Totusi, daca o vreme protejarea investitorilor romani, suferinzi din cauza lipsei capitalizarii,era justificata – temporar !- astazi, dupa trei decenii de economie libera …?
De ce amaratii sa suporte greutatile economiei ?
Peste tot exista impozit progresiv. Il recomanda toate institutiile europene . Pana atunci se cauta solutii !
Are autorul articolului altele mai bune ?
pentru a putea avea impozit progresiv, trebuie sa ai un sistem informatic, care sa gestioneze veniturile romanilor, noi nu am fost in stare sa avem un anaf informatizat, desi am avut program cu bm.
e mai simplu cu cota unica,
mai degraba cred ca sri ul este piatra de moara de gatul statului,
stiti ca sri poate desfasura activitati economice ?
cred ca are interes sa tina lucrurile in ceata !
vedem ce treaba are helvig, ce o mai fi facind ?
Stimate,
DORIN Valeriu,
1.Dupa trei decenii de economie capitalista, antreprenoriatul-proprietarii ,,capitalisti romani” sint inca ,,saraci” – deoarece blocarea liberalizarii si investitorilor straini de ,,proiectul Iliescu” din 1992 a interzis accesul capitalului industrial si privatizarii, cu care sa intre in afaceri, asocieri, colaborari care sa aduca capital si sa-i ,,pregateasca” pentru iesirea in lumea concurentei si dezvoltarii industriale – din postura de ,,cazuti din luna” intr-o economie noua, diferita!
Dupa trei decenii, firma COFACE-Romnia constata aceeasi stare precara a antreprenoriatului roman si incapacitatea lui de a trece in etapa superioara, la capabilitatea reindustrializarii tarii!
Lipsa industriei prelucratoare care sa produca marfuri scumpe, cu inalta valoare adaugata, face ca ,,PIB-ul sa fie mare din comert, tara cu crestere economica nemaipomenita in UE, insa banii din colectarea de impozite ,,MICI, mici” de tot.Ce sa iei de pe spinarea serviciilor de spalatorie auto si atelierelor straine de montaj manual cu produse cu valoare adaugata slaba si salariu minim pe economie, la jumatate din salariatii din privat?
2.Nu poti trata starea antreprenoriatului cu ,,principii”, ci doar raportat la starea de economie esuata in ,,toate cele”.Impoziul progresiv este pentru ,,tarile europene” nu pentru cele din Estul fost comunuist, care sint prea putin europene ca economie!
3.,,Pina atunci se cauta solutii” scrieti dvs!Solutii se cauta mai ales dupa integrare, dar iata ca nici cercetarea economica, nici partidele n-o gasesc, deoarece ea nu exista in teritoriul stiintific-economic in care este azi ,,cautata”.
Situatia in economie este oarecum asemanatoare cu a bolnavilor de acum 300 de ani, cind singurele ,,tratamente” cunoscute erau punerea de ventuze, de lipitori sau taiatul sub limba spre singerare, fie vraji ,,laice ori religioase”.Rezultatul tratamentului nu putea fi decit dupa norocul bolnavului – moartea sau sechele grave dupa eventuala insanatosire ,,naturala”.
4.Solutiile nu exista in zona financiara si fiscala care nu are cum sa ,,nasca” noi intreprinderi industriale prelucratoare, cu produse cu valoare adaugata mare si marfuri pentru export, care sa genereze mai multe impozite, echilibrul bugetar si al balantei de plati externe.
Antreprenoriatul roman neputind ,,genera” reindustrializare, solutia se afla la capitalul financia-bancar si industrial strain, care trebuie atras masiv in Romania,, dar prin masuri institutionale, spre a-i debloca accesul in industrie.
O astfel de ,,solutie” s-a dovedit imposibila, iar in spirit ,,politic eroic” si ,,revolutionar birocratic”, guvernul trateaza ,,antreprenoriatul si burghezii”, cu perimata ,,singerare” si ,,taiatul sub limba” a masurilor fiscale si financiare anuntate.
5.Intrebarea este daca cei vizati sau altii ca ei sint intradevar vinovati ca au numai solutii financiare si fiscale din cultura economica uzuala adica din micro si macroeconomie?
Pot fi ei invinovatiti ca n-au asimilat si continuat linia institutionala a cercetarii economice fundamentale, inceputa in 2000 de Daniel Daianu, de prof. Cosmin Marinescu din 2006 (Economia Institutionala), sau a dezbaterii PNLiberal din 2009 privind starea institutionala proasta si urmarea, escul capitalismului functional in Romania?Aici pare sa existe vinovatia…
Ignorarea acestui tip de ,,cercetare institutionala” se razbuna azi pe Romania antreprenoriala si salariata, prima strivita de impozite noi si pe salariati prin cresterea preturilor ca urmare a consumatorismului excerbat in urma cresterii salariilor, inafara unor consecinte/considerente economice de crestere a productivitatii muncii si expansiunii industriale!
Danemarca raport munca capital 1:1 . Romania 1:4 . Lasati gargara va trebuie impozitare de tip suedez 30 ani minim. La clasa dominanta vestica plus locala , rapace din RO top 1000 averi. Ce aveti grosul venitului national.
Nicio lichea din cei numiti mai sus nu a lucrat in mediul privat sau nu a administrat o afacere,sunt teoreticieni care nu au habar de realitatea din economia romaneasca,dar ling clantele partidelor.
8 răspunsuri
Foarte bine că i-ați demascat pe acești impostori și oportuniști.
Dar nu am auzit nimic despre alți profesori universitari , consilieri economici pentru premierul Orban , GPS- ul economic( îmi aparține ) al acestuia , respectiv Glăvan , Păun si Stamulea. Toți profesori universitari , doctori in științe economice și răsplătiți la fel de generos ( ca cei menționați in analiza dvs. ) sau poate mai mult , fiind numiți in multe consilii de administrație. Și nimic de cel ce poartă numele de Câțu care a fost ministru de finanțe si chiar prim-ministru și care a îndatorat țara ca nimeni altul. Personal cred că wageledgrowth poate da rezultate pentru o perioadă scurtă de timp ( doi – trei ani ) și numai când exporturile depășesc împortrurile , adică stimularea consumului se duce in economia națională și nu in importuri.
Pe de altă parte , intervenția statului in economie deformează mediul de afaceri și atunci când acordă facilități si atunci când le anulează.
Măsurile care vor fi adoptate sunt incoerente și insuficiente . Mai bine adoptau măsurile recomandate de Consiliul Fiscal incă din toamna anului 2022.
Domnule Grosu.
Academia Stefan Gheorghiu a produs cindva „economiști” pe banda rulanta. Total afoni de economie ( că era facultate de propagandiști transformată doar cu nume in „economie” ).
Lista menționată de dvs. e exact dovada că atunci când profesorii reciclați au fost prosti, elevii cu diplome nu depășesc profesionalitatea dascălilor.
E foarte emoționant 😄când cohortele de privilegiați bugetari refuza in totalitate să discute despre impozitul progresiv pe persoane fizice. ( adică ce e in vestul in care milioane de români au plecat din raiul ” cotei unice”. )
Normal, să obții de la un stat echivalentul a 70.000 euro sau ( vezi Dorneanu ) echivalentul a 200.000 euro și cu „stratosfericul” impozit de 9 virgula ceva la sută, nici Soros, Buffet sau Bill Gates nu au visat.
Prosti evident acești miliardari. 😄
PS.
Cu doamna Socol avut personal o discuție (cindva) în contradictoriu pe contributors.ro
Dinsa susținea că adoptarea euro e o obligație. Eu susțineam că e un angajament și atât.
Foarte supărată deoarece o rugam sa vadă în dex. diferența între obligație și angajament cu exemplul real al țărilor intrate in UE înaintea noastră și câte tot la moneda națională au ramas. (Polonia, Ungaria) Adică la angajament și NU obligație care prin definiție are un termen limita fix și clar.
Noroc că a fost plasată la ASF. Rezultatele pe măsură cunoașterii meseriei. 😀
Oricum eu personal sunt liniștit.
Anul următor ( sau prin iarna aceasta ) vom fi din nou cu căciula in mână la FMI.
Cum sta bine unei țări pline de doctori în toate cele dar care nu cunosc noțiunile de bază a întocmirii unui buget de stat.
Meseriași nu gluma. ☹️Vedeți bugetul greșit pe acest an și sumedenia de semnături pe el, masa de voturi „pentru” din parlament. Plus semnătura președintelui.
O catastrofa totala la absolut toate nivelurile politice.
Măsurile domnului Ciolacul au rol de a proteja clientela. Pe spinarea privatilor. Atat.
Că partidele fără banii din șpăgi , sunt moarte.
Vedeți ultimul baron prins cu milionul de lei șpaga.
Nu poți fi naiv să crezi că partidul nu are partea lui .
Ancheta ” mani pulite” din Italia anilor 90 învață. Pentru cine vrea să învețe.
Un articol foarte bun.
Nu stiu de ce samanii si vracii ăștia nu joacă in filme cu mafioți!
Ar lua Oscar-ul!😎
Raule !
Totusi, daca o vreme protejarea investitorilor romani, suferinzi din cauza lipsei capitalizarii,era justificata – temporar !- astazi, dupa trei decenii de economie libera …?
De ce amaratii sa suporte greutatile economiei ?
Peste tot exista impozit progresiv. Il recomanda toate institutiile europene . Pana atunci se cauta solutii !
Are autorul articolului altele mai bune ?
pentru a putea avea impozit progresiv, trebuie sa ai un sistem informatic, care sa gestioneze veniturile romanilor, noi nu am fost in stare sa avem un anaf informatizat, desi am avut program cu bm.
e mai simplu cu cota unica,
mai degraba cred ca sri ul este piatra de moara de gatul statului,
stiti ca sri poate desfasura activitati economice ?
cred ca are interes sa tina lucrurile in ceata !
vedem ce treaba are helvig, ce o mai fi facind ?
Stimate,
DORIN Valeriu,
1.Dupa trei decenii de economie capitalista, antreprenoriatul-proprietarii ,,capitalisti romani” sint inca ,,saraci” – deoarece blocarea liberalizarii si investitorilor straini de ,,proiectul Iliescu” din 1992 a interzis accesul capitalului industrial si privatizarii, cu care sa intre in afaceri, asocieri, colaborari care sa aduca capital si sa-i ,,pregateasca” pentru iesirea in lumea concurentei si dezvoltarii industriale – din postura de ,,cazuti din luna” intr-o economie noua, diferita!
Dupa trei decenii, firma COFACE-Romnia constata aceeasi stare precara a antreprenoriatului roman si incapacitatea lui de a trece in etapa superioara, la capabilitatea reindustrializarii tarii!
Lipsa industriei prelucratoare care sa produca marfuri scumpe, cu inalta valoare adaugata, face ca ,,PIB-ul sa fie mare din comert, tara cu crestere economica nemaipomenita in UE, insa banii din colectarea de impozite ,,MICI, mici” de tot.Ce sa iei de pe spinarea serviciilor de spalatorie auto si atelierelor straine de montaj manual cu produse cu valoare adaugata slaba si salariu minim pe economie, la jumatate din salariatii din privat?
2.Nu poti trata starea antreprenoriatului cu ,,principii”, ci doar raportat la starea de economie esuata in ,,toate cele”.Impoziul progresiv este pentru ,,tarile europene” nu pentru cele din Estul fost comunuist, care sint prea putin europene ca economie!
3.,,Pina atunci se cauta solutii” scrieti dvs!Solutii se cauta mai ales dupa integrare, dar iata ca nici cercetarea economica, nici partidele n-o gasesc, deoarece ea nu exista in teritoriul stiintific-economic in care este azi ,,cautata”.
Situatia in economie este oarecum asemanatoare cu a bolnavilor de acum 300 de ani, cind singurele ,,tratamente” cunoscute erau punerea de ventuze, de lipitori sau taiatul sub limba spre singerare, fie vraji ,,laice ori religioase”.Rezultatul tratamentului nu putea fi decit dupa norocul bolnavului – moartea sau sechele grave dupa eventuala insanatosire ,,naturala”.
4.Solutiile nu exista in zona financiara si fiscala care nu are cum sa ,,nasca” noi intreprinderi industriale prelucratoare, cu produse cu valoare adaugata mare si marfuri pentru export, care sa genereze mai multe impozite, echilibrul bugetar si al balantei de plati externe.
Antreprenoriatul roman neputind ,,genera” reindustrializare, solutia se afla la capitalul financia-bancar si industrial strain, care trebuie atras masiv in Romania,, dar prin masuri institutionale, spre a-i debloca accesul in industrie.
O astfel de ,,solutie” s-a dovedit imposibila, iar in spirit ,,politic eroic” si ,,revolutionar birocratic”, guvernul trateaza ,,antreprenoriatul si burghezii”, cu perimata ,,singerare” si ,,taiatul sub limba” a masurilor fiscale si financiare anuntate.
5.Intrebarea este daca cei vizati sau altii ca ei sint intradevar vinovati ca au numai solutii financiare si fiscale din cultura economica uzuala adica din micro si macroeconomie?
Pot fi ei invinovatiti ca n-au asimilat si continuat linia institutionala a cercetarii economice fundamentale, inceputa in 2000 de Daniel Daianu, de prof. Cosmin Marinescu din 2006 (Economia Institutionala), sau a dezbaterii PNLiberal din 2009 privind starea institutionala proasta si urmarea, escul capitalismului functional in Romania?Aici pare sa existe vinovatia…
Ignorarea acestui tip de ,,cercetare institutionala” se razbuna azi pe Romania antreprenoriala si salariata, prima strivita de impozite noi si pe salariati prin cresterea preturilor ca urmare a consumatorismului excerbat in urma cresterii salariilor, inafara unor consecinte/considerente economice de crestere a productivitatii muncii si expansiunii industriale!
Danemarca raport munca capital 1:1 . Romania 1:4 . Lasati gargara va trebuie impozitare de tip suedez 30 ani minim. La clasa dominanta vestica plus locala , rapace din RO top 1000 averi. Ce aveti grosul venitului national.
Nicio lichea din cei numiti mai sus nu a lucrat in mediul privat sau nu a administrat o afacere,sunt teoreticieni care nu au habar de realitatea din economia romaneasca,dar ling clantele partidelor.