20 septembrie, 2023



Articole recomandate:

Etichete: ,

citește și

lasă un comentariu

8 răspunsuri

  1. Daca ar fi chiar asa de simplu totul s-ar rezolva pe loc .Unu la suta din cifra de afaceri aduce statului un venit relativ fix de forma accizelor la tigari si hidrocarburi Totul trebuie privit ca un intreg si raportat la nevoile la zi ale Romaniei si ale intregului Occident ce se afla in razboi .Fara a pune in practica cerintele asumate prin PNRR Romania ar pierde undeva spere 70 de miliarde de euro bani ce se duc automat in spre dezvoltare si care creeaza locuri de munca si oportunitati clasei mijlocii . Asadar statul are nevoie de bani spre a oferi cetatenilor siguranta si asta nu se poate face fara mari cheltuieli militare si in acelasi timp Romania are nevoie de dezvoltarea obtinuta din banii din PNRR parte granturi , parte imprumuturi cu dobinzi mici si termene laxe de dezvoltare .ANAF nu poate pazi pe fiecare negustor si deocamdata nu ar fi nici in interesul statului .Romania nu a ajuns in situatie de a obliga micile firme spre a declara intreg venitul obtinut .Daca ar face asa ceva pravaliile s-ar goli , firmele ar disparea si am ramine mofluzi si cu buza umflata .deciziile luate de catre guvern au si acceptul Bancii Mondiale si pe cel de la Bruxelles.Unii comentatorii ne prezinta doar partea care le permite sa acuze Guvernul fara sa ne arate intregul .

  2. Amintiti va ca usr a fost scos de la guvernare, cand a scos posturile de sefi procurori la concurs, niste caschete ne conduc prost si scump. E vremea furatului din pnrr si cainele nu pleaca de la macelarie ! Singura solutie greva fiscala, pana digitalizeaza anaf, si … daca nu vine aur !

  3. Nimic mai inutil decit ,,analiza” masurilor de ,,criza” bugetara, cita vreme NU exista pe ,,piata stiintifica” LIBERALA, o alternativa programatica, un PROIECT de reindustrializare a tarii, cu o cale constructiva, ,,liberala”, care sa scoata tara din vesnicul si iremediabilul deficit bugetar!
    OARE DE CE NU VREA SEFUL PUBLICATIEI, SA ORGANIZEZE o conferinta NATIONALA cu prezentarea si dezbaterea de solutii alternative la ,,iesirea din economia liberala de piata”, actiune care ar fi de patriotism economic?
    De ani de zile, cele mai importante publicatii economice au format un ,,cor” national, care interpreteaza diverse arii ,,nergre” din opera ,,tragediei economice” care urmeaza si o garanteaza ca fiind fara sfirsit fericit…

  4. Masuri dure erau de la 16% la 30% adica aproape dublarea impozitului pe profit, dar cresterea de la 1% la 3% pt anumite microintreprinderi adica o crestere de 3 ori a impozitului pe venit este de vara.

    1. o microintrerpindere are optiunea să se intoarcă pe impozit pe profit, nu pe cifra de afaceri – adică să evite impozitul pe pierdere sau pe investiții. o companie mare căreia i se pune impozit pe cifra de afaceri nu are optiunea asta.

  5. Șaizeci de mii ( 60 000 ) de firme care au cifra de afaceri peste 50 milioane … Cred că este o greșeală . Nu specificați moneda , euro sau lei ?
    Consider măsurile fiscale incoerente și insuficiente.
    De ce nu se aplică integral măsurile propuse de Consiliul Fiscal ?

  6. Stimate,
    ESOP,
    Nu cred ca guvernul poate avea dreptul la ,,avocati” care sa spuna ca noile impozite sint blinde, aproape favorabile economiei!Cum sa aperi cu astfel de argumente o clasa politica si guverne PSD si PNL care dupa Criza din 2008 n-au luat in considerare si n-au facut nimic pentru a creste economic-industrial Romania, care mai are astazi doar 10 la suta din investitiile straine de acest gen?De ce ma rog nu laudati si investitiile COMERCIALE producatoare de ,,economie consumerista” pe datorie, care majoreaza PIB-UL cu cifra de vinzari a suprmarketurilor si asigura cea mai mare crestere a PIB-ului din UE?
    Iata ca la corul ,,constatatorilor” dezastrului economic prezent si majorat de noile impozite, apare si un ,,constatator” al ,,blindetei” crizei pe care o amplifica cresterea taxelor si impozitelor, intr-o economie deja esuata in deficit bugetar, datorie externa si dezechilibrul balantei externe de plati, toate la o magnitudine istorica!

  7. Foarte corect, cresterea ratei de colectare a taxelor este nu numai solutia pentru a rezolva deficitul dar este o masura absolut necesara pentru echitate in economie. Nu e normal ca o parte mica din tara sa contribuie la bugetul public in timp ce alta merge bine merci la negru iar cand are nevoie da navala sa fie sprijinita de stat din contributia alorlalti.
    Trebuie repetat zi de zi nevoia de digitizare a colectarii taxelor si cresterea veniturilor bugetare printr aceasta masura fireasca si nu prin inventarea de tot felul de noi taxe care nu aduc absolut nimic bun. Vrem o colectare de taxe macar ca in Bulgaria.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

8 răspunsuri

  1. Daca ar fi chiar asa de simplu totul s-ar rezolva pe loc .Unu la suta din cifra de afaceri aduce statului un venit relativ fix de forma accizelor la tigari si hidrocarburi Totul trebuie privit ca un intreg si raportat la nevoile la zi ale Romaniei si ale intregului Occident ce se afla in razboi .Fara a pune in practica cerintele asumate prin PNRR Romania ar pierde undeva spere 70 de miliarde de euro bani ce se duc automat in spre dezvoltare si care creeaza locuri de munca si oportunitati clasei mijlocii . Asadar statul are nevoie de bani spre a oferi cetatenilor siguranta si asta nu se poate face fara mari cheltuieli militare si in acelasi timp Romania are nevoie de dezvoltarea obtinuta din banii din PNRR parte granturi , parte imprumuturi cu dobinzi mici si termene laxe de dezvoltare .ANAF nu poate pazi pe fiecare negustor si deocamdata nu ar fi nici in interesul statului .Romania nu a ajuns in situatie de a obliga micile firme spre a declara intreg venitul obtinut .Daca ar face asa ceva pravaliile s-ar goli , firmele ar disparea si am ramine mofluzi si cu buza umflata .deciziile luate de catre guvern au si acceptul Bancii Mondiale si pe cel de la Bruxelles.Unii comentatorii ne prezinta doar partea care le permite sa acuze Guvernul fara sa ne arate intregul .

  2. Amintiti va ca usr a fost scos de la guvernare, cand a scos posturile de sefi procurori la concurs, niste caschete ne conduc prost si scump. E vremea furatului din pnrr si cainele nu pleaca de la macelarie ! Singura solutie greva fiscala, pana digitalizeaza anaf, si … daca nu vine aur !

  3. Nimic mai inutil decit ,,analiza” masurilor de ,,criza” bugetara, cita vreme NU exista pe ,,piata stiintifica” LIBERALA, o alternativa programatica, un PROIECT de reindustrializare a tarii, cu o cale constructiva, ,,liberala”, care sa scoata tara din vesnicul si iremediabilul deficit bugetar!
    OARE DE CE NU VREA SEFUL PUBLICATIEI, SA ORGANIZEZE o conferinta NATIONALA cu prezentarea si dezbaterea de solutii alternative la ,,iesirea din economia liberala de piata”, actiune care ar fi de patriotism economic?
    De ani de zile, cele mai importante publicatii economice au format un ,,cor” national, care interpreteaza diverse arii ,,nergre” din opera ,,tragediei economice” care urmeaza si o garanteaza ca fiind fara sfirsit fericit…

  4. Masuri dure erau de la 16% la 30% adica aproape dublarea impozitului pe profit, dar cresterea de la 1% la 3% pt anumite microintreprinderi adica o crestere de 3 ori a impozitului pe venit este de vara.

    1. o microintrerpindere are optiunea să se intoarcă pe impozit pe profit, nu pe cifra de afaceri – adică să evite impozitul pe pierdere sau pe investiții. o companie mare căreia i se pune impozit pe cifra de afaceri nu are optiunea asta.

  5. Șaizeci de mii ( 60 000 ) de firme care au cifra de afaceri peste 50 milioane … Cred că este o greșeală . Nu specificați moneda , euro sau lei ?
    Consider măsurile fiscale incoerente și insuficiente.
    De ce nu se aplică integral măsurile propuse de Consiliul Fiscal ?

  6. Stimate,
    ESOP,
    Nu cred ca guvernul poate avea dreptul la ,,avocati” care sa spuna ca noile impozite sint blinde, aproape favorabile economiei!Cum sa aperi cu astfel de argumente o clasa politica si guverne PSD si PNL care dupa Criza din 2008 n-au luat in considerare si n-au facut nimic pentru a creste economic-industrial Romania, care mai are astazi doar 10 la suta din investitiile straine de acest gen?De ce ma rog nu laudati si investitiile COMERCIALE producatoare de ,,economie consumerista” pe datorie, care majoreaza PIB-UL cu cifra de vinzari a suprmarketurilor si asigura cea mai mare crestere a PIB-ului din UE?
    Iata ca la corul ,,constatatorilor” dezastrului economic prezent si majorat de noile impozite, apare si un ,,constatator” al ,,blindetei” crizei pe care o amplifica cresterea taxelor si impozitelor, intr-o economie deja esuata in deficit bugetar, datorie externa si dezechilibrul balantei externe de plati, toate la o magnitudine istorica!

  7. Foarte corect, cresterea ratei de colectare a taxelor este nu numai solutia pentru a rezolva deficitul dar este o masura absolut necesara pentru echitate in economie. Nu e normal ca o parte mica din tara sa contribuie la bugetul public in timp ce alta merge bine merci la negru iar cand are nevoie da navala sa fie sprijinita de stat din contributia alorlalti.
    Trebuie repetat zi de zi nevoia de digitizare a colectarii taxelor si cresterea veniturilor bugetare printr aceasta masura fireasca si nu prin inventarea de tot felul de noi taxe care nu aduc absolut nimic bun. Vrem o colectare de taxe macar ca in Bulgaria.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: