7 iunie, 2025



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

Un răspuns

  1. Dacă așa e, e bine pentru țară.
    Aștept să aud de la ministru că se va lua cutare măsură care va ieftini gazul sau electrica pentru populație cu 40%.
    Dar, deși estimez că s-ar putea să mai trăiesc cel puțin 10 ani, n-am să apuc așa ceva. Nici peste 50 de ani n-o să se-ntâmple.
    Cu o lună înainte îmi ieșea din calculul făcut pe factură un preț de circa 3,74 lei/mc de gaz, cu TVA. La ultima factură a ieșit cam 4,115 lei/mc.

    Miniștrii ăștia se dau mari (și parcă văd că va ieși doar vreun fâs) cu producție, de parcă ar fi miniștrii lui Trump, nu ai poporului român.
    Cu ce mă încîlzește pe mine o producție de 20 de miliarde de eurol (probabil pe an, ca să fie gogoașa mai umflată) dacă noi, pârliții care vă susțin existența voastră de falși politicieni (că nu e vreunul adevărat) plătim din greu și din ce mai mult?
    A zis cineva că deficitul creat de partidul șantajiștilor trebuie recuperat într-un an? Dacă da, toți sunteți și veți fi (tot mai) rupți de realitate, iar noi vom fi tot mai aproape de limita vieții.
    Mai are ministrul ăsta o idee fixă: vă puteți muta la alt furnizor. Nu-i așa? Gata, românii nu mai au ce face și dau năvală să schimbe furnizorul pentru o diferență de zecimi sau sutimi de ban. Va da chix și Hidroelectrica? Năvală pe alt furnizor. Apropo: dacă un ministru recomandă Hidroelectrica, n-ar fi mai simplu să creați un monopol pentru Hidroelectrica? Și să păstrați (ca să demonstrați că piața energiei este liberă) și niște satrapi ca Electrica, PPC, Engie spre care să arătați cu degetul și să spuneți: ei sug sângele poporului!
    Politicienii ăștia au folosit cu plăcere ideea de persoane vulnerabile ca să introducă o discriminare care va întări fracturarea societății.
    Eu cred că o căutați cu lumânarea. Chiar și papașa Trump a-nceput să aibă probleme cu propria societate.
    (Apropo, nu sunt nici georgist, nici simionist, nici măcar trumpist.)
    Eu v-aș zice să vă fie rușine, dar aș vorbi aiurea, iar lumea m-ar privi ca pe un idiot: eu am impresia că nu trăiesc în România?

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

Un răspuns

  1. Dacă așa e, e bine pentru țară.
    Aștept să aud de la ministru că se va lua cutare măsură care va ieftini gazul sau electrica pentru populație cu 40%.
    Dar, deși estimez că s-ar putea să mai trăiesc cel puțin 10 ani, n-am să apuc așa ceva. Nici peste 50 de ani n-o să se-ntâmple.
    Cu o lună înainte îmi ieșea din calculul făcut pe factură un preț de circa 3,74 lei/mc de gaz, cu TVA. La ultima factură a ieșit cam 4,115 lei/mc.

    Miniștrii ăștia se dau mari (și parcă văd că va ieși doar vreun fâs) cu producție, de parcă ar fi miniștrii lui Trump, nu ai poporului român.
    Cu ce mă încîlzește pe mine o producție de 20 de miliarde de eurol (probabil pe an, ca să fie gogoașa mai umflată) dacă noi, pârliții care vă susțin existența voastră de falși politicieni (că nu e vreunul adevărat) plătim din greu și din ce mai mult?
    A zis cineva că deficitul creat de partidul șantajiștilor trebuie recuperat într-un an? Dacă da, toți sunteți și veți fi (tot mai) rupți de realitate, iar noi vom fi tot mai aproape de limita vieții.
    Mai are ministrul ăsta o idee fixă: vă puteți muta la alt furnizor. Nu-i așa? Gata, românii nu mai au ce face și dau năvală să schimbe furnizorul pentru o diferență de zecimi sau sutimi de ban. Va da chix și Hidroelectrica? Năvală pe alt furnizor. Apropo: dacă un ministru recomandă Hidroelectrica, n-ar fi mai simplu să creați un monopol pentru Hidroelectrica? Și să păstrați (ca să demonstrați că piața energiei este liberă) și niște satrapi ca Electrica, PPC, Engie spre care să arătați cu degetul și să spuneți: ei sug sângele poporului!
    Politicienii ăștia au folosit cu plăcere ideea de persoane vulnerabile ca să introducă o discriminare care va întări fracturarea societății.
    Eu cred că o căutați cu lumânarea. Chiar și papașa Trump a-nceput să aibă probleme cu propria societate.
    (Apropo, nu sunt nici georgist, nici simionist, nici măcar trumpist.)
    Eu v-aș zice să vă fie rușine, dar aș vorbi aiurea, iar lumea m-ar privi ca pe un idiot: eu am impresia că nu trăiesc în România?

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: