20 septembrie, 2025
Cred că multe instituții trebuie desființate și reînființate pe baze profesioniste , unde competența să fie criteriul de bază , și nu cel politic. Este capabilă clasa politică să renunțe la acest levier de control asupra statului și implicit al intereselor proprii ?
Nu cred!
Un astfel de pas , ar fi un început de reformă. Reformă reală .
În rest , numai de bine.
Se poate desfiinta ANAF-ul.
No problem.
Statul externalizeaza aceasta activitate de recuperate a creantelor sale.
Sunt firme puternice de recuperare care pentru un comision de 5% ar recupera aproape tot ce are statul de incasat.
Si costurile de functionare cu ANAF-ul se reduc.
Depind aceste lucruri de factorul politic care ghici de ce nu vrea?😪
2 răspunsuri
Cred că multe instituții trebuie desființate și reînființate pe baze profesioniste , unde competența să fie criteriul de bază , și nu cel politic. Este capabilă clasa politică să renunțe la acest levier de control asupra statului și implicit al intereselor proprii ?
Nu cred!
Un astfel de pas , ar fi un început de reformă. Reformă reală .
În rest , numai de bine.
Se poate desfiinta ANAF-ul.
No problem.
Statul externalizeaza aceasta activitate de recuperate a creantelor sale.
Sunt firme puternice de recuperare care pentru un comision de 5% ar recupera aproape tot ce are statul de incasat.
Si costurile de functionare cu ANAF-ul se reduc.
Depind aceste lucruri de factorul politic care ghici de ce nu vrea?😪