2 martie, 2025
E vorba de mii de tone.
Fiți atenți la ordinele de mărime.
Corect este: ,”De la 3.391 mii tone oțel brut produs în 2021, producția s-a prăbușit la doar 1.335 mii tone în 2024″
Eu zic să lăsați minciunile și să spuneți lumii adevărul: nu producătorii nonUE practică preț de dumping, producătorii din România nu sunt competitivi din cauza prețurilor nesimțite ale energiei pentru că ne-am închis producția d curent sub pretextul ecologiei.
Preț de dumping înseamnă să vinzi sub costul de producție. Când vinzi in profit dar ești mai ieftin decât concurența, se numește că ești competitiv.
In România nu poți fi competitiv că numai curentul costă mai mult decât produsul finit al concurentei cu transport inclus.
România se autosaboteaza privatizând toată distribuția de energie și inchizandu-si unitățile de producție. Dacă vrem curent de la soare, vom avea când soarele strălucește, dacă vrem de la vânt, vom avea când bate vântul și atât. Ori soarele și vântul sunt cam indiferente la nevoile noastre de curent. Ele produc când vor ele, nu când vrem noi.
Dar, cine știe, poate când vom rămâne în beznă totală și în frig, o să înțelegem și noi că politicienii care învârt fofeze pe TikTok sunt doar niste escroci interesați care lucrează pentru alții, nu pentru noi. Până atunci, stam și ne uitam cum s dezvoltă alții.
Da,dar vom respira numai aer curat! Cred că ironia este evidentă, atâta timp cât restul lumii arde orice,oricât,oricum și oriunde.
Deci până la urmă constatăm că deciziile greșite in ceea ce privește economia și au spus cuvântul.
Vinovată este conducerea pentru deciziile care au dus la această situație.
Au vrut să pară democrați și au amânat luarea unor decizii.
4 răspunsuri
E vorba de mii de tone.
Fiți atenți la ordinele de mărime.
Corect este: ,”De la 3.391 mii tone oțel brut produs în 2021, producția s-a prăbușit la doar 1.335 mii tone în 2024″
Eu zic să lăsați minciunile și să spuneți lumii adevărul: nu producătorii nonUE practică preț de dumping, producătorii din România nu sunt competitivi din cauza prețurilor nesimțite ale energiei pentru că ne-am închis producția d curent sub pretextul ecologiei.
Preț de dumping înseamnă să vinzi sub costul de producție. Când vinzi in profit dar ești mai ieftin decât concurența, se numește că ești competitiv.
In România nu poți fi competitiv că numai curentul costă mai mult decât produsul finit al concurentei cu transport inclus.
România se autosaboteaza privatizând toată distribuția de energie și inchizandu-si unitățile de producție. Dacă vrem curent de la soare, vom avea când soarele strălucește, dacă vrem de la vânt, vom avea când bate vântul și atât. Ori soarele și vântul sunt cam indiferente la nevoile noastre de curent. Ele produc când vor ele, nu când vrem noi.
Dar, cine știe, poate când vom rămâne în beznă totală și în frig, o să înțelegem și noi că politicienii care învârt fofeze pe TikTok sunt doar niste escroci interesați care lucrează pentru alții, nu pentru noi. Până atunci, stam și ne uitam cum s dezvoltă alții.
Da,dar vom respira numai aer curat! Cred că ironia este evidentă, atâta timp cât restul lumii arde orice,oricât,oricum și oriunde.
Deci până la urmă constatăm că deciziile greșite in ceea ce privește economia și au spus cuvântul.
Vinovată este conducerea pentru deciziile care au dus la această situație.
Au vrut să pară democrați și au amânat luarea unor decizii.