19 septembrie, 2023
Normal . Este mai usor pentru guvern ( oare de ce ? 😀 ) sa puna biruri pe cei care produc decat sa taie portia celor care profita de pe urma muncii lor ( cei cu pensiile speciale, enormul aparat bugetar ,etc.) sa foloseasca banii veniti gratuit prin PNRR, etc.
Buna ziua, Din pacate pe partea de cheltuieli ale statului/ companiilor de stat/ regii autonome masurile luate sunt cam „subtiri”. Companiile de stat/ regiile autonome sunt printre cei mai mari datornici ai statului. La noi Cheltuielile au crescut prea mult, Veniturile sunt ca in anii precedenti 27% din PIB pe an, din pacate bugetul a fost construit prost cu venituri supraestimate.
Nu este normal ca sa incluzi in Cifra de afaceri veniturile din profitul reglementat si nici Veniturile din dobanzi din titluri de stat. Multumesc!
2 răspunsuri
Normal . Este mai usor pentru guvern ( oare de ce ? 😀 ) sa puna biruri pe cei care produc decat sa taie portia celor care profita de pe urma muncii lor ( cei cu pensiile speciale, enormul aparat bugetar ,etc.) sa foloseasca banii veniti gratuit prin PNRR, etc.
Buna ziua, Din pacate pe partea de cheltuieli ale statului/ companiilor de stat/ regii autonome masurile luate sunt cam „subtiri”. Companiile de stat/ regiile autonome sunt printre cei mai mari datornici ai statului. La noi Cheltuielile au crescut prea mult, Veniturile sunt ca in anii precedenti 27% din PIB pe an, din pacate bugetul a fost construit prost cu venituri supraestimate.
Nu este normal ca sa incluzi in Cifra de afaceri veniturile din profitul reglementat si nici Veniturile din dobanzi din titluri de stat. Multumesc!