18 septembrie, 2023
Buna ziua, Taxa pe cifra de afaceri este o metoda de taxare arhaica. Din pacate impactul taxarii pe Cifra de afaceri se va transfera ca clienti, o sa avem o inflatie mai mare. La Cifra de afacei a bancilor in mod normal nu ar trebui sa intre si venitul din dobanzi din titluri de stat. Acest impozit pe banci va ingreuna cresterea creditarii si implicit a dezvoltarii tarii fiindca reduce consumul (fiindca din imprumuturi companiile se pot finanta pentru investitii si capital de lucru, si persoanele fizice pentru nevoi curente si achizitie locuinta). Acest lucru poate ingreuna si revenirea dintr-o eventuala recesune. Multumesc!
De ce este in detrimentul statului daca este inclus in cifra de afaceri si veniturile din dobanzile din titlurile de stat? Fiindca va scumpii costul la care se imprumuta statul de la banci si practic veniturile din dobanzi din titluri de stat ar devenii impozabile desi conform prospect emisiune titluri de stat sunt neimpozabile.
Preotul misionar a ajuns la un acord cu băncile ???
😯😯
3 răspunsuri
Buna ziua, Taxa pe cifra de afaceri este o metoda de taxare arhaica. Din pacate impactul taxarii pe Cifra de afaceri se va transfera ca clienti, o sa avem o inflatie mai mare. La Cifra de afacei a bancilor in mod normal nu ar trebui sa intre si venitul din dobanzi din titluri de stat. Acest impozit pe banci va ingreuna cresterea creditarii si implicit a dezvoltarii tarii fiindca reduce consumul (fiindca din imprumuturi companiile se pot finanta pentru investitii si capital de lucru, si persoanele fizice pentru nevoi curente si achizitie locuinta). Acest lucru poate ingreuna si revenirea dintr-o eventuala recesune. Multumesc!
De ce este in detrimentul statului daca este inclus in cifra de afaceri si veniturile din dobanzile din titlurile de stat? Fiindca va scumpii costul la care se imprumuta statul de la banci si practic veniturile din dobanzi din titluri de stat ar devenii impozabile desi conform prospect emisiune titluri de stat sunt neimpozabile.
Preotul misionar a ajuns la un acord cu băncile ???
😯😯