4 decembrie, 2022
De la capitolul ,,cozi de topor” a fost uitată Franța!
Foarte bun textul privind Austria. Aveți multe texte bune, vă citesc.
1.Oare cind va INTELEGE cea mai ,,fertila analitic – economic” publicatie economica, cauza stagnarii industriale si saraciei care a alungat 4 milioane de concetateni (sa produca PIB) in alte tari?Aceasta situatie de esec economic national NU are nici o legatura cu AUSTRIA!
Cauza fundamentala a lipsei investitiilor straine industriale majore este necompetitivitatea economica/institutionala aflata la cel mai scazut nivel mondial:74!Ea a creat un BARAJ inexpugnabil contra patrunderii investitiilor industriale majore, care aleg tarile vecine mai functionale economic din Est! In aceste conditii in care nimic nu functioneaza in Romania sub raport economic si institutional, numai montajul industrial manual cu valoare adaugata de citiva banuti pe tona pe produs mai vine in tara si acela doar in marile orase!Pe dvs. nu va frapeaza imaginea cu muncitorii care stau la un banc de lucru static si monteaza MANUAL cabluri electrice in motoare electrice ca acum 200 de ani?Intelegeti oare ca ati prezentatat prin aceasta ,,emblema” o adevarata fata a industriei romanesti, cea din secolul 19, iar nu o ,,reclama – imagine industriala” moderna a tarii?
2.Ce cuvint sau ce valoare poate avea o tara aflata catre intrarea in incapacitate de plata, sau politcienii care au ca singura tema de lucru cresterea salariului minim pe economie si a ajutoarelor sociale, bazate pe imprumuturi lunare imense?
2.O publicatie de asemenea dimensiune si capacitate de dezbatere si MOBLIZARE economica trebuia de citiva ani sa abordeze tema PROIECTULUI DE TARA, CAUZELE ESECULUI CELUI PREZIDENTIAL DE ACUM 3 ANI si sa devina tribuna ofertelor din spatiul public, de astfel de proiecte!Fara un astfel de proiect national nu exista nici o baza de ,,organizare a dezvoltarii nationale”, economice si sociale, de ajungere din urma a tarilor dezvoltate!
In loc de asta, CDG a intrat in hora constatatorilor si valea plingerii pe umerii incapacitatii generale de a iesi din starea de natiune esuata…
Cam bati câmpii. O tot dai cu industria în sus și-n jos, ca-n comunism. Majoritatea economiilor mari nu se mai bazează pe industrie. In Austria industria are cam 25% din PIB, peste media europeană, Germania 26% iar Romania 27%, apud STATISTA 2021. Adică suntem cam în aceeași barcă, avem multă industrie. In SUA e 18%, de exemplu. Austria e cel de-al doilea mare investitor străin în România, după Germania, iar tu o ridiculizezi. Petrolul nu e un motiv de respingere pentru austrieci, dimpotrivă, le-am pus totul pe tavă. Motivele austriecilor sunt altele, legate de politica lor interna, nu de scenarita energetica pe care o vânturi aici.
@ValiP
@Iosif :
nu sunt ipoteze de lucru și nu e o teorie a conspirației: chia la ora la care vorbim, se duce un foarte puternic lobby în România – atât la nivel tehnic cât și la Parlament, pentru modificarea legii offshore:
ca să nu-și piardă licența de la 01 ianuarie 2023 pentru gazele din Marea Neagră, OMV trebuie să semneze acordul de comercialitate pe acest perimetru, care-i va permite apoi dezvoltarea si investitiile. Sunt foarte importante circumstantele legislative de la data la care se semnează acest acord de comercialitate: ele vor fi baza de raportare în viitor. Presiunea OMV e foarte mare, pentru mai are doar 3 săptămâni la dispoziție să obțină circumstanțe mai favorabile decât acum.
în plus, se poartă discuții pe următorul calcul: din viitoarea exploatare, ar mai rămâne circa 2 mld. de metri cubi de gaz după ce România și Republica Moldova si-ar asigura capacitatea necesară. miza e modul în care vor fi vânduti cei 2 mld. de mc, prețui și cui anume.
Toate aceste lucruri se speră din partea companiei austriece să fie transate până la 31 decembrie.
Vom vedea dacă autoritățile românești vor rezista presiunilor și cum vor vinde populației eventuala respingere/amânare la aderarea în Schengen.
Felicitari d-le Grosu. Realitate, adevăr, umilința a țării noastre fata de niște “șmecheri”. Ghinion ca le acceptam jocurile mizerabile și ar trebui sa rupem orice relație economică, politica, etc cu ei și sa recuperam tot ce le-am “dat”, ce ne-au luat sub diferite pretexte “europene”, mai ales ca sunt in culpa cu privire la nerespectarea înțelegerilor, fie ele și “contractuale”. Atât !
Da, ghinion Iliescu și mulți alții.
Foarte binevenită analiza
Fireste este si asta o opinie. Domnul Grosu si-a creat niste ipoteze de lucru in baza carora a dezvoltat subiectul.Din aceasta cauza articolul are nuante de” teorie a conspiratiei”. Nu vad in articol analizata contributia directa a politicienilor romani la starea de fapt.
Clasa politica romaneasca nu a facut nimic ,timp mai bine de 30 de ani, pentru insanatosirea climatului politic si social din tara.Aruncarea pe piata, brusc, a subiectului Schengen face parte din tehnicile guvernelor de a indrepta atentia votantilor inspre alte subiecte decat cele cu adevarat importante.Tot timpul este altcineva de vina pentru esecurile noastre. Noi suntem de fapt niste „ingerasi” nedreptatiti.Probabil ati observat ca politicienii se feresc sa faca referire la coruptia din tara cand ataca subiectul.Toti vorbesc exclusiv de „conditiile tehnice ” indeplinite.Degeaba ai conditii tehnice daca vamesul si politistul de frontiera nu le folosesc corect.Chiar in timpul discutiilor despre Schengen, presa ne semnaleaza stiri despre vamesi si politisti corupti.Eu imi doresc intrarea in Schengen dar nu pentru impaunarea jalnicilor politicieni romani.
@ValiP
@Iosif :
nu sunt ipoteze de lucru și nu e o teorie a conspirației: chia la ora la care vorbim, se duce un foarte puternic lobby în România – atât la nivel tehnic cât și la Parlament, pentru modificarea legii offshore:
ca să nu-și piardă licența de la 01 ianuarie 2023 pentru gazele din Marea Neagră, OMV trebuie să semneze acordul de comercialitate pe acest perimetru, care-i va permite apoi dezvoltarea si investitiile. Sunt foarte importante circumstantele legislative de la data la care se semnează acest acord de comercialitate: ele vor fi baza de raportare în viitor. Presiunea OMV e foarte mare, pentru mai are doar 3 săptămâni la dispoziție să obțină circumstanțe mai favorabile decât acum.
în plus, se poartă discuții pe următorul calcul: din viitoarea exploatare, ar mai rămâne circa 2 mld. de metri cubi de gaz după ce România și Republica Moldova si-ar asigura capacitatea necesară. miza e modul în care vor fi vânduti cei 2 mld. de mc, prețui și cui anume.
Toate aceste lucruri se speră din partea companiei austriece să fie transate până la 31 decembrie.
Vom vedea dacă autoritățile românești vor rezista presiunilor și cum vor vinde populației eventuala respingere/amânare la aderarea în Schengen.
@ValiP
@Iosif :
nu sunt ipoteze de lucru și nu e o teorie a conspirației: chia la ora la care vorbim, se duce un foarte puternic lobby în România – atât la nivel tehnic cât și la Parlament, pentru modificarea legii offshore:
ca să nu-și piardă licența de la 01 ianuarie 2023 pentru gazele din Marea Neagră, OMV trebuie să semneze acordul de comercialitate pe acest perimetru, care-i va permite apoi dezvoltarea si investitiile. Sunt foarte importante circumstantele legislative de la data la care se semnează acest acord de comercialitate: ele vor fi baza de raportare în viitor. Presiunea OMV e foarte mare, pentru mai are doar 3 săptămâni la dispoziție să obțină circumstanțe mai favorabile decât acum.
în plus, se poartă discuții pe următorul calcul: din viitoarea exploatare, ar mai rămâne circa 2 mld. de metri cubi de gaz după ce România și Republica Moldova si-ar asigura capacitatea necesară. miza e modul în care vor fi vânduti cei 2 mld. de mc, prețui și cui anume.
Toate aceste lucruri se speră din partea companiei austriece să fie transate până la 31 decembrie.
Vom vedea dacă autoritățile românești vor rezista presiunilor și cum vor vinde populației eventuala respingere/amânare la aderarea în Schengen.
1. Analiza domnului Grosu abordeaza pozitia Austriei si prezinta punctul dansului de vedere . Ce s-a schimbat din ianuarie 2022 ( cand erau de acord ) pana in noiembrie 2022 ( cand nu mai sunt de acord ) ? Ma refer la pozitia Austriei.
2. De ce toate celelalte state din UE sunt de acord cu admiterea Romaniei in spatiul Schengen ( inclusiv Tarile de Jos ) si Austria nu ?
3. De ce sa acceptam argumentul Austriei ca prin Romania ajung imigrantii in tara lor ?
4. Tot ceea ce a prezentat domnul Grosu sunt fapte sau date verificabile.
Si in fine , cea mai mare realizare a Austriei a fost sa convinga lumea ca Hitler a fost neamt si Beethoven austriac.
In rest numai de bine.
P.S. Felicitari domnule Grosu
Un articol exceptional. Iar pentru cei care vor sa afle unde e problema migratiei ilegale si ce se face pentru oprirea ei trebuie doar citit despre acordul din 16 noiembrie https://www.agerpres.ro/politic-ex/2022/11/16/acord-intre-serbia-ungaria-si-austria-pentru-a-intari-lupta-impotriva-migratiei-ilegale–1015033
Stimate,
ValiP!
Dumneata confunzi industria cu ,,atelierele” de montaj manual din marile orase ale Romaniei, adica cu manufactura sec. 19 in sec. 21!
Industrie se chema productia de utilaje si masini complexe, cu valoare adaugata mare, nu montajul de cablaje sau volane, unde se platesc salarii la minimul pe economie!
Este vorba de pilda de productie de electronica industriala, de comunicatii, calculatoare, TV, material rulant de mare viteza, autovehicole rutiere grele, sateliti, cu centre de cercetare adecvate, industrie auto care se localizeaza doar in Ungaria sau Cehia, unde se realizeaza inclusiv montajul final pentru mercedes, BMW, Audi, etc!
A intelege ,,calitativ” iar nu statistic ceeace inseamna industrie si industrializare, presupune o cunoastere profunda a fenomenului economic respectiv, pentru a nu confunda ,,manufactura” industriala practicata in Romania cu marea industrie capabila de sustinerea dezvoltarii economice generale si iesirea din starea de natiune esuata…
Cred ca este o parere gresita.
Oamenii de afaceri austrieci au obiceiul sa se adapteze specificului local (coruptie) foarte usor dar cred ca gresiti in privinta motivatiei opozitiei Austriei.
Asi spune ca sutele de mii de imigranti blocati in insulele grecesti sunt principalul motiv al opozitiei Austriei.
Odata bagate Romania si Bulgaria in Schengen, sutele alea de mii de imigranti vor porni incurajati frenetic de greci catre Austria, Germania, Belgia si Olanda. Astea sunt principalele destinatii si ma indoiesc sincer ca vor fi mai mult de 10 imigranti rataciti pe la Bucuresti. Poate doar daca face pana camionul/autocarul care ii transporta.
Incurajarea teoriilor conspirationiste si a nationalismului de 3 parale nu face cinste Curs de guvernare.
15 răspunsuri
De la capitolul ,,cozi de topor” a fost uitată Franța!
Foarte bun textul privind Austria. Aveți multe texte bune, vă citesc.
1.Oare cind va INTELEGE cea mai ,,fertila analitic – economic” publicatie economica, cauza stagnarii industriale si saraciei care a alungat 4 milioane de concetateni (sa produca PIB) in alte tari?Aceasta situatie de esec economic national NU are nici o legatura cu AUSTRIA!
Cauza fundamentala a lipsei investitiilor straine industriale majore este necompetitivitatea economica/institutionala aflata la cel mai scazut nivel mondial:74!Ea a creat un BARAJ inexpugnabil contra patrunderii investitiilor industriale majore, care aleg tarile vecine mai functionale economic din Est! In aceste conditii in care nimic nu functioneaza in Romania sub raport economic si institutional, numai montajul industrial manual cu valoare adaugata de citiva banuti pe tona pe produs mai vine in tara si acela doar in marile orase!Pe dvs. nu va frapeaza imaginea cu muncitorii care stau la un banc de lucru static si monteaza MANUAL cabluri electrice in motoare electrice ca acum 200 de ani?Intelegeti oare ca ati prezentatat prin aceasta ,,emblema” o adevarata fata a industriei romanesti, cea din secolul 19, iar nu o ,,reclama – imagine industriala” moderna a tarii?
2.Ce cuvint sau ce valoare poate avea o tara aflata catre intrarea in incapacitate de plata, sau politcienii care au ca singura tema de lucru cresterea salariului minim pe economie si a ajutoarelor sociale, bazate pe imprumuturi lunare imense?
2.O publicatie de asemenea dimensiune si capacitate de dezbatere si MOBLIZARE economica trebuia de citiva ani sa abordeze tema PROIECTULUI DE TARA, CAUZELE ESECULUI CELUI PREZIDENTIAL DE ACUM 3 ANI si sa devina tribuna ofertelor din spatiul public, de astfel de proiecte!Fara un astfel de proiect national nu exista nici o baza de ,,organizare a dezvoltarii nationale”, economice si sociale, de ajungere din urma a tarilor dezvoltate!
In loc de asta, CDG a intrat in hora constatatorilor si valea plingerii pe umerii incapacitatii generale de a iesi din starea de natiune esuata…
Cam bati câmpii. O tot dai cu industria în sus și-n jos, ca-n comunism. Majoritatea economiilor mari nu se mai bazează pe industrie. In Austria industria are cam 25% din PIB, peste media europeană, Germania 26% iar Romania 27%, apud STATISTA 2021. Adică suntem cam în aceeași barcă, avem multă industrie. In SUA e 18%, de exemplu. Austria e cel de-al doilea mare investitor străin în România, după Germania, iar tu o ridiculizezi. Petrolul nu e un motiv de respingere pentru austrieci, dimpotrivă, le-am pus totul pe tavă. Motivele austriecilor sunt altele, legate de politica lor interna, nu de scenarita energetica pe care o vânturi aici.
@ValiP
@Iosif :
nu sunt ipoteze de lucru și nu e o teorie a conspirației: chia la ora la care vorbim, se duce un foarte puternic lobby în România – atât la nivel tehnic cât și la Parlament, pentru modificarea legii offshore:
ca să nu-și piardă licența de la 01 ianuarie 2023 pentru gazele din Marea Neagră, OMV trebuie să semneze acordul de comercialitate pe acest perimetru, care-i va permite apoi dezvoltarea si investitiile. Sunt foarte importante circumstantele legislative de la data la care se semnează acest acord de comercialitate: ele vor fi baza de raportare în viitor. Presiunea OMV e foarte mare, pentru mai are doar 3 săptămâni la dispoziție să obțină circumstanțe mai favorabile decât acum.
în plus, se poartă discuții pe următorul calcul: din viitoarea exploatare, ar mai rămâne circa 2 mld. de metri cubi de gaz după ce România și Republica Moldova si-ar asigura capacitatea necesară. miza e modul în care vor fi vânduti cei 2 mld. de mc, prețui și cui anume.
Toate aceste lucruri se speră din partea companiei austriece să fie transate până la 31 decembrie.
Vom vedea dacă autoritățile românești vor rezista presiunilor și cum vor vinde populației eventuala respingere/amânare la aderarea în Schengen.
Felicitari d-le Grosu. Realitate, adevăr, umilința a țării noastre fata de niște “șmecheri”. Ghinion ca le acceptam jocurile mizerabile și ar trebui sa rupem orice relație economică, politica, etc cu ei și sa recuperam tot ce le-am “dat”, ce ne-au luat sub diferite pretexte “europene”, mai ales ca sunt in culpa cu privire la nerespectarea înțelegerilor, fie ele și “contractuale”. Atât !
Da, ghinion Iliescu și mulți alții.
Foarte binevenită analiza
Fireste este si asta o opinie. Domnul Grosu si-a creat niste ipoteze de lucru in baza carora a dezvoltat subiectul.Din aceasta cauza articolul are nuante de” teorie a conspiratiei”. Nu vad in articol analizata contributia directa a politicienilor romani la starea de fapt.
Clasa politica romaneasca nu a facut nimic ,timp mai bine de 30 de ani, pentru insanatosirea climatului politic si social din tara.Aruncarea pe piata, brusc, a subiectului Schengen face parte din tehnicile guvernelor de a indrepta atentia votantilor inspre alte subiecte decat cele cu adevarat importante.Tot timpul este altcineva de vina pentru esecurile noastre. Noi suntem de fapt niste „ingerasi” nedreptatiti.Probabil ati observat ca politicienii se feresc sa faca referire la coruptia din tara cand ataca subiectul.Toti vorbesc exclusiv de „conditiile tehnice ” indeplinite.Degeaba ai conditii tehnice daca vamesul si politistul de frontiera nu le folosesc corect.Chiar in timpul discutiilor despre Schengen, presa ne semnaleaza stiri despre vamesi si politisti corupti.Eu imi doresc intrarea in Schengen dar nu pentru impaunarea jalnicilor politicieni romani.
@ValiP
@Iosif :
nu sunt ipoteze de lucru și nu e o teorie a conspirației: chia la ora la care vorbim, se duce un foarte puternic lobby în România – atât la nivel tehnic cât și la Parlament, pentru modificarea legii offshore:
ca să nu-și piardă licența de la 01 ianuarie 2023 pentru gazele din Marea Neagră, OMV trebuie să semneze acordul de comercialitate pe acest perimetru, care-i va permite apoi dezvoltarea si investitiile. Sunt foarte importante circumstantele legislative de la data la care se semnează acest acord de comercialitate: ele vor fi baza de raportare în viitor. Presiunea OMV e foarte mare, pentru mai are doar 3 săptămâni la dispoziție să obțină circumstanțe mai favorabile decât acum.
în plus, se poartă discuții pe următorul calcul: din viitoarea exploatare, ar mai rămâne circa 2 mld. de metri cubi de gaz după ce România și Republica Moldova si-ar asigura capacitatea necesară. miza e modul în care vor fi vânduti cei 2 mld. de mc, prețui și cui anume.
Toate aceste lucruri se speră din partea companiei austriece să fie transate până la 31 decembrie.
Vom vedea dacă autoritățile românești vor rezista presiunilor și cum vor vinde populației eventuala respingere/amânare la aderarea în Schengen.
@ValiP
@Iosif :
nu sunt ipoteze de lucru și nu e o teorie a conspirației: chia la ora la care vorbim, se duce un foarte puternic lobby în România – atât la nivel tehnic cât și la Parlament, pentru modificarea legii offshore:
ca să nu-și piardă licența de la 01 ianuarie 2023 pentru gazele din Marea Neagră, OMV trebuie să semneze acordul de comercialitate pe acest perimetru, care-i va permite apoi dezvoltarea si investitiile. Sunt foarte importante circumstantele legislative de la data la care se semnează acest acord de comercialitate: ele vor fi baza de raportare în viitor. Presiunea OMV e foarte mare, pentru mai are doar 3 săptămâni la dispoziție să obțină circumstanțe mai favorabile decât acum.
în plus, se poartă discuții pe următorul calcul: din viitoarea exploatare, ar mai rămâne circa 2 mld. de metri cubi de gaz după ce România și Republica Moldova si-ar asigura capacitatea necesară. miza e modul în care vor fi vânduti cei 2 mld. de mc, prețui și cui anume.
Toate aceste lucruri se speră din partea companiei austriece să fie transate până la 31 decembrie.
Vom vedea dacă autoritățile românești vor rezista presiunilor și cum vor vinde populației eventuala respingere/amânare la aderarea în Schengen.
1. Analiza domnului Grosu abordeaza pozitia Austriei si prezinta punctul dansului de vedere . Ce s-a schimbat din ianuarie 2022 ( cand erau de acord ) pana in noiembrie 2022 ( cand nu mai sunt de acord ) ? Ma refer la pozitia Austriei.
2. De ce toate celelalte state din UE sunt de acord cu admiterea Romaniei in spatiul Schengen ( inclusiv Tarile de Jos ) si Austria nu ?
3. De ce sa acceptam argumentul Austriei ca prin Romania ajung imigrantii in tara lor ?
4. Tot ceea ce a prezentat domnul Grosu sunt fapte sau date verificabile.
Si in fine , cea mai mare realizare a Austriei a fost sa convinga lumea ca Hitler a fost neamt si Beethoven austriac.
In rest numai de bine.
P.S. Felicitari domnule Grosu
Un articol exceptional. Iar pentru cei care vor sa afle unde e problema migratiei ilegale si ce se face pentru oprirea ei trebuie doar citit despre acordul din 16 noiembrie https://www.agerpres.ro/politic-ex/2022/11/16/acord-intre-serbia-ungaria-si-austria-pentru-a-intari-lupta-impotriva-migratiei-ilegale–1015033
Stimate,
ValiP!
Dumneata confunzi industria cu ,,atelierele” de montaj manual din marile orase ale Romaniei, adica cu manufactura sec. 19 in sec. 21!
Industrie se chema productia de utilaje si masini complexe, cu valoare adaugata mare, nu montajul de cablaje sau volane, unde se platesc salarii la minimul pe economie!
Este vorba de pilda de productie de electronica industriala, de comunicatii, calculatoare, TV, material rulant de mare viteza, autovehicole rutiere grele, sateliti, cu centre de cercetare adecvate, industrie auto care se localizeaza doar in Ungaria sau Cehia, unde se realizeaza inclusiv montajul final pentru mercedes, BMW, Audi, etc!
A intelege ,,calitativ” iar nu statistic ceeace inseamna industrie si industrializare, presupune o cunoastere profunda a fenomenului economic respectiv, pentru a nu confunda ,,manufactura” industriala practicata in Romania cu marea industrie capabila de sustinerea dezvoltarii economice generale si iesirea din starea de natiune esuata…
Cred ca este o parere gresita.
Oamenii de afaceri austrieci au obiceiul sa se adapteze specificului local (coruptie) foarte usor dar cred ca gresiti in privinta motivatiei opozitiei Austriei.
Asi spune ca sutele de mii de imigranti blocati in insulele grecesti sunt principalul motiv al opozitiei Austriei.
Odata bagate Romania si Bulgaria in Schengen, sutele alea de mii de imigranti vor porni incurajati frenetic de greci catre Austria, Germania, Belgia si Olanda. Astea sunt principalele destinatii si ma indoiesc sincer ca vor fi mai mult de 10 imigranti rataciti pe la Bucuresti. Poate doar daca face pana camionul/autocarul care ii transporta.
Incurajarea teoriilor conspirationiste si a nationalismului de 3 parale nu face cinste Curs de guvernare.
vedeti asta
https://dev.cursdeguvernare.ro/gazele-din-marea-neagra-evolutiile-de-pe-ultima-suta-de-metri-umar-la-umar-cu-schengen.html