2 noiembrie, 2022
Una din cele mai proaste decizii a fost acceptarea renuntarii la petrochimia de la Arpechim, prin contracul de vanzare Petrom !
Acum omv, care atunci nu avea nevoie de petrochimie, a rascumparat borealis de la Mubadala. si se axeaza pe petrochimie.. in austria
As intreba sri, academia, universitarii, institute chimice au tras de maneca fpp cand a vandut petromul ?
ce decizii strategice fac acesti bugetari ?
as fi insistat sa pastreze arpechimul si as fi dat si oltchimul, pe 1 euro, doar sa nu rupa lantul petrochimic !
am pastrat petrobraziul, ploiestiul geme de poluare cu atatea rafinarii
despre dan ioan popescu nu se mai stie nimic, o vreme l a acoperit voiculescu !
atunci lunar era la tuca show !
Bravo Adrian,
Ai scris acest articol foarte realist, din pacate si cu mult curaj !!!
Din pacate si eu am lucrat decenii in domeniul acesta al chimiei si pertochimiei romanesti, la C.P. Brazi, actualul PETROBRAZI si la IITPIC – Bucuresti, actualul IPROCHIM Bucuresti, ambele muribunde acum si abia daca mai supravietuiesc dupa ce au trimis la somaj zeci de mii de romani nevinovati, in timp ce guvernantii traiesc ”bine-merci” cu salarii si pensii NESIMTITE !
De fapt, daca ii intrabam pe guvernanti cine este vinovat de dezastrul pertochimiei romanesti (si al altor sectoare) ei dau din umeri si toti declara ca nu ei sunt vinovati: ”NOI NU STIM NIMIC” !!! – si totusi dezastrul care este f. vizibil, ei l-au produs, printr-o paguboasa (ca sa nu spunem altfel) guvernare sau administrare a problemelor petrochimiei romanesti (si nu numai) !!!
” Nici usturoi n-au mancat – nici gura nu le pute !” – vorba unui vechi proverb romanesc.
Bravo, inca o data pentru acest articol foarte realist si scris cu f. mult curaj ! Felicitari sincere !
Ioan.
2 răspunsuri
Una din cele mai proaste decizii a fost acceptarea renuntarii la petrochimia de la Arpechim, prin contracul de vanzare Petrom !
Acum omv, care atunci nu avea nevoie de petrochimie, a rascumparat borealis de la Mubadala. si se axeaza pe petrochimie.. in austria
As intreba sri, academia, universitarii, institute chimice au tras de maneca fpp cand a vandut petromul ?
ce decizii strategice fac acesti bugetari ?
as fi insistat sa pastreze arpechimul si as fi dat si oltchimul, pe 1 euro, doar sa nu rupa lantul petrochimic !
am pastrat petrobraziul, ploiestiul geme de poluare cu atatea rafinarii
despre dan ioan popescu nu se mai stie nimic, o vreme l a acoperit voiculescu !
atunci lunar era la tuca show !
Bravo Adrian,
Ai scris acest articol foarte realist, din pacate si cu mult curaj !!!
Din pacate si eu am lucrat decenii in domeniul acesta al chimiei si pertochimiei romanesti, la C.P. Brazi, actualul PETROBRAZI si la IITPIC – Bucuresti, actualul IPROCHIM Bucuresti, ambele muribunde acum si abia daca mai supravietuiesc dupa ce au trimis la somaj zeci de mii de romani nevinovati, in timp ce guvernantii traiesc ”bine-merci” cu salarii si pensii NESIMTITE !
De fapt, daca ii intrabam pe guvernanti cine este vinovat de dezastrul pertochimiei romanesti (si al altor sectoare) ei dau din umeri si toti declara ca nu ei sunt vinovati: ”NOI NU STIM NIMIC” !!! – si totusi dezastrul care este f. vizibil, ei l-au produs, printr-o paguboasa (ca sa nu spunem altfel) guvernare sau administrare a problemelor petrochimiei romanesti (si nu numai) !!!
” Nici usturoi n-au mancat – nici gura nu le pute !” – vorba unui vechi proverb romanesc.
Bravo, inca o data pentru acest articol foarte realist si scris cu f. mult curaj ! Felicitari sincere !
Ioan.