20 mai, 2025



Articole recomandate:

Etichete:

citește și

lasă un comentariu

13 răspunsuri

    1. Dar nu e nicio problemă să fii minoritar. Chiar si majoritățile sunt compuse din minorități, nu? 🙂

  1. ” La aceste alegeri am votat, de fapt, că pământul se învârte în jurul soarelui și nu invers, că piramidele egiptene au fost construite de către egipteni și nu de către daci sau de către extratereștri care s-au întors azi să vorbească cu candidații la președinția României, și că romanii nu au învățat latina de la daci.”
    ” Cum s-a făcut radicalizarea electoratului PSD:
    Înainte de toate, să spunem că furioșii de azi sunt cei care la toate alegerile din ultimii 20 de ani, își alegeau primarii care erau deja în pușcării sau chiar morți, își judecau politicienii cu ”a furat dar a si făcut”, ”ăștia măcar ne dau ceva, dar ceilalți ce ne dau?” – și că au votat ”contra sărăciei” în anul în care s-a aruncat cu bani în salarii și pensii cam 5% din PIB și în care s-au făcut autostrăzi și digitalizare, iar investițiile s-au triplat și se văd cu ochiul liber –”

     In primul rand bazaconiile cu  piramidele construite de daci , latina de la daci , tunelurile din Bucegi , etc.,  au inceput inca din anii `90 cu Ion Cristoiu, Zig-Zag, Pavel Corut,etc. care au difuzat in premiera tezele mentalitatii conspirative de tip securist. In al doilea rand, in Romania nu a existat numai „electoratul PSD” , ci si electoratul taranist, liberal ,al CDR, etc. In al treilea rand, romanii au demonstrat de 35 de ani ca sunt pro-democratie si pro-Europa inclusiv atunci cand a fost votat masiv Calin Georgescu 
    In sfarsit , cele 4  etape propuse pentru radicalizarea unui acelasi „electorat PSD” pot fi contestate printr-o alta abordare a evolutiei societatii romanesti care arata strategia complexa de control si manipulare :

    1. Cum s-a ajuns aici  ? 
    2. Terraformarea si canibalizarea societatii romanesti
    3. Strategia complexa de control social si manipulare4. Cercul de creta caucazian sau conspirarea deconspirarii
    5. Decodificarea ingineriei sociale aplicate

    https://sergiusimion.blogspot.com/2025/05/alegerile-prezidentiale-din-romania-din.html

  2. Un articol foarte util dpmdv, care clarifica situatia actuala – intuiam ca electoratul AUR este de fapt fost PSD, insa cu numitor comun analfabetismul functional – sigur incultura, fara cunostiinte de istorie, si posibil prostie (cunosc oameni inteligenti pro AUR), foarte usor de manipulat prin segmentarea lui, si apoi adresarea de mesaje specifice catre fiecare segment.
    Acum este mult mai clar

  3. Privitor la relația BOR cu narativul putinist e de ținut seama și de prelegerile monahilor români din muntele Athos: ”Noi ne rugăm să înceteze războiul dar ne rugăm pentru ruși, nu pentru ucrainieni, fiindcă rușii sunt ortodocși pe când ucrainienii sunt catolici.”

  4. concluzia dvs: singura cauza e ca oamenii sunt prosti, si sunt folositi de rusi.
    Oare partida pro-europeana are vreodata vreo vina, in afara de a se considera mult superiori intelectual celorlalti ? Radicalizarea poporului pesedist a inceput cu traditionalul ‘MUIE PSD”. Traiti in bula dvs de comfort si bunastare, saracia e ascunsa si tacuta, si se manifesta la vot. A fost bunastare, dar mai mult pentru cei conectati la robinetele de bani UE. Lacomie fara margini, atac la adresa traditiilor si valorilor romanesti, marsuri lgbt. Propaganda ruseasca? Da, dar avand la baza niste realitati. Nicio propaganda nu functioneaza exclusiv pe minciuni. Stati sa vedeti radicalizare pe masura ce va creste saracia. Sigura sansa a partidei pro-europene? Introducerea dictaturii, evident.
    Tin sa va reamintesc ca votantii lui Georgescu din primul tur nu au fost popii din BOR, ci tocmai tinerii tik-tok-eri care n-au dat niciodata pe la biserica, si pe care societatea post -decembrista (ca post-comunista e mult spus) i-a creat prin distrugerea educatiei si transformarea lor in niste zombie, pentru a-i manevra mai usor. Acum treaba s-a intors ca un bumerang: iata ca pe prosti i-au folosit altii.
    PS: sa stiti ca prin alegerea pamantului ca reper fix, soarele chiar se roteste in jurul pamantului, Chestie de fizica de clasa a VI-a.

  5. O analiza simplista, plina de inexactitati si clisee. Asta e boala extremistilor de stanga ( asa zisilor progresisti ), oriunde s-ar afla ei. Cei ce nu gandesc ca ei nu exista. Domnul in cauza ii mai lipseste sa spuna ca ‘ceilalti’ trebuie exterminati ca nu sunt in standarde.

    1. În celălalt comentariu ati scris exact așa:
      ”Cand apare ura logica nu mai exista. Si la o mare parte din populatie exista ura, o ura atat de mare incat ar da foc la tot.”
      Adică dvs. ați da foc la totul – și tot eu sunt cel cu ”exterminarea”? 🙂

  6. inteleg eu bine, sau articolul e onapologoe a urii?sugerati ca trebuie facut ceva cumai nult de jumatate din electorat(Nicusor fara sa fure sistemul.pt el nu depazea 50%) ?si de unde pana unde e anticobstirutionsl sa nu fii de acord cu aberatiile Bruxelului, daca mai suntem o democratie?in rest, da, nici vorba de reconciliere,sistemul si toate slugile lui trebuie rasturnat, prin vot, evident daca se va mai permite…din articol inteleg ca nu s-ar vrea, mai degraba vreti masuri totalitare de neutrakuzare a unei mari parti din electorat pt crima de a gandi diferit…bateti campii cu rusii, electorat psd si alte bazaconii pt ca sunteti atat de indoctrinat ca nu puteti gandi singur in afara cliseelor invatate, nu puteti concepe ca sunt oameni care nu vor sa fim o provincie condusa de la Bruxelles, sa ne lepadam de traditii si credinta, sa devenim iubitori si promotori de lgbt…su teti prea spalat pe creier sa puteti j telege asta, de aia nu poate fi vorba de reconciliere, nu aveti decat solutii dictatoriale pe model nazist sau comunist daca vreti sa interziceti la milioane de cetateni sa isi exprime opiniile

  7. Mai era unul pe aici Patrascu, alt ‘elitist’. In turul intai nu am fost la vot, dar in al doilea am votat cu Simion. Stii de ce? Cand l-am vazut pe Ludovic Orban in spatele lui Nicusor Dan mi s-a facut scarba, sau pe Drula si alti ipochimeni de la USR. Mi-l amintesc pe Orban in pandemie cum dadea chermeze pe la guvern, iar noi stateam izolati in case. Sau pe Drula care ne ameninta cu datul afara de la munca ca nu vrem sa ne vaccinam. Domnule Cristian astea nu se uita. Cand apare ura logica nu mai exista. Si la o mare parte din populatie exista ura, o ura atat de mare incat ar da foc la tot.
    Nicusor are o misiune aproape imposibila. Daca nu va stii sa aduca echilibrul ala, bunul simt pe care toti il doresc, toata sandramaua asta numita Romania se va duce dracu.

  8. The illusion of freedom will continue as long as it’s profitable to continue the illusion. At the point where the illusion becomes too expensive to maintain, they will just take down the scenery, they will pull back the curtains, they will move the tables and chairs out of the way and you will see the brick wall at the back of the theater.
    Frank Zappa

    „Those who make peaceful revolution impossible will make violent revolution inevitable.”

    [Remarks on the first anniversary of the Alliance for Progress, 13 March 1962]
    John F. Kennedy

    Cu CSAT urile voastre si anulatul si trucatul alegerilor ati activat din pacate pt. Romania exact scenariul pomenit de Kennedy. Acuma nimeni din tabara radicala nu mai vrea sa va aculte si candva in urmatorii ani se va lasa cu violenta. Cand din pacate rusii o sa profite major. Scenariu complet evitabil. Ma intreb pe cine o fi avut SRI la butoane sa genereze/accepte scenariul care o sa duca la acest dezastru… pe femeia de servici presupun. Sau probabil ca sunt penetrati la nivel central de alte servicii mai rau decat fetele de la Amsterdam.
    Personal acuma mai sper numai sa nu ne ia si Transilvania cand o sa ne vina inevitabila nota de plata.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

13 răspunsuri

    1. Dar nu e nicio problemă să fii minoritar. Chiar si majoritățile sunt compuse din minorități, nu? 🙂

  1. ” La aceste alegeri am votat, de fapt, că pământul se învârte în jurul soarelui și nu invers, că piramidele egiptene au fost construite de către egipteni și nu de către daci sau de către extratereștri care s-au întors azi să vorbească cu candidații la președinția României, și că romanii nu au învățat latina de la daci.”
    ” Cum s-a făcut radicalizarea electoratului PSD:
    Înainte de toate, să spunem că furioșii de azi sunt cei care la toate alegerile din ultimii 20 de ani, își alegeau primarii care erau deja în pușcării sau chiar morți, își judecau politicienii cu ”a furat dar a si făcut”, ”ăștia măcar ne dau ceva, dar ceilalți ce ne dau?” – și că au votat ”contra sărăciei” în anul în care s-a aruncat cu bani în salarii și pensii cam 5% din PIB și în care s-au făcut autostrăzi și digitalizare, iar investițiile s-au triplat și se văd cu ochiul liber –”

     In primul rand bazaconiile cu  piramidele construite de daci , latina de la daci , tunelurile din Bucegi , etc.,  au inceput inca din anii `90 cu Ion Cristoiu, Zig-Zag, Pavel Corut,etc. care au difuzat in premiera tezele mentalitatii conspirative de tip securist. In al doilea rand, in Romania nu a existat numai „electoratul PSD” , ci si electoratul taranist, liberal ,al CDR, etc. In al treilea rand, romanii au demonstrat de 35 de ani ca sunt pro-democratie si pro-Europa inclusiv atunci cand a fost votat masiv Calin Georgescu 
    In sfarsit , cele 4  etape propuse pentru radicalizarea unui acelasi „electorat PSD” pot fi contestate printr-o alta abordare a evolutiei societatii romanesti care arata strategia complexa de control si manipulare :

    1. Cum s-a ajuns aici  ? 
    2. Terraformarea si canibalizarea societatii romanesti
    3. Strategia complexa de control social si manipulare4. Cercul de creta caucazian sau conspirarea deconspirarii
    5. Decodificarea ingineriei sociale aplicate

    https://sergiusimion.blogspot.com/2025/05/alegerile-prezidentiale-din-romania-din.html

  2. Un articol foarte util dpmdv, care clarifica situatia actuala – intuiam ca electoratul AUR este de fapt fost PSD, insa cu numitor comun analfabetismul functional – sigur incultura, fara cunostiinte de istorie, si posibil prostie (cunosc oameni inteligenti pro AUR), foarte usor de manipulat prin segmentarea lui, si apoi adresarea de mesaje specifice catre fiecare segment.
    Acum este mult mai clar

  3. Privitor la relația BOR cu narativul putinist e de ținut seama și de prelegerile monahilor români din muntele Athos: ”Noi ne rugăm să înceteze războiul dar ne rugăm pentru ruși, nu pentru ucrainieni, fiindcă rușii sunt ortodocși pe când ucrainienii sunt catolici.”

  4. concluzia dvs: singura cauza e ca oamenii sunt prosti, si sunt folositi de rusi.
    Oare partida pro-europeana are vreodata vreo vina, in afara de a se considera mult superiori intelectual celorlalti ? Radicalizarea poporului pesedist a inceput cu traditionalul ‘MUIE PSD”. Traiti in bula dvs de comfort si bunastare, saracia e ascunsa si tacuta, si se manifesta la vot. A fost bunastare, dar mai mult pentru cei conectati la robinetele de bani UE. Lacomie fara margini, atac la adresa traditiilor si valorilor romanesti, marsuri lgbt. Propaganda ruseasca? Da, dar avand la baza niste realitati. Nicio propaganda nu functioneaza exclusiv pe minciuni. Stati sa vedeti radicalizare pe masura ce va creste saracia. Sigura sansa a partidei pro-europene? Introducerea dictaturii, evident.
    Tin sa va reamintesc ca votantii lui Georgescu din primul tur nu au fost popii din BOR, ci tocmai tinerii tik-tok-eri care n-au dat niciodata pe la biserica, si pe care societatea post -decembrista (ca post-comunista e mult spus) i-a creat prin distrugerea educatiei si transformarea lor in niste zombie, pentru a-i manevra mai usor. Acum treaba s-a intors ca un bumerang: iata ca pe prosti i-au folosit altii.
    PS: sa stiti ca prin alegerea pamantului ca reper fix, soarele chiar se roteste in jurul pamantului, Chestie de fizica de clasa a VI-a.

  5. O analiza simplista, plina de inexactitati si clisee. Asta e boala extremistilor de stanga ( asa zisilor progresisti ), oriunde s-ar afla ei. Cei ce nu gandesc ca ei nu exista. Domnul in cauza ii mai lipseste sa spuna ca ‘ceilalti’ trebuie exterminati ca nu sunt in standarde.

    1. În celălalt comentariu ati scris exact așa:
      ”Cand apare ura logica nu mai exista. Si la o mare parte din populatie exista ura, o ura atat de mare incat ar da foc la tot.”
      Adică dvs. ați da foc la totul – și tot eu sunt cel cu ”exterminarea”? 🙂

  6. inteleg eu bine, sau articolul e onapologoe a urii?sugerati ca trebuie facut ceva cumai nult de jumatate din electorat(Nicusor fara sa fure sistemul.pt el nu depazea 50%) ?si de unde pana unde e anticobstirutionsl sa nu fii de acord cu aberatiile Bruxelului, daca mai suntem o democratie?in rest, da, nici vorba de reconciliere,sistemul si toate slugile lui trebuie rasturnat, prin vot, evident daca se va mai permite…din articol inteleg ca nu s-ar vrea, mai degraba vreti masuri totalitare de neutrakuzare a unei mari parti din electorat pt crima de a gandi diferit…bateti campii cu rusii, electorat psd si alte bazaconii pt ca sunteti atat de indoctrinat ca nu puteti gandi singur in afara cliseelor invatate, nu puteti concepe ca sunt oameni care nu vor sa fim o provincie condusa de la Bruxelles, sa ne lepadam de traditii si credinta, sa devenim iubitori si promotori de lgbt…su teti prea spalat pe creier sa puteti j telege asta, de aia nu poate fi vorba de reconciliere, nu aveti decat solutii dictatoriale pe model nazist sau comunist daca vreti sa interziceti la milioane de cetateni sa isi exprime opiniile

  7. Mai era unul pe aici Patrascu, alt ‘elitist’. In turul intai nu am fost la vot, dar in al doilea am votat cu Simion. Stii de ce? Cand l-am vazut pe Ludovic Orban in spatele lui Nicusor Dan mi s-a facut scarba, sau pe Drula si alti ipochimeni de la USR. Mi-l amintesc pe Orban in pandemie cum dadea chermeze pe la guvern, iar noi stateam izolati in case. Sau pe Drula care ne ameninta cu datul afara de la munca ca nu vrem sa ne vaccinam. Domnule Cristian astea nu se uita. Cand apare ura logica nu mai exista. Si la o mare parte din populatie exista ura, o ura atat de mare incat ar da foc la tot.
    Nicusor are o misiune aproape imposibila. Daca nu va stii sa aduca echilibrul ala, bunul simt pe care toti il doresc, toata sandramaua asta numita Romania se va duce dracu.

  8. The illusion of freedom will continue as long as it’s profitable to continue the illusion. At the point where the illusion becomes too expensive to maintain, they will just take down the scenery, they will pull back the curtains, they will move the tables and chairs out of the way and you will see the brick wall at the back of the theater.
    Frank Zappa

    „Those who make peaceful revolution impossible will make violent revolution inevitable.”

    [Remarks on the first anniversary of the Alliance for Progress, 13 March 1962]
    John F. Kennedy

    Cu CSAT urile voastre si anulatul si trucatul alegerilor ati activat din pacate pt. Romania exact scenariul pomenit de Kennedy. Acuma nimeni din tabara radicala nu mai vrea sa va aculte si candva in urmatorii ani se va lasa cu violenta. Cand din pacate rusii o sa profite major. Scenariu complet evitabil. Ma intreb pe cine o fi avut SRI la butoane sa genereze/accepte scenariul care o sa duca la acest dezastru… pe femeia de servici presupun. Sau probabil ca sunt penetrati la nivel central de alte servicii mai rau decat fetele de la Amsterdam.
    Personal acuma mai sper numai sa nu ne ia si Transilvania cand o sa ne vina inevitabila nota de plata.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: