31 octombrie, 2021
Cred că vă înșelați.
Din patru români, unul este în străinătate – adică 5 milioane din 20.
Majoritatea sunt tineri sau maturi cu putere de muncă, deci nu 1/3 din forța de muncă, ci 1/2 -adică JUMĂTATE din forța de muncă. Restul este în țară, dar este subcalificată pentru ceea ce se caută în economie.
În plus angajatorii preferă tineri pentru a-i califica și reține, dar aceștia nu sunt dornici să o facă la salariile actuale (știu cazul unei tinere din Constanța care a părăsit Școala Profesională de Asistente pentru a munci în Olanda la un depozit al Amazon).
Dacă angajatorii nu se orientează către vârstnici, vor avea doar de pierdut – pentru că la final, vârstnicii vor avea pretenții mărite, iar angajatorii nu vor avea încotro.
Un răspuns
Cred că vă înșelați.
Din patru români, unul este în străinătate – adică 5 milioane din 20.
Majoritatea sunt tineri sau maturi cu putere de muncă, deci nu 1/3 din forța de muncă, ci 1/2 -adică JUMĂTATE din forța de muncă. Restul este în țară, dar este subcalificată pentru ceea ce se caută în economie.
În plus angajatorii preferă tineri pentru a-i califica și reține, dar aceștia nu sunt dornici să o facă la salariile actuale (știu cazul unei tinere din Constanța care a părăsit Școala Profesională de Asistente pentru a munci în Olanda la un depozit al Amazon).
Dacă angajatorii nu se orientează către vârstnici, vor avea doar de pierdut – pentru că la final, vârstnicii vor avea pretenții mărite, iar angajatorii nu vor avea încotro.