27 octombrie, 2023



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

2 răspunsuri

  1. Nu Victor Orban este cel care face strategiile militare in UE .NATO este forta care ofera UE si securitate si decizia ce se impune a fi luata spre a se apara intreg teritoriou Ucrainei de atacul trupelor ruse .Ucraina ramine pentru UE de o importanta vitala .Israel si sprijinul acordat Israel este doar unul mediatic si politic Israel neavind nevoie, decit in mica masura ,de tehnologia militara a Uniunii Europene .In Israel UE se pozitioneza de forma „ omului bun , ce doreste pacea si care sprijina Israel oferind totodata si resursele ce vor fi parte a supravieturii cetatenilor palestinieni .SUA si Israel preiau intreaga scena a razboiului si nu se vor opri decit in momentul in catre Terorismul si Hamas vor fi distruse .SUA loveste deja tinte din Siria .Hamas isi pierde in fiecare zi capacitatile de lovire , conducatorii ce au declansat macelul ,concomitent cu lipsa de alimente si de tehnologie sau combustibil .In curind se vor lovi unii pe ceilalti la nivelul celulelor teroriste ramase fara resurse .Cancelarul Germaniei a aratat tuturor tarilor membre UE si lumii intregi continuarea sprijinului oferit Ucrainei concomitent cu nevoia si implicarea directa a Germaniei in a oferi sume uriase de bani Ucrainei impreuna cu tehnologia militara aferenta .UE preia din mers mai toate nevoile militare ale armatelor Ucrainei .In paralel J.R.Biden cere Congresului 65 de miliarde de dolari spre a fi oferiti si ei Ucrainei .Rusia a incercat recent sa puna pe picioare o contraofensiva partiala dar care nu le-a adus rezultatele scontate .Pierderile sunt atit de mari incit viitorul nu le poate fi favorabil .Cancelarul Germaniei a aratat deja cum rezistenta UE nu va inceta si cum implicarea Germaniei va creste .Germania a sperat mereu ca Putin sa intelega un adevar simplu .UE nu va renunta .Germania devenita a treia economie a lumii si UE , ca un intreg , se pozitioneaza alaturi de Ucraina .Romania formeaza si ea Trilaterala Rep.Moldova , Ucraina, Romania ,ce o data cu distrugerea intelegerilor statale dintre Ungaria si Polonia acum si Slovenia , preia forta militara de raspuns in aceasta parte de lume .Polonia va deveni doar o tara de tranzit .Romania a jucat extrem de corect cartea si acum se dovedeste a fi un Pion de mare importanta militara si strategica in aceasta parte de lume .Ungaria si Slovenia s-au facut de risul lumii .Iohannis joaca la superlativ aceasta carte politico – militara .Economia si PIB ul Romaniei este pe cale sa depaseasca si Polonia dupa ce Ungaria, trumpistului si putinistului Orban a fost lasata in urma .De cind a primit basca cea rosie de la Trump ce la numit fara sa vrea „turcitul” Nea Orban de Budapesta viseaza pace in Israel si Ucraina . Aici sau acolo nu este vorba despre pace este vorba despre a supravietui .Orban ar trebui sa stie mai bine ca orisicine ce inseamna asta .Israelienii si ucrainienii doresc sa locuiasca in teritoriile lor recunoscute de catre ONU si de catre toate natiunile lumii libere .Rusia nu recunoste existenta Ucrainei iar Iranul existenta statului Isreal .Nu vedeti nici o asemanare ? In Ucraina se omoara fratii intre ei asa cum putem vedea ca se intimpla si in Orientul Mijlociu .Si in Ucraina si in Orientul Mijlociu Rusia si-a virit coada spre a distruge doua natiuni libere si independente .Pacat de natiunea maghiara ce este pacalita mereu si mereu .Germania a spus tuturor .Nu vom renunta si nici SUA nu va renunta .Israel nu va renunta nici el sa lupte pina ce Hamas si Hezbollah nu vor fi distruse .Romania nu va renunta nici ea sa ofere tot ceea ce poate si ceea ce i se da spre a ajuta Ucraina devenita peste noapte membra a Trilateralei Romania ,Ucraina si Rep.Moldova .Ungaria lui Orban deja a fost intrecuta economic de Romania.

  2. PT esop: Nu, nu a intrecut cu nimic (Ala cu GDP/PPP masoara altceva… uita-te si la alte indice). Ai impresia asta de „cocalar” care crede ca „aia cu bani” au dreptate, si ca banii cad din cer. Iar dupa cum citesc comentariul tau nu prea intelegi cum fuctioneaza nato. Acolo e unanimitate in aproapte orice decizie.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

2 răspunsuri

  1. Nu Victor Orban este cel care face strategiile militare in UE .NATO este forta care ofera UE si securitate si decizia ce se impune a fi luata spre a se apara intreg teritoriou Ucrainei de atacul trupelor ruse .Ucraina ramine pentru UE de o importanta vitala .Israel si sprijinul acordat Israel este doar unul mediatic si politic Israel neavind nevoie, decit in mica masura ,de tehnologia militara a Uniunii Europene .In Israel UE se pozitioneza de forma „ omului bun , ce doreste pacea si care sprijina Israel oferind totodata si resursele ce vor fi parte a supravieturii cetatenilor palestinieni .SUA si Israel preiau intreaga scena a razboiului si nu se vor opri decit in momentul in catre Terorismul si Hamas vor fi distruse .SUA loveste deja tinte din Siria .Hamas isi pierde in fiecare zi capacitatile de lovire , conducatorii ce au declansat macelul ,concomitent cu lipsa de alimente si de tehnologie sau combustibil .In curind se vor lovi unii pe ceilalti la nivelul celulelor teroriste ramase fara resurse .Cancelarul Germaniei a aratat tuturor tarilor membre UE si lumii intregi continuarea sprijinului oferit Ucrainei concomitent cu nevoia si implicarea directa a Germaniei in a oferi sume uriase de bani Ucrainei impreuna cu tehnologia militara aferenta .UE preia din mers mai toate nevoile militare ale armatelor Ucrainei .In paralel J.R.Biden cere Congresului 65 de miliarde de dolari spre a fi oferiti si ei Ucrainei .Rusia a incercat recent sa puna pe picioare o contraofensiva partiala dar care nu le-a adus rezultatele scontate .Pierderile sunt atit de mari incit viitorul nu le poate fi favorabil .Cancelarul Germaniei a aratat deja cum rezistenta UE nu va inceta si cum implicarea Germaniei va creste .Germania a sperat mereu ca Putin sa intelega un adevar simplu .UE nu va renunta .Germania devenita a treia economie a lumii si UE , ca un intreg , se pozitioneaza alaturi de Ucraina .Romania formeaza si ea Trilaterala Rep.Moldova , Ucraina, Romania ,ce o data cu distrugerea intelegerilor statale dintre Ungaria si Polonia acum si Slovenia , preia forta militara de raspuns in aceasta parte de lume .Polonia va deveni doar o tara de tranzit .Romania a jucat extrem de corect cartea si acum se dovedeste a fi un Pion de mare importanta militara si strategica in aceasta parte de lume .Ungaria si Slovenia s-au facut de risul lumii .Iohannis joaca la superlativ aceasta carte politico – militara .Economia si PIB ul Romaniei este pe cale sa depaseasca si Polonia dupa ce Ungaria, trumpistului si putinistului Orban a fost lasata in urma .De cind a primit basca cea rosie de la Trump ce la numit fara sa vrea „turcitul” Nea Orban de Budapesta viseaza pace in Israel si Ucraina . Aici sau acolo nu este vorba despre pace este vorba despre a supravietui .Orban ar trebui sa stie mai bine ca orisicine ce inseamna asta .Israelienii si ucrainienii doresc sa locuiasca in teritoriile lor recunoscute de catre ONU si de catre toate natiunile lumii libere .Rusia nu recunoste existenta Ucrainei iar Iranul existenta statului Isreal .Nu vedeti nici o asemanare ? In Ucraina se omoara fratii intre ei asa cum putem vedea ca se intimpla si in Orientul Mijlociu .Si in Ucraina si in Orientul Mijlociu Rusia si-a virit coada spre a distruge doua natiuni libere si independente .Pacat de natiunea maghiara ce este pacalita mereu si mereu .Germania a spus tuturor .Nu vom renunta si nici SUA nu va renunta .Israel nu va renunta nici el sa lupte pina ce Hamas si Hezbollah nu vor fi distruse .Romania nu va renunta nici ea sa ofere tot ceea ce poate si ceea ce i se da spre a ajuta Ucraina devenita peste noapte membra a Trilateralei Romania ,Ucraina si Rep.Moldova .Ungaria lui Orban deja a fost intrecuta economic de Romania.

  2. PT esop: Nu, nu a intrecut cu nimic (Ala cu GDP/PPP masoara altceva… uita-te si la alte indice). Ai impresia asta de „cocalar” care crede ca „aia cu bani” au dreptate, si ca banii cad din cer. Iar dupa cum citesc comentariul tau nu prea intelegi cum fuctioneaza nato. Acolo e unanimitate in aproapte orice decizie.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: