23 noiembrie, 2022
Sunt dezolat ca abia azi pot sa ma exprim despre ideile lansate de acest domn ministru in luna noiembrie 2022, dar abia am aflat despre ele si…nu pot sa tac. Incep prin a pune o intrebare de bun simt: ce stie un ministru al cercetarii CARE NU A FACUT CERCETARE SERIOASA VREODATA, IN VREUN DOMENIU CU ADEVARAT INOVATIV, cum si pentru ce trebuie alocate fondurile alocate unei cercetari de la care se asteapta atat de mult pentru viitorul economiei romanesti ? Toata lumea trancaneste despre formidabilul domeniu al IT, despre digitalizare si alte asemenea, dar acestea NU sunt domenii prioritar de cercetare pt Romania, ci aplicative, fii9nd deja dezvoltate in alte „tari de soare pline”. Are cineva cunostinta, de exmplu, despre felul in care – in SUA de exemplu – inovarea se face,a deseori, in companii comerciale, care vin apoi sa ceara cercetarii lamurirea proceselor ce stau la baza inovatiei lor, care intelegere a proceselor fundamentale poate duce la multe alte inventii si inovatii de mare valoare economica ? E doar una din multele intrebari care trebuie puse cu insistenta pt a ne putea orienta pe calea finantarii unei adevarate cercetari performante (pt economie, dar nu numai) in Romania.
Alta intrebare: stie cineva ca directorii institutelor de cercetare romanesti actioneaza cu precadere avand in vedere interesul lor rstrans, personal si al unui grup restrans de fideli in ceea ce priuveste propunerea de proiecte de cercetare ? Cum se poate anula efectul nociv al acestei stari de fapt ?
Alta intrebare: stie cineva sau isi pune problema impunerii de catre statul finantator al cercetarii a unor conditii sine qua non de cordare a fonduriloe, criterii care sa orienteze tematica cercetarii inspre aplicabilitate avansata si imediata a rezultatelor ? Toata lumea cade in extaz in fata numarului de articole publicate in reviste de prim rang, dar este acest criteriu indeajuns de folositor in perspectiva dezvoltarii Romaniei ? Desigur, publicatiile in reviste stiintifice de top sunt binevenite pt prestigiul PERSONAL si , implicit, al tarii, atestand capacitatea de a „cerceta”, dar este asta tot cee ce ne trebuie pentru dezvoltarea Romaniei ? Cata vreme nu este impusa si o „cota” de teme de cercetare vizand direct rezolvarea unor teme de top legate direct de perspectiva dezvoltarii economiei tarii prin mijlocirea acestor teme, banii cheltuiti vor merge in continuare in folosul exclusiv al persoanelor si nu al Romaqniei, asa cum s-a intamplat permanent in toti anii de dupa Revolutie.
Cum putem actiona pt desfiintarea efectelor acestei minciuni prin care interese personale sunt viclean mascate , la finantarea publica, sub masca interesului public al dezvoltarii tarii ?
Un răspuns
Sunt dezolat ca abia azi pot sa ma exprim despre ideile lansate de acest domn ministru in luna noiembrie 2022, dar abia am aflat despre ele si…nu pot sa tac. Incep prin a pune o intrebare de bun simt: ce stie un ministru al cercetarii CARE NU A FACUT CERCETARE SERIOASA VREODATA, IN VREUN DOMENIU CU ADEVARAT INOVATIV, cum si pentru ce trebuie alocate fondurile alocate unei cercetari de la care se asteapta atat de mult pentru viitorul economiei romanesti ? Toata lumea trancaneste despre formidabilul domeniu al IT, despre digitalizare si alte asemenea, dar acestea NU sunt domenii prioritar de cercetare pt Romania, ci aplicative, fii9nd deja dezvoltate in alte „tari de soare pline”. Are cineva cunostinta, de exmplu, despre felul in care – in SUA de exemplu – inovarea se face,a deseori, in companii comerciale, care vin apoi sa ceara cercetarii lamurirea proceselor ce stau la baza inovatiei lor, care intelegere a proceselor fundamentale poate duce la multe alte inventii si inovatii de mare valoare economica ? E doar una din multele intrebari care trebuie puse cu insistenta pt a ne putea orienta pe calea finantarii unei adevarate cercetari performante (pt economie, dar nu numai) in Romania.
Alta intrebare: stie cineva ca directorii institutelor de cercetare romanesti actioneaza cu precadere avand in vedere interesul lor rstrans, personal si al unui grup restrans de fideli in ceea ce priuveste propunerea de proiecte de cercetare ? Cum se poate anula efectul nociv al acestei stari de fapt ?
Alta intrebare: stie cineva sau isi pune problema impunerii de catre statul finantator al cercetarii a unor conditii sine qua non de cordare a fonduriloe, criterii care sa orienteze tematica cercetarii inspre aplicabilitate avansata si imediata a rezultatelor ? Toata lumea cade in extaz in fata numarului de articole publicate in reviste de prim rang, dar este acest criteriu indeajuns de folositor in perspectiva dezvoltarii Romaniei ? Desigur, publicatiile in reviste stiintifice de top sunt binevenite pt prestigiul PERSONAL si , implicit, al tarii, atestand capacitatea de a „cerceta”, dar este asta tot cee ce ne trebuie pentru dezvoltarea Romaniei ? Cata vreme nu este impusa si o „cota” de teme de cercetare vizand direct rezolvarea unor teme de top legate direct de perspectiva dezvoltarii economiei tarii prin mijlocirea acestor teme, banii cheltuiti vor merge in continuare in folosul exclusiv al persoanelor si nu al Romaqniei, asa cum s-a intamplat permanent in toti anii de dupa Revolutie.
Cum putem actiona pt desfiintarea efectelor acestei minciuni prin care interese personale sunt viclean mascate , la finantarea publica, sub masca interesului public al dezvoltarii tarii ?