18 aprilie, 2024
banii nu au fost niciodata o problema, ei fiind un mod de redistribuire (uneori brutala) a rolurilor jucate de cei care suntem, un mod ceva mai civilizat decat razboiul sau supunerea fizica a semenilor. nu mancam PIB/bani, ci rosii cu branza ca sa citez pe cineva mai celebru. pentru aceasta, intre altele, povestea cu „datoria lasata nepotilor” e o prostie, sau o lipsa de intelegere (daca e vreo diferenta). despre ce vorbim este o alegere a ce/cine facem (versus ceea ce nu facem) sau ce/cine facem acum versus ce/cine facem mai tarziu. avem de ales: ori construim o societate net zero whatever (si murim de foame ‘in the process’) ori poluam totul. ori gasim o solutie optima (imposibil, in contextul isteric actual) – consumam mai putintel, mai reciclam un plastic ceva – vorba baietilor de la BNR.
Un răspuns
banii nu au fost niciodata o problema, ei fiind un mod de redistribuire (uneori brutala) a rolurilor jucate de cei care suntem, un mod ceva mai civilizat decat razboiul sau supunerea fizica a semenilor. nu mancam PIB/bani, ci rosii cu branza ca sa citez pe cineva mai celebru. pentru aceasta, intre altele, povestea cu „datoria lasata nepotilor” e o prostie, sau o lipsa de intelegere (daca e vreo diferenta). despre ce vorbim este o alegere a ce/cine facem (versus ceea ce nu facem) sau ce/cine facem acum versus ce/cine facem mai tarziu. avem de ales: ori construim o societate net zero whatever (si murim de foame ‘in the process’) ori poluam totul. ori gasim o solutie optima (imposibil, in contextul isteric actual) – consumam mai putintel, mai reciclam un plastic ceva – vorba baietilor de la BNR.