18 ianuarie, 2023



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

3 răspunsuri

  1. Modelul asta economic a fost aplicat cu succes de Grecia si nu exista nici un motiv care sa ma faca sa cred ca
    nu va avea acelasi succes in Romania. Ba mai mult, pe langa imprumuturile care normal devin tot mai mari de la an la an,
    banii gratis de la UE (fonduri operationele, PNRR ) amplifica umflarea artificiala a PIB-ului.
    Culmea, in ciuda deficitelor comerciale imense si a inflatiei duble fata de zona euro, leul este tinut stabil fata de euro tocmai datorita miliardelor de euro pompate gratis de UE. Asta inseamna costuri mult mai mari in Romania fata de zona euro si cresterea neatractivitatii economiei romanesti pentru investitii productive.
    Reteta succesului economic si dezvoltarii economice.

  2. 1.Exprimarea autorului care cere ,,schimbati modelul cresterii pe datorie” este eronata, deoarece ,,modelul economic al Romaniei este ,,BUGETAR, intre doua legislaturi”.El a fost practic blocat de integrare, asa cum arata L. Voinea in lucrarea mai jos citata!
    Acesta este un model economic PASIV, lipsit de instrumente care sa modeleze ori schimbe datele economice-financiare finale: echilibrul bugetar, al balantei de plati, indatorare si pe cale de consecinta nici sa evite indatorarea fie sa SE diminueze dobinzile in cazuri de exceptie.
    In consecinta, indatorarea este MOTORUL dezvoltarii (care confera caracter consumerist acestui proces) iar NU un MODEL DE DEZVOLTARE!
    2.Inca din 2010 Liviu Voinea cerea prin Concluziile Finale ale lucrarii academice
    ,,Reindustrializarea Romaniei – Politici si Strategii” constructia unui nou MODEL de dezvoltare, BAZAT pe Politici Publice de Reindustrializare, care sa produca marfuri pentru export, pentru a acoperI importurile.
    Din pacate, constructia unui model nou, de dezvoltare industriala este imposibila pe baza teoretica de stiinta economica (micro si macroeconomie) existenta.
    Este bine cunoscuta promisiunea prezidentiala de constructie (acum 3 ani) a unui proiect de tara (cu 400 de specialisti) despre care nu se mai aude nimic!Cauza acestui esec national de DIMENSIUNE ,, prometeica” ce scotea Romania DIN STAREA DE CATASTROFA ECONOMICA DE AZI – este lipsa unei viziuni noi proactive asupra dezvoltarii industriale si a unei stiinte economice noi a dezvoltarii in epoca globalizarii, ca suport teoretic.
    3.Ca autor de proiect de tara, am esuat cu fiecare oferta catre presedentie, partide sau guverne de a obtine evaluaea acestuia.
    Probabil ca voi incerca din nou, in momentul in care Romania nu va mai fi imprumutata, ori daca se va afla in imediata INCAPACITATE de plata.

  3. Ei, nici chiar așa…..
    Și când te gândești că totuși, un important aflux de bani de consum provin din valuta trimisa-adusa de românii care muncesc „afară”.
    Ce ne-am face fără ei ? Și -i tot chemăm acasă. Să facă ce ? Și cât va mai ține?

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

3 răspunsuri

  1. Modelul asta economic a fost aplicat cu succes de Grecia si nu exista nici un motiv care sa ma faca sa cred ca
    nu va avea acelasi succes in Romania. Ba mai mult, pe langa imprumuturile care normal devin tot mai mari de la an la an,
    banii gratis de la UE (fonduri operationele, PNRR ) amplifica umflarea artificiala a PIB-ului.
    Culmea, in ciuda deficitelor comerciale imense si a inflatiei duble fata de zona euro, leul este tinut stabil fata de euro tocmai datorita miliardelor de euro pompate gratis de UE. Asta inseamna costuri mult mai mari in Romania fata de zona euro si cresterea neatractivitatii economiei romanesti pentru investitii productive.
    Reteta succesului economic si dezvoltarii economice.

  2. 1.Exprimarea autorului care cere ,,schimbati modelul cresterii pe datorie” este eronata, deoarece ,,modelul economic al Romaniei este ,,BUGETAR, intre doua legislaturi”.El a fost practic blocat de integrare, asa cum arata L. Voinea in lucrarea mai jos citata!
    Acesta este un model economic PASIV, lipsit de instrumente care sa modeleze ori schimbe datele economice-financiare finale: echilibrul bugetar, al balantei de plati, indatorare si pe cale de consecinta nici sa evite indatorarea fie sa SE diminueze dobinzile in cazuri de exceptie.
    In consecinta, indatorarea este MOTORUL dezvoltarii (care confera caracter consumerist acestui proces) iar NU un MODEL DE DEZVOLTARE!
    2.Inca din 2010 Liviu Voinea cerea prin Concluziile Finale ale lucrarii academice
    ,,Reindustrializarea Romaniei – Politici si Strategii” constructia unui nou MODEL de dezvoltare, BAZAT pe Politici Publice de Reindustrializare, care sa produca marfuri pentru export, pentru a acoperI importurile.
    Din pacate, constructia unui model nou, de dezvoltare industriala este imposibila pe baza teoretica de stiinta economica (micro si macroeconomie) existenta.
    Este bine cunoscuta promisiunea prezidentiala de constructie (acum 3 ani) a unui proiect de tara (cu 400 de specialisti) despre care nu se mai aude nimic!Cauza acestui esec national de DIMENSIUNE ,, prometeica” ce scotea Romania DIN STAREA DE CATASTROFA ECONOMICA DE AZI – este lipsa unei viziuni noi proactive asupra dezvoltarii industriale si a unei stiinte economice noi a dezvoltarii in epoca globalizarii, ca suport teoretic.
    3.Ca autor de proiect de tara, am esuat cu fiecare oferta catre presedentie, partide sau guverne de a obtine evaluaea acestuia.
    Probabil ca voi incerca din nou, in momentul in care Romania nu va mai fi imprumutata, ori daca se va afla in imediata INCAPACITATE de plata.

  3. Ei, nici chiar așa…..
    Și când te gândești că totuși, un important aflux de bani de consum provin din valuta trimisa-adusa de românii care muncesc „afară”.
    Ce ne-am face fără ei ? Și -i tot chemăm acasă. Să facă ce ? Și cât va mai ține?

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: