11 ianuarie, 2025
Analiza este corectă . Au fost construite multe obiective economice fără o fundamentare economică care să aducă plus valoare. Dar a existat , in acea vreme , capacitatea organizatorica , de proiectare și execuție , care astăzi nu se mai regăsește , a fost pierdută definitiv. Orice obiectiv de importanță pentru economie , care să aducă plus valoare , nu mai poate fi realizat de către proiectanți , muncitori , maiștri și ingineri români . Partea de concepție , practic nu mai există , cei mai buni muncitori , maiștri și ingineri au plecat din țară sau nu mai sunt fizic. Iar la nivel de management de proiecte , aici suntem la pământ . Centrala de la Cernavoda , a fost construită de către muncitori , maiștri și ingineri români dar sub conducerea unui consorțiu canadiano-italiano-român.
A fost o pierdere imensă de experiență și competență tehnică. Poate , în viitor se va reface această competență . Doamne ajută !
In rest , numai de bine.
P.S. Să nu se înțeleagă că sunt nostalgic , din contră.
Un răspuns
Analiza este corectă . Au fost construite multe obiective economice fără o fundamentare economică care să aducă plus valoare. Dar a existat , in acea vreme , capacitatea organizatorica , de proiectare și execuție , care astăzi nu se mai regăsește , a fost pierdută definitiv. Orice obiectiv de importanță pentru economie , care să aducă plus valoare , nu mai poate fi realizat de către proiectanți , muncitori , maiștri și ingineri români . Partea de concepție , practic nu mai există , cei mai buni muncitori , maiștri și ingineri au plecat din țară sau nu mai sunt fizic. Iar la nivel de management de proiecte , aici suntem la pământ . Centrala de la Cernavoda , a fost construită de către muncitori , maiștri și ingineri români dar sub conducerea unui consorțiu canadiano-italiano-român.
A fost o pierdere imensă de experiență și competență tehnică. Poate , în viitor se va reface această competență . Doamne ajută !
In rest , numai de bine.
P.S. Să nu se înțeleagă că sunt nostalgic , din contră.