11 ianuarie, 2025



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

Un răspuns

  1. Analiza este corectă . Au fost construite multe obiective economice fără o fundamentare economică care să aducă plus valoare. Dar a existat , in acea vreme , capacitatea organizatorica , de proiectare și execuție , care astăzi nu se mai regăsește , a fost pierdută definitiv. Orice obiectiv de importanță pentru economie , care să aducă plus valoare , nu mai poate fi realizat de către proiectanți , muncitori , maiștri și ingineri români . Partea de concepție , practic nu mai există , cei mai buni muncitori , maiștri și ingineri au plecat din țară sau nu mai sunt fizic. Iar la nivel de management de proiecte , aici suntem la pământ . Centrala de la Cernavoda , a fost construită de către muncitori , maiștri și ingineri români dar sub conducerea unui consorțiu canadiano-italiano-român.
    A fost o pierdere imensă de experiență și competență tehnică. Poate , în viitor se va reface această competență . Doamne ajută !
    In rest , numai de bine.
    P.S. Să nu se înțeleagă că sunt nostalgic , din contră.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

Un răspuns

  1. Analiza este corectă . Au fost construite multe obiective economice fără o fundamentare economică care să aducă plus valoare. Dar a existat , in acea vreme , capacitatea organizatorica , de proiectare și execuție , care astăzi nu se mai regăsește , a fost pierdută definitiv. Orice obiectiv de importanță pentru economie , care să aducă plus valoare , nu mai poate fi realizat de către proiectanți , muncitori , maiștri și ingineri români . Partea de concepție , practic nu mai există , cei mai buni muncitori , maiștri și ingineri au plecat din țară sau nu mai sunt fizic. Iar la nivel de management de proiecte , aici suntem la pământ . Centrala de la Cernavoda , a fost construită de către muncitori , maiștri și ingineri români dar sub conducerea unui consorțiu canadiano-italiano-român.
    A fost o pierdere imensă de experiență și competență tehnică. Poate , în viitor se va reface această competență . Doamne ajută !
    In rest , numai de bine.
    P.S. Să nu se înțeleagă că sunt nostalgic , din contră.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: