4 noiembrie, 2024
Exista, deci nu mai există, și un institut de proiectări, IPROCHIM, unde s-au proiectat mai toate platformele chimice, inclusiv ROMAG, din România.
Acest articol imi suna de ca si cum ar fi platit de catre dnul Stefan Vuza. Nu intru in detalii, cine se pricepe stie la.ce ma refer.
Răspunsul dvs. sună ca și cum ar fi plătit de ruși, austrieci și unguri.
Totul pleaca de la energie (gaze , electricitate , combustibili) deoarece in guvern au fost numiti numai politruci , fara cunostinte economice . De ce noi , cei mai saraci din UE , sa renuntam total la carbune , nu mai construim hidrocentrale ca se opune un insignifiant ONG , reactoarele nucleare zac neterminate – PROSTI , PROSTI PREA MULTI !!!
De ce nu fac privatii companii chimice? Poate ca si-au facut calculele si nu sunt profitabile. De ce cred unii ca ar trebui sa le faca statul? De ce credeti ca trebuie sa facem noi ingrasaminte? Nu trebuie sa facem rosii iarna, chimicale, etc. Trebuie sa le importam daca nu le putem face eficient dar sa echilibram balanta exportand mai mult din ce facem eficient, profitabil.
5 răspunsuri
Exista, deci nu mai există, și un institut de proiectări, IPROCHIM, unde s-au proiectat mai toate platformele chimice, inclusiv ROMAG, din România.
Acest articol imi suna de ca si cum ar fi platit de catre dnul Stefan Vuza. Nu intru in detalii, cine se pricepe stie la.ce ma refer.
Răspunsul dvs. sună ca și cum ar fi plătit de ruși, austrieci și unguri.
Totul pleaca de la energie (gaze , electricitate , combustibili) deoarece in guvern au fost numiti numai politruci , fara cunostinte economice . De ce noi , cei mai saraci din UE , sa renuntam total la carbune , nu mai construim hidrocentrale ca se opune un insignifiant ONG , reactoarele nucleare zac neterminate – PROSTI , PROSTI PREA MULTI !!!
De ce nu fac privatii companii chimice? Poate ca si-au facut calculele si nu sunt profitabile. De ce cred unii ca ar trebui sa le faca statul? De ce credeti ca trebuie sa facem noi ingrasaminte? Nu trebuie sa facem rosii iarna, chimicale, etc. Trebuie sa le importam daca nu le putem face eficient dar sa echilibram balanta exportand mai mult din ce facem eficient, profitabil.