11 noiembrie, 2022
1. Capacitatile pe carbune vor fi reduse in perioada urmatoare. Pentru cele ramase , statul poate acoperi eventualele pierderi prin supraimpozitarea Hidroelectrica si Nuclearelectrica.
2. Furnizorii sunt suparati pentru ca nu mai pot sa speculeze. Cumpara energia electrica la 450 lei/MWh si de aici se va face pretul final. Chiar va fi concurenta intre furnizori.
3. Problema reala acum este productia insuficienta de energie electrica . Inchiderea unor capacitati si mai ales a centralei de la Mintia este o mare pierdere pentru sistemul energetic national. La fel centrala Romgaz de la Iernut care nici acum nu este finalizata.
4. Un mecanism de reglementare daca este gresit poate fi corectat . Fara un astfel de mecanism va fi haos.
5. Prea multa filozofie si prea putina actiune.
In rest numai de bine.
Un răspuns
1. Capacitatile pe carbune vor fi reduse in perioada urmatoare. Pentru cele ramase , statul poate acoperi eventualele pierderi prin supraimpozitarea Hidroelectrica si Nuclearelectrica.
2. Furnizorii sunt suparati pentru ca nu mai pot sa speculeze. Cumpara energia electrica la 450 lei/MWh si de aici se va face pretul final. Chiar va fi concurenta intre furnizori.
3. Problema reala acum este productia insuficienta de energie electrica . Inchiderea unor capacitati si mai ales a centralei de la Mintia este o mare pierdere pentru sistemul energetic national. La fel centrala Romgaz de la Iernut care nici acum nu este finalizata.
4. Un mecanism de reglementare daca este gresit poate fi corectat . Fara un astfel de mecanism va fi haos.
5. Prea multa filozofie si prea putina actiune.
In rest numai de bine.