26 martie, 2023
Foarte corecta expunerea „definitiei” pensiei speciale
Pacat ca specialii cocotati la varf sunt impotenti in cuget si simtire.
Vorba batranicii intrebata daca alesii s-au facut simtiti in zona dupa ce au primit votul : „Da de unde maica! sunt total nesimtiti pe aici!”.
Articolul pornește de la o premisă greșită.
Adică induce iluzia că românii ies la pensie pentru limita de vârstă.
( care e la 65 de ani)
In realitate , se folosește masiv , aproape în totalitate , cealaltă forma de pensionare.
Respectiv ” pensia anticipata”.
( Mai este și ” pensia anticipata partial” pe care o folosesc extrem de puțini deoarece vârsta de pensionare e și mai scăzută dar și penalizata de valoarea pensiei mult reduse)
La ” pensia anticipata ” doar vârstă de pensionare e mai scăzută și anii necesari de vechime in munca sunt mai putini.
Suplimentar , pensia anticipata , nu cunoaște reduceri de bani pentru speciali.
Deoarece asigura același procent de pensie ( 85%) dar cu mult mai puțini ani de muncă.
Din acest motiv avem o masa enormă de speciali cu pensi mari la vârste de doar 40- 45 de ani.
( a nu se uita că „păcatul original” a fost în 1990, când FSN a permis oricui să se pensioneze la 55 de ani cu doar 15 ani vechime in munca)
PS.
Cum statul român NU are nici in 2023 o evidenta INDIVIDUALA a plătitorilor de contribuții ( cu corolarul că nu știe nici câți bani a livrat respectivul contribuabil ca contribuție pentru pensie in anii de activitate în câmpul muncii) este impropriu a discuta mereu de contribuții, corelarea lor cu pensia.
In Romania pensia e RETRIBUTIVA.
La toate categoriile de contribuabili.
– Legata de punctul de pensie ( care nu intra absolut nimic cu contribuțiile vărsate) pentru muritorii de rând.
-Legata de media unor salarii pentru cei cu pensi speciale / de serviciu.
Când cineva in Romania va avea pensia BRUTA lunara calculată strict contributiv ( suma strânsă în contul pensionistic individual și împărțită la un număr standard de x sau y ani de pensie și ulterior din nou împărțită la cele 12 luni ale anului) vom avea primii pensionați cu pensie bruta CONTRIBUTIVA.
Pina atunci, tot e pura demagogie, manipulare mediatica ascunzând (voit) cum se calculează pensile in oricare țară occidentală versus sistemul romanesc.
Este necesara reducerea la maximum posibil a functiilor de conducere si a celor auxiliare din structurile administratiei centrale si locale (dupa unul din modelele tarilor cu democratie adevarata) pentru a impedica risipa resurselor, manifestarea obedientei si a nu ingradi independenta, integritatea si competenta profesionala a functionarilor publici in detrimentul cetateanului care asteapta rezolvarea problemelor sale cu obiecivitate si operativitate si nu in ultimul rind pentru a reduce cheltuielili bugetare efectuate abuziv pe principii clientelare;
– Pentru eficientizarea activitatii administratiei de stat trebuie adoptate acte normative care sa aiba ca efect pozitionarea normala a PIRAMIDEI TRIUNGHIULARE, care reprezinta la nivelul administratiei de stat, dar si a fiecarui minister, unitate centrala, agentie, etc. din sistemul social romanesc, structura de personal si in acelasi timp pe cea a folosirii fondurilor bugetare.
Mentinerea in pozitia actuala – rasturnata a acestei PIRAMIDE (adica cu virful in jos si baza in sus) exprima gradul de risipire a fondurilor bugetare datorita permisivitatii discretionare pentru infiintarea de structuri fara atributii obiective si necesare administratiei de stat, ce conduc implicit la cresterea coruptiei precum si la acutizarea disolutiei institutiilor statului (functionarea societatii fara principii, moralitate si respect fata de valorile umane si sociale) si la diminuarea in mod drastic a sanselor descentralizari sau modernizari reale;
In sectorul economic de stat, dar si al administratiei locale si centrale (pentru realizarea descentralizarii si reducerii birocratiei) trebuie reduse functiile de conducere la 4% din total organigrama sau stat de functii. Asta presupune si reducerea ministerelor, a secretarilor de stat la cel mult doi, dimensionarea directiilor la nivel de servicii independente, a serviciilor la nivel de birouri precum si fuzionarea structurilor cu competente similare, etc. si diminuarea la maximum posibil a cheltuielilor pentru conducatorii auto si a nr autoturismelor folosite de catre cei cu indemnizatii de conducere.
De ce trebuie sa trudeasca un roman rezident pe piata muncii din Romania ?! Ca sa i se ia cu japca legala aproape jumatate din rodul trudei sale la bugete publice tilharite de niste guvernanti mincinosi ?!
Bugetari foarte multi , foarte scumpi si foarte ineficienti . O hoarda .
4 răspunsuri
Foarte corecta expunerea „definitiei” pensiei speciale
Pacat ca specialii cocotati la varf sunt impotenti in cuget si simtire.
Vorba batranicii intrebata daca alesii s-au facut simtiti in zona dupa ce au primit votul : „Da de unde maica! sunt total nesimtiti pe aici!”.
Articolul pornește de la o premisă greșită.
Adică induce iluzia că românii ies la pensie pentru limita de vârstă.
( care e la 65 de ani)
In realitate , se folosește masiv , aproape în totalitate , cealaltă forma de pensionare.
Respectiv ” pensia anticipata”.
( Mai este și ” pensia anticipata partial” pe care o folosesc extrem de puțini deoarece vârsta de pensionare e și mai scăzută dar și penalizata de valoarea pensiei mult reduse)
La ” pensia anticipata ” doar vârstă de pensionare e mai scăzută și anii necesari de vechime in munca sunt mai putini.
Suplimentar , pensia anticipata , nu cunoaște reduceri de bani pentru speciali.
Deoarece asigura același procent de pensie ( 85%) dar cu mult mai puțini ani de muncă.
Din acest motiv avem o masa enormă de speciali cu pensi mari la vârste de doar 40- 45 de ani.
( a nu se uita că „păcatul original” a fost în 1990, când FSN a permis oricui să se pensioneze la 55 de ani cu doar 15 ani vechime in munca)
PS.
Cum statul român NU are nici in 2023 o evidenta INDIVIDUALA a plătitorilor de contribuții ( cu corolarul că nu știe nici câți bani a livrat respectivul contribuabil ca contribuție pentru pensie in anii de activitate în câmpul muncii) este impropriu a discuta mereu de contribuții, corelarea lor cu pensia.
In Romania pensia e RETRIBUTIVA.
La toate categoriile de contribuabili.
– Legata de punctul de pensie ( care nu intra absolut nimic cu contribuțiile vărsate) pentru muritorii de rând.
-Legata de media unor salarii pentru cei cu pensi speciale / de serviciu.
Când cineva in Romania va avea pensia BRUTA lunara calculată strict contributiv ( suma strânsă în contul pensionistic individual și împărțită la un număr standard de x sau y ani de pensie și ulterior din nou împărțită la cele 12 luni ale anului) vom avea primii pensionați cu pensie bruta CONTRIBUTIVA.
Pina atunci, tot e pura demagogie, manipulare mediatica ascunzând (voit) cum se calculează pensile in oricare țară occidentală versus sistemul romanesc.
Este necesara reducerea la maximum posibil a functiilor de conducere si a celor auxiliare din structurile administratiei centrale si locale (dupa unul din modelele tarilor cu democratie adevarata) pentru a impedica risipa resurselor, manifestarea obedientei si a nu ingradi independenta, integritatea si competenta profesionala a functionarilor publici in detrimentul cetateanului care asteapta rezolvarea problemelor sale cu obiecivitate si operativitate si nu in ultimul rind pentru a reduce cheltuielili bugetare efectuate abuziv pe principii clientelare;
– Pentru eficientizarea activitatii administratiei de stat trebuie adoptate acte normative care sa aiba ca efect pozitionarea normala a PIRAMIDEI TRIUNGHIULARE, care reprezinta la nivelul administratiei de stat, dar si a fiecarui minister, unitate centrala, agentie, etc. din sistemul social romanesc, structura de personal si in acelasi timp pe cea a folosirii fondurilor bugetare.
Mentinerea in pozitia actuala – rasturnata a acestei PIRAMIDE (adica cu virful in jos si baza in sus) exprima gradul de risipire a fondurilor bugetare datorita permisivitatii discretionare pentru infiintarea de structuri fara atributii obiective si necesare administratiei de stat, ce conduc implicit la cresterea coruptiei precum si la acutizarea disolutiei institutiilor statului (functionarea societatii fara principii, moralitate si respect fata de valorile umane si sociale) si la diminuarea in mod drastic a sanselor descentralizari sau modernizari reale;
In sectorul economic de stat, dar si al administratiei locale si centrale (pentru realizarea descentralizarii si reducerii birocratiei) trebuie reduse functiile de conducere la 4% din total organigrama sau stat de functii. Asta presupune si reducerea ministerelor, a secretarilor de stat la cel mult doi, dimensionarea directiilor la nivel de servicii independente, a serviciilor la nivel de birouri precum si fuzionarea structurilor cu competente similare, etc. si diminuarea la maximum posibil a cheltuielilor pentru conducatorii auto si a nr autoturismelor folosite de catre cei cu indemnizatii de conducere.
De ce trebuie sa trudeasca un roman rezident pe piata muncii din Romania ?! Ca sa i se ia cu japca legala aproape jumatate din rodul trudei sale la bugete publice tilharite de niste guvernanti mincinosi ?!
Bugetari foarte multi , foarte scumpi si foarte ineficienti . O hoarda .