21 august, 2025
Stimata doamna Pele,
Imi amintesc cand eram copil am gasit pe raft o carte numita ceva de genul „Programul partidulu comunist in societatea multilateral dezvoltat ceva”. Citind articolul dvs, am avut un soc nostalgic:
„În ceea ce privește piața muncii, membrii Consiliului au arătat că actualele date relevă atât descreșteri ale efectivului salariaților din economie în lunile aprilie și mai, cât și o scădere a ratei șomajului BIM pe ansamblul trimestrului II, după majorarea acesteia la 6,0 la sută în trimestrul precedent, în timp ce sondajele de specialitate din iulie indică o slăbire abruptă, și generalizată la nivelul sectoarelor majore, a intențiilor de angajare pe orizontul foarte scurt de timp, precum și o nouă scădere a deficitului de forță de muncă raportat de companii.”
Vedeti, BNR, ca orice organ de stat, scrie niste texte lungi, detaliate, plictisitoare etc. pe care noi, analfabetii functionali, nu prea intelegem si prea avem rabdare sa citim. Sunt scrise pentru oameni mai importanti decat noi. Asa ca, mai intram pe cursdeguvrenare.ro cu speranta ca gasim o adunatura de cuvinte prin care sa intelegem ce vor domnii de la bnr sa ne spune. Murim de foame? Nu murim de foame? Emigram? Nu emigram? etc. Doar detaliile care conteaza.
Citesc cu multa placere in continuare cursdeguvernare…
Aveti, într-un fel dreptate. însă există instituții sau experți care folosesc limbajul propriu: arid, chiar ”plictisitor”, uneori cu sens vag, în orice caz tehnic (să vedeti ce inseamnă ”limbajul diplomatic”, acolo unde ”urmăresc cu preocupare” și ”urmăresc cu atentie” au o diferență de sens foarte mare:) . noi am ales ca în multe cazuri, acolo unde pozițiile oficiale sunt făcute publice, să mergem, în cazul anumitor instituții sau experți, pe limbajul lor. e ca si cum am asculta un robot – o cheie foarte impersonală – din a cărui voce metalică să decelăm unde vrea să ajungă.
btw – nu vom muri de foame și cred că nici nu o să emigrăm (noi, românii, în general): marea migrație s-a terminat, în vest vor veni, în următorul deceniu zile mai grele decât în România. Hic salta!
Dzeu sa va asculte! Numai ca nu stiu pe ce va bazati? Cu asa populatie, geografie, administratie, e greu sa crezi ca se va construi in urmatorii ani o economie de valoare-adaugata. Faptul ca economia este bazata pe consum pe datorie din import, reflecta faptul ca suntem inca in „mod de supravietuire”.
Oricum, guvernul lucreaza sa submineze putin economia sa pedepseasca electoratul. Ca cica de ce „votati cu AUR si USR cand noi cei de la PSD su PNL am crescut salariile si am indatorat statul pe asta?”
3 răspunsuri
Stimata doamna Pele,
Imi amintesc cand eram copil am gasit pe raft o carte numita ceva de genul „Programul partidulu comunist in societatea multilateral dezvoltat ceva”. Citind articolul dvs, am avut un soc nostalgic:
„În ceea ce privește piața muncii, membrii Consiliului au arătat că actualele date relevă atât descreșteri ale efectivului salariaților din economie în lunile aprilie și mai, cât și o scădere a ratei șomajului BIM pe ansamblul trimestrului II, după majorarea acesteia la 6,0 la sută în trimestrul precedent, în timp ce sondajele de specialitate din iulie indică o slăbire abruptă, și generalizată la nivelul sectoarelor majore, a intențiilor de angajare pe orizontul foarte scurt de timp, precum și o nouă scădere a deficitului de forță de muncă raportat de companii.”
Vedeti, BNR, ca orice organ de stat, scrie niste texte lungi, detaliate, plictisitoare etc. pe care noi, analfabetii functionali, nu prea intelegem si prea avem rabdare sa citim. Sunt scrise pentru oameni mai importanti decat noi. Asa ca, mai intram pe cursdeguvrenare.ro cu speranta ca gasim o adunatura de cuvinte prin care sa intelegem ce vor domnii de la bnr sa ne spune. Murim de foame? Nu murim de foame? Emigram? Nu emigram? etc. Doar detaliile care conteaza.
Citesc cu multa placere in continuare cursdeguvernare…
Aveti, într-un fel dreptate. însă există instituții sau experți care folosesc limbajul propriu: arid, chiar ”plictisitor”, uneori cu sens vag, în orice caz tehnic (să vedeti ce inseamnă ”limbajul diplomatic”, acolo unde ”urmăresc cu preocupare” și ”urmăresc cu atentie” au o diferență de sens foarte mare:) . noi am ales ca în multe cazuri, acolo unde pozițiile oficiale sunt făcute publice, să mergem, în cazul anumitor instituții sau experți, pe limbajul lor. e ca si cum am asculta un robot – o cheie foarte impersonală – din a cărui voce metalică să decelăm unde vrea să ajungă.
btw – nu vom muri de foame și cred că nici nu o să emigrăm (noi, românii, în general): marea migrație s-a terminat, în vest vor veni, în următorul deceniu zile mai grele decât în România. Hic salta!
Dzeu sa va asculte! Numai ca nu stiu pe ce va bazati? Cu asa populatie, geografie, administratie, e greu sa crezi ca se va construi in urmatorii ani o economie de valoare-adaugata. Faptul ca economia este bazata pe consum pe datorie din import, reflecta faptul ca suntem inca in „mod de supravietuire”.
Oricum, guvernul lucreaza sa submineze putin economia sa pedepseasca electoratul. Ca cica de ce „votati cu AUR si USR cand noi cei de la PSD su PNL am crescut salariile si am indatorat statul pe asta?”