14 martie, 2024



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

2 răspunsuri

  1. Risipa continuă!
    Un raport recent al Curții de Conturi critică lipsa verificărilor în cadrul Ministerului Dezvoltării asupra solicitărilor de plată pentru proiectele din PNDL-uri.

    Aici e jaf national.
    Bani livrati din pix de Ministru Dezvoltarii catre primarii pnl sau psd.
    Daca inainte se faceau terenuri de fotbal in panta sau sali de sport in sate depopulate acum se dau bani buni pentru sedii noi de primarii in aceleasi sate depopulate si parasite!
    Motivul invocat de oricare primar:
    nu mai au loc cei 40 -50 de salariati sa bea cafeaua, sa barfeasca si sa se faca ca muncesc.
    Acest Ministru „Dabija” nici nu intelege ca nu e nici oportun si nici fezabil un sediu nou de primarie la tara.
    Cele 150 de sedii noi trebuie stopate. In aceste sate cu cca 1400 de locuitori unde un salariat de primarie e cam la 30 de locuitori. Nu este penibil acest Tov.Ministru al Nedezvoltarii Romaniei?

    Mai spun ca:
    In cazul in care are loc o reforma reala adm.teritoriala si daca acele Primarii fi-vor desfiintate ce o sa faca statul prost ca le-a construit pe bani muuulți?
    In mod natural cca 600 de Primarii nu-si justifica existenta prin:
    – nr redus de locuitori- sub 2000,
    – potential redus de dezvoltare spre zero fiind zone eminamente agricole, fara plusvaloare.
    – sunt circa 80 de Primarii urbane in Ro in zone cu pana la 4-5000 de locuitori , au cate 70-80 de functionari care se bat de musca iar in aceste orase exista o zicere:”cea mai buna meserie e la Primarie”!
    – sunt si municipii peste 20 cu mai putin de 5000 de locuitori.
    Daca inmultiti nr consilierilor locali pe localitati si adunati om cu om o sa rezulte 44.300 de aseenea specimene care participa la o sedinta pe luna, ridică mana si incaseaza 20% din salariul Primarului.
    In medie 5000 lei pe luna pentru ca sunt primari care iau peste 30.000 lei. Plus șpagile!
    Uite de unde deficitul:
    Pe luna: 44.300 consilieri locali × 5.000 lei= peste 220 milioane lei,
    Pe an = cca 3 miliarde lei.

    Iar acest mic calcul e doar o picatura din oceanul risipei bugetare!😵😵😵

    Mai mult:
    In aceste sate in deringolada se fac sali de sport, asfalt turnat turnat pe iarba samd fara ca cineva sa verifice calitatea constructiilor, lucrarilor facute cu bani de la buget.
    Care buget e finantat din imprumuturi!😁

  2. Daniel Buda – Europarlamentar USR a declarat ca ‘ Bucharest is Europe’s heartbeat!

    Hosting the EPP Congress puts Romania at the forefront of European decision-making. Let’s embrace this pivotal moment and shape a brighter future together! #Bucharest #EPPCongress #Romania ‘. Intra pe noul meu blog de analiza a alegerilor europarlamentare https://europarlamentare2024.wordpress.com/ pentru a urmari analiza completa a alegerilor europarlamentare de anul acesta

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

2 răspunsuri

  1. Risipa continuă!
    Un raport recent al Curții de Conturi critică lipsa verificărilor în cadrul Ministerului Dezvoltării asupra solicitărilor de plată pentru proiectele din PNDL-uri.

    Aici e jaf national.
    Bani livrati din pix de Ministru Dezvoltarii catre primarii pnl sau psd.
    Daca inainte se faceau terenuri de fotbal in panta sau sali de sport in sate depopulate acum se dau bani buni pentru sedii noi de primarii in aceleasi sate depopulate si parasite!
    Motivul invocat de oricare primar:
    nu mai au loc cei 40 -50 de salariati sa bea cafeaua, sa barfeasca si sa se faca ca muncesc.
    Acest Ministru „Dabija” nici nu intelege ca nu e nici oportun si nici fezabil un sediu nou de primarie la tara.
    Cele 150 de sedii noi trebuie stopate. In aceste sate cu cca 1400 de locuitori unde un salariat de primarie e cam la 30 de locuitori. Nu este penibil acest Tov.Ministru al Nedezvoltarii Romaniei?

    Mai spun ca:
    In cazul in care are loc o reforma reala adm.teritoriala si daca acele Primarii fi-vor desfiintate ce o sa faca statul prost ca le-a construit pe bani muuulți?
    In mod natural cca 600 de Primarii nu-si justifica existenta prin:
    – nr redus de locuitori- sub 2000,
    – potential redus de dezvoltare spre zero fiind zone eminamente agricole, fara plusvaloare.
    – sunt circa 80 de Primarii urbane in Ro in zone cu pana la 4-5000 de locuitori , au cate 70-80 de functionari care se bat de musca iar in aceste orase exista o zicere:”cea mai buna meserie e la Primarie”!
    – sunt si municipii peste 20 cu mai putin de 5000 de locuitori.
    Daca inmultiti nr consilierilor locali pe localitati si adunati om cu om o sa rezulte 44.300 de aseenea specimene care participa la o sedinta pe luna, ridică mana si incaseaza 20% din salariul Primarului.
    In medie 5000 lei pe luna pentru ca sunt primari care iau peste 30.000 lei. Plus șpagile!
    Uite de unde deficitul:
    Pe luna: 44.300 consilieri locali × 5.000 lei= peste 220 milioane lei,
    Pe an = cca 3 miliarde lei.

    Iar acest mic calcul e doar o picatura din oceanul risipei bugetare!😵😵😵

    Mai mult:
    In aceste sate in deringolada se fac sali de sport, asfalt turnat turnat pe iarba samd fara ca cineva sa verifice calitatea constructiilor, lucrarilor facute cu bani de la buget.
    Care buget e finantat din imprumuturi!😁

  2. Daniel Buda – Europarlamentar USR a declarat ca ‘ Bucharest is Europe’s heartbeat!

    Hosting the EPP Congress puts Romania at the forefront of European decision-making. Let’s embrace this pivotal moment and shape a brighter future together! #Bucharest #EPPCongress #Romania ‘. Intra pe noul meu blog de analiza a alegerilor europarlamentare https://europarlamentare2024.wordpress.com/ pentru a urmari analiza completa a alegerilor europarlamentare de anul acesta

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: