15 aprilie, 2024
Va rămâne literă moartă.
Simplu. Nu exista munții de bani necesari.
In Italia , trecerea unei locuințe din clasa energetica G ( ultima , cea mai slabă ) in clasa E ( doua trepte de îmbunătățire energetica) are costuri enorme. Deoarece nu este suficient capotul termic pe locuință. Trebuie schimbate și ferestrele , refăcută tubulatura de încălzire ( pentru a avea pierderi de căldură minime), instalație electrică noua ( la normele actuale ) . Și cum 90 % din aceste instalații trec prin pardoseala – planșeu, e nevoie și de refacerea planseurilor.
Cu izolația termo- acustica aferentă.
Toate astea costa. Și mult.
Destul de văzut întregul patrimoniu de locuințe construit în comunism și cam cat ar costa anual pentru a îl aduce aceste locuințe in clase
energetice A sau B.
Alt ” succes” al UE.
Ca bateriile auto, vaccinuri , panouri solare. Adică import dar casa nu o poți importa din China.
Un răspuns
Va rămâne literă moartă.
Simplu. Nu exista munții de bani necesari.
In Italia , trecerea unei locuințe din clasa energetica G ( ultima , cea mai slabă ) in clasa E ( doua trepte de îmbunătățire energetica) are costuri enorme. Deoarece nu este suficient capotul termic pe locuință. Trebuie schimbate și ferestrele , refăcută tubulatura de încălzire ( pentru a avea pierderi de căldură minime), instalație electrică noua ( la normele actuale ) . Și cum 90 % din aceste instalații trec prin pardoseala – planșeu, e nevoie și de refacerea planseurilor.
Cu izolația termo- acustica aferentă.
Toate astea costa. Și mult.
Destul de văzut întregul patrimoniu de locuințe construit în comunism și cam cat ar costa anual pentru a îl aduce aceste locuințe in clase
energetice A sau B.
Alt ” succes” al UE.
Ca bateriile auto, vaccinuri , panouri solare. Adică import dar casa nu o poți importa din China.