9 mai, 2024
mă lovesc de un timp de o rezistență și un sistem de dezîncurajare din partea celui mai apropiat centru unde pot recicla: Market Carrefour în buricul târgului, la Brașov. Dacă aș avea picioare bune nu ar trebui să am probleme, merg la alte centre, dar nu pot! Ce fac smekerii de la Market? Ba e automatul de preluat ambalaje defect!!, ba e defect sistemul de la casă de valorificat bonul eliberat de automat! Nu știu dacă e posibil așa ceva, dar chiar mă descurajează nu numai să returnez ambalaje, dar ȘI SĂ MAI CUMPĂR DE LA EI!
Buna ziua,
Ce se va intampla daca nu se vor atinge cotele de reciclare stabilite de legislatie? Cine va plati penalitatile ? Pana sa se infiinteze SGR ,rin OIREP-uri , noi ca si producator, nu plateam aceste penalitati. Nu este normal sa platim ceva ce nu putem controla si care se datoreaza activitatii altora.Mai mult, noi nu am avut posibilitatea de a alege cu cine sa lucram OIREP sau SGR!
Multumesc!
2 răspunsuri
mă lovesc de un timp de o rezistență și un sistem de dezîncurajare din partea celui mai apropiat centru unde pot recicla: Market Carrefour în buricul târgului, la Brașov. Dacă aș avea picioare bune nu ar trebui să am probleme, merg la alte centre, dar nu pot! Ce fac smekerii de la Market? Ba e automatul de preluat ambalaje defect!!, ba e defect sistemul de la casă de valorificat bonul eliberat de automat! Nu știu dacă e posibil așa ceva, dar chiar mă descurajează nu numai să returnez ambalaje, dar ȘI SĂ MAI CUMPĂR DE LA EI!
Buna ziua,
Ce se va intampla daca nu se vor atinge cotele de reciclare stabilite de legislatie? Cine va plati penalitatile ? Pana sa se infiinteze SGR ,rin OIREP-uri , noi ca si producator, nu plateam aceste penalitati. Nu este normal sa platim ceva ce nu putem controla si care se datoreaza activitatii altora.Mai mult, noi nu am avut posibilitatea de a alege cu cine sa lucram OIREP sau SGR!
Multumesc!