19 februarie, 2026
La militari, polițiști, jandarmi, pompieri vârsta de 50 de ani este limita. Dincolo de această vârstă nu mai dau randament. Le scade și forța fizică, apar o grămadă de boli dobândite în timpul exercitării meseriei, psihicul este profund afectat de stresul misiunilor. Mărirea vârstei de pensionare este o chestiune contabilă, neavând nimic de a face cu realitatea. Pensiile militare au fost mereu corelate cu soldele în plată încă de pe vremea lui Cuza. Comuniștii le-au păstrat, iar acum aflăm că aceste meserii nu mai sunt necesare societății și nu mai marită să îi plătescă pe cei care iși dau viața pentru semnei. Au murit ori s-au îmbolnăvit, să fie sănătoși, cine i-a pus să practice aceste meserii?
Un răspuns
La militari, polițiști, jandarmi, pompieri vârsta de 50 de ani este limita. Dincolo de această vârstă nu mai dau randament. Le scade și forța fizică, apar o grămadă de boli dobândite în timpul exercitării meseriei, psihicul este profund afectat de stresul misiunilor. Mărirea vârstei de pensionare este o chestiune contabilă, neavând nimic de a face cu realitatea. Pensiile militare au fost mereu corelate cu soldele în plată încă de pe vremea lui Cuza. Comuniștii le-au păstrat, iar acum aflăm că aceste meserii nu mai sunt necesare societății și nu mai marită să îi plătescă pe cei care iși dau viața pentru semnei. Au murit ori s-au îmbolnăvit, să fie sănătoși, cine i-a pus să practice aceste meserii?