23 ianuarie, 2024
Bună seara, nu este o prostie ÎN SINE, dar sunt mai multe probleme neclare:
1- Medicii de familie își fac programul de lucru la modul că VINERI LA ORA 13 sau 14 SE TERMINĂ PROGRAMUL ZILEI, urgențele se rezolvă prin UPU/CPU (după caz), pe cale de consecință, bolnavul trebuie să fie PREZENT DUMINICĂ într-o farmacie (alta?) pentru completarea tratamentului.
2 – Având în vedere LIPSA DE EXPERIENȚĂ MEDICALĂ a unui farmacist „modern”, care este doar posesor de diplomă (am văzut cazuri în ultimii 15 ani!), care nu cunosc chestii care se învață ȘI în școala postliceală sanitară (veche!, până spre 1995), dar nici nu se implică prea mult în rezolvarea unor probleme ale pacienților, cu ce încredere mă pot adresa unui asemenea specialist?
3- Admițând că eliberarea unui antibiotic se face pentru 48 de ore, la finele săptămânii, bolnavul/aparținătorul va merge SIGUR în altă farmacie decât a fost prima dată, acolo va întâlni alt „specialist” care poate NU va fi de acord cu tratamentul inițial, și pe principiul că ȘTIE MAI BINE, schimbă cu de la el putere medicația??? (Ce spune aparținătorul NU MĂ INTERESEAZĂ!! El NU cunoaște…)
Având în vedere aceste chestiuni DE PRIMĂ urgență, nu era mai corect ca medicul UPU/CPU să scrie o rețetă PE FORMULARUL LA DISPOZIȚIE, CĂ NU AU „STANDARD”, și să fie acceptat de farmacie FĂRĂ OBIECȚII, că pacientul/aparținătorul completează O declarație, dar are tratamentul asigurat până LUNI, când intră în program MEDICUL DE FAMILIE, care, în continuare se va ocupa de caz?
Am lucrat DIRECT 37 de ani în 3 farmacii de spital și 4 ani în privat și știu CUM se pune problema, am absolvit Farmacie/Șc. Postliceală Arad în 1974.
Seară frumoasă vă doresc.
Este cunoscut ca medicii de familie fac programari doar in timpul programului de lucru iar consultatia este planificata peste minim 2 zile(Aprox 48 ore) , in majoritatea cazurilor mai mult . Daca nu isi asuma recomandarea de antibiotice si trimite pacientul la specialist(alta programare…) sau solicita analize suplimentare(idem programare), calculati intarzierea tratamentului. O infectie bacteriana sau o viroza se poate metamorfoza in pneumonie in 2-3 zile, o infectie urinara poate urca la rinichi in 24-48 ore(experimentat cu febra de 40 grade, pierderea cunostintei, dureri cumplite, varsaturi pana la deshidratare), Un abces dentar inseamna iar programare la stomatolog(minim 2 saptamani). Termenele metionate se refera la consultatii platite, daca nu-ti permiti si trebuie sa astepti consultatia intr-un serviciu sanitar de stat , ce sa mai vorbim, mori cu zile!
Inteleg riscurile abuzului de antibiotice dar trebuie luate in consideratie toate situatiile!!! Inclusiv cheltuielile mult mai mari pentru spitalizare si tratamente mai complicate dupa agravarea diagnosticului!!!!!! S-a gandit domnul ministru al sanatatii, sau echipa dumnealui, ca de asta sunt pline sectiile de urgente??!!!!!
Inca o mentiune : orice antibiotic trebuie administrat pentru eficienta minim 72 ore , altfel e o joaca care nu rezolva infectia ci doar creeaza imunitatea nedorita la antibiotic, asta trebuie sa o cunoasca orice medic sau farmacist
2 răspunsuri
Bună seara, nu este o prostie ÎN SINE, dar sunt mai multe probleme neclare:
1- Medicii de familie își fac programul de lucru la modul că VINERI LA ORA 13 sau 14 SE TERMINĂ PROGRAMUL ZILEI, urgențele se rezolvă prin UPU/CPU (după caz), pe cale de consecință, bolnavul trebuie să fie PREZENT DUMINICĂ într-o farmacie (alta?) pentru completarea tratamentului.
2 – Având în vedere LIPSA DE EXPERIENȚĂ MEDICALĂ a unui farmacist „modern”, care este doar posesor de diplomă (am văzut cazuri în ultimii 15 ani!), care nu cunosc chestii care se învață ȘI în școala postliceală sanitară (veche!, până spre 1995), dar nici nu se implică prea mult în rezolvarea unor probleme ale pacienților, cu ce încredere mă pot adresa unui asemenea specialist?
3- Admițând că eliberarea unui antibiotic se face pentru 48 de ore, la finele săptămânii, bolnavul/aparținătorul va merge SIGUR în altă farmacie decât a fost prima dată, acolo va întâlni alt „specialist” care poate NU va fi de acord cu tratamentul inițial, și pe principiul că ȘTIE MAI BINE, schimbă cu de la el putere medicația??? (Ce spune aparținătorul NU MĂ INTERESEAZĂ!! El NU cunoaște…)
Având în vedere aceste chestiuni DE PRIMĂ urgență, nu era mai corect ca medicul UPU/CPU să scrie o rețetă PE FORMULARUL LA DISPOZIȚIE, CĂ NU AU „STANDARD”, și să fie acceptat de farmacie FĂRĂ OBIECȚII, că pacientul/aparținătorul completează O declarație, dar are tratamentul asigurat până LUNI, când intră în program MEDICUL DE FAMILIE, care, în continuare se va ocupa de caz?
Am lucrat DIRECT 37 de ani în 3 farmacii de spital și 4 ani în privat și știu CUM se pune problema, am absolvit Farmacie/Șc. Postliceală Arad în 1974.
Seară frumoasă vă doresc.
Este cunoscut ca medicii de familie fac programari doar in timpul programului de lucru iar consultatia este planificata peste minim 2 zile(Aprox 48 ore) , in majoritatea cazurilor mai mult . Daca nu isi asuma recomandarea de antibiotice si trimite pacientul la specialist(alta programare…) sau solicita analize suplimentare(idem programare), calculati intarzierea tratamentului. O infectie bacteriana sau o viroza se poate metamorfoza in pneumonie in 2-3 zile, o infectie urinara poate urca la rinichi in 24-48 ore(experimentat cu febra de 40 grade, pierderea cunostintei, dureri cumplite, varsaturi pana la deshidratare), Un abces dentar inseamna iar programare la stomatolog(minim 2 saptamani). Termenele metionate se refera la consultatii platite, daca nu-ti permiti si trebuie sa astepti consultatia intr-un serviciu sanitar de stat , ce sa mai vorbim, mori cu zile!
Inteleg riscurile abuzului de antibiotice dar trebuie luate in consideratie toate situatiile!!! Inclusiv cheltuielile mult mai mari pentru spitalizare si tratamente mai complicate dupa agravarea diagnosticului!!!!!! S-a gandit domnul ministru al sanatatii, sau echipa dumnealui, ca de asta sunt pline sectiile de urgente??!!!!!
Inca o mentiune : orice antibiotic trebuie administrat pentru eficienta minim 72 ore , altfel e o joaca care nu rezolva infectia ci doar creeaza imunitatea nedorita la antibiotic, asta trebuie sa o cunoasca orice medic sau farmacist