7 aprilie, 2022
ROMÂNIA, RIDICĂ-TE:
ai cu ce, ai de ce, ai cu cine!!!
România, prima tara independenta energetic doar cu SRE si energie VERDE
„TEHNOLOGII DE APLICARE A ECONOMIE CIRCULARE”
REVOLUȚIA SUSTENABILITĂȚII ȘI PROFITABILITĂȚII:
1. România are totul la dispoziție de la Mama Natură pentru a se transforma într-un model de țară
ecologică la nivel mondial.
2. România își poate asigura independența energetică din surse proprii, regenerabile (SRE) și energie
verde (soare, apă, vânt, geotermală).
3. România își poate transforma toate deșeurile solide si lichide neutilizate în energie termică și
electrică în centrale termo-electice de cogenerare prin coincinerare.
4. România iși poate reface fertilitatea solului simultan cu oprirea deșertificării și creșterea producției
agricole ecologice, cu ajutorul biochar-ului, obținut prin tratarea termică a biomasei în instalații de
piroliză.
5. România este singura țară din lume care dispune la ora actuală de tehnologii avansate de extragere a
energiei din biomasa, din deșeurile municipale si din deseurile obținute din biomasă fosilizată
ENERGIA din BIOMASA
România dispune anual de circa 62 mil. tone biomasă = 250 mil. MW/an
50 mil. MW/an se utilizează sub forma de energie primitiva (lemn) din fond forestier;
200 mil. MW/an se pierd prin descompunere naturală cu poluarea atmosferică
aferentă.
UTILIZAREA BIOMASEI, A DESEURILOR CONTEMPORANE SI FOSILE
Statului Român a primit 3 proiecte de utilizare a biomasei si a deseurilor pentru
rezolvarea celor trei mari probleme ale românilor: energie, mediu, agricultura.
Inv. Iuliean Hornet prin Cluster MedGreen a depus în PNRR 3 proiecte salvatoare:
1. Mediu = 2.900.000.000 euro „O ROMANIE CURATA”
8 mil. tone deșeuri solide si lichide produc anual prin tratare termica si coincinerare
5 mil. MW/an energie electrica
– 10 mil. MW/an energie termica
4 mil. to/an biochar
1 miliard mc biogaz
2. Agricultura = 2.525.000.000 euro „HRANA SANATOASA și SUFICIENTA”
Tratarea termic a 20 mil. tone biomasa agricolă prin piroliză, apreste desertificarea si reface
fertilizarea a 1.500.000 ha/an;
– 15 mil. tone biochar
– 2 mil. tone biodiesel (12 mil MW)
– 2,5 miliarde mc Biogaz
3. Energie = 10.375.000.000 euro
„FARA SARACIE si FARA EXPLOATARE ENERGETICA”
Proiectul elimină energia primitivă și fosilă,
OBTINEM independența energetica a ROMANIEI din surse regenerabile si verzi,
PROIECT DE RETEHNOLOGIZARE A TERMOCENTRALELOR
100 statii de piroliza = 700.000.000 euro
2.000 MWh energie electrica + 3.000 MW energie termică, verde din regenerabila.
16.000.000 MW/an energie electrică
24.000.000 MW/an energie termică
16.560.000 to/CO2/an
Termocentralele Romaniei pot functiona cu carbune vegetal, atat timp cat vom dori,
EFICIENT, ECONOMIC si ECOLOGIC,
Noul combustibil HORNET se obtine prin torefiere.
8 mil. tone de mixt energetic format din: biomasa, deseuri menajere si carbune, se trateaza
in instalatiile de Piroliza ecoHORNET
Brevet de inventie, Inventator Iuliean Hornet
1). 55% biomasa = 4.400.000 to/an
2). 25% deseuri menajere = 2.000.000 to/an
3). 20% carbune = 1.600.000 to/an
Amprenta carbon combustibil NOU = 0.04 to/MW
Amprenta carbon gaze naturale = 0.221 to/MW
Amprenta carbon carbune = 0.414 to/MW
PROIECT CENTRALE TERMICE
INVESTITIE = 9.675.000.000 euro
Romania consuma 70 mil. MWe/an si 110 mil. MWt/an
Construim si instalam centrale termice pe biomasa peletizata PI
20.000 MW (incalzire, apa calda si alte fluxuri termice) pe
cvartaluri, puncte termice, containerizat sau individuale. x 5.000
h/an = 100.000.000 MW/an.
Construim si instalam 2.750 fabrici de pelet 1 to/h x 8.000 h =
22.000.000 tone.
BILANT FINAL:
Investitii: MEDIU, ENERGIE, AGRICULTURA
= 15.800.000.000 euro
Incasari din vanzarea produselor:
– 134.000.000 MW/an energie termica x 120 euro = 16.000.000.000 euro
– 20.000.000 MW/an energie electrica x 150 euro = 3.000.000.000 euro
– 19.000.000 tone/an biochar x 300 euro = 5.700.000.000 euro
– 2.000.000 tone biodiesel x 600 euro = 1.200.000.000 euro
– 1.000.000.mii mc Biogaz x 200 euro = 200.000.000 euro
– 16.560.000 to/CO2/an x 72 euro = 1.192.320.000 euro
TOTAL INCASARI = 27.392.320.000 euro
Locuri de munca:
1.000.000 locuri x 2.800 euro brut = 2.800.000.000 euro
Costuri materii prime:
25 mil.to/an biomasa tocata si peletizata x 120 euro = 3.000.000.000 euro
1.6 mil. to/an carbune x 100 euro = 160.000.000 euro
Costuri mentenanță
8% din incasari = 2.200 .000.000 euro
Total costuri = 8.160.000.000 euro
Profit: 27.392.320.000 euro – 8.160.000.000 euro
= 19.232.320.000 euro/an
Solicit Presedintelui, Parlamentului, Guvernului sa declare
STAREA de SIGURANȚĂ NAȚIONALĂ
și să aplice de îndată:
Legea nr. 415 din 27 iunie 2002 și
Legea nr. 51 din 7 august 1991,
privind organizarea şi funcţionarea CSAT (Consiliului Suprem de Apărare a Ţării), sa declanseze
reforma sustenabilitatii si profitabilitatii, si finantare corespunzatoare pentru următoarele domenii:
Mediu, Energie, Agricultură, Sănatate, Educație, Infrastructură.
SOLICIT în mod public Guvernului Român să repună în funcțiune:
Legea Offset nr. 354/2003 singura care mai poate proteja economia României.
Toate achizițiile de produse și servicii să se facă prin participarea economiei românești, cu minim
60% și cu 80% pentru echipamente militare sau reinvestirea acestor procente în sectoare strategice
prioritare.
Sunt dezamagit de cat de putina lume intelege de fapt problema cu regenerabilele, o problema care e, de fapt, foarte simpla. Ea se cheama disponibilitate. Energia regenerabila, cu exceptia (de altfel partiala) a celei hidro, nu este disponibila atunci cand ai tu nevoie de ea, ci cand vrea Dumnezeu. Si, practic, nu poate fi stocata.
Sa presupunem ca am ajuns la 80% din energie produsa din regenerabile pe parcursul unui an. Asta NU inseamna ca in fiecare ceas si minut si secunda 80% din energia consumata provine din regenerabile si, cumva, ne-om descurca noi fara ceilalti 20%. Poti sa ai si 80%, si 90% din energie produsa anual din regenerabile si, tot ramai cu 10-20% din timp (adica zeci si zeci de zile) in care poti sa ai ZERO energie produsa din regenerabile.
Pana nu avem un raspuns real, INGINERESC, NU IDEOLOGIC, la intrebarea – ce facem daca e seceta, nu bate vantul si e vreme noroasa doua luni non-stop? – toata povestea ramane un joc foarte, foarte periculos.
2 răspunsuri
ROMÂNIA, RIDICĂ-TE:
ai cu ce, ai de ce, ai cu cine!!!
România, prima tara independenta energetic doar cu SRE si energie VERDE
„TEHNOLOGII DE APLICARE A ECONOMIE CIRCULARE”
REVOLUȚIA SUSTENABILITĂȚII ȘI PROFITABILITĂȚII:
1. România are totul la dispoziție de la Mama Natură pentru a se transforma într-un model de țară
ecologică la nivel mondial.
2. România își poate asigura independența energetică din surse proprii, regenerabile (SRE) și energie
verde (soare, apă, vânt, geotermală).
3. România își poate transforma toate deșeurile solide si lichide neutilizate în energie termică și
electrică în centrale termo-electice de cogenerare prin coincinerare.
4. România iși poate reface fertilitatea solului simultan cu oprirea deșertificării și creșterea producției
agricole ecologice, cu ajutorul biochar-ului, obținut prin tratarea termică a biomasei în instalații de
piroliză.
5. România este singura țară din lume care dispune la ora actuală de tehnologii avansate de extragere a
energiei din biomasa, din deșeurile municipale si din deseurile obținute din biomasă fosilizată
ENERGIA din BIOMASA
România dispune anual de circa 62 mil. tone biomasă = 250 mil. MW/an
50 mil. MW/an se utilizează sub forma de energie primitiva (lemn) din fond forestier;
200 mil. MW/an se pierd prin descompunere naturală cu poluarea atmosferică
aferentă.
UTILIZAREA BIOMASEI, A DESEURILOR CONTEMPORANE SI FOSILE
Statului Român a primit 3 proiecte de utilizare a biomasei si a deseurilor pentru
rezolvarea celor trei mari probleme ale românilor: energie, mediu, agricultura.
Inv. Iuliean Hornet prin Cluster MedGreen a depus în PNRR 3 proiecte salvatoare:
1. Mediu = 2.900.000.000 euro „O ROMANIE CURATA”
8 mil. tone deșeuri solide si lichide produc anual prin tratare termica si coincinerare
5 mil. MW/an energie electrica
– 10 mil. MW/an energie termica
4 mil. to/an biochar
1 miliard mc biogaz
2. Agricultura = 2.525.000.000 euro „HRANA SANATOASA și SUFICIENTA”
Tratarea termic a 20 mil. tone biomasa agricolă prin piroliză, apreste desertificarea si reface
fertilizarea a 1.500.000 ha/an;
– 15 mil. tone biochar
– 2 mil. tone biodiesel (12 mil MW)
– 2,5 miliarde mc Biogaz
3. Energie = 10.375.000.000 euro
„FARA SARACIE si FARA EXPLOATARE ENERGETICA”
Proiectul elimină energia primitivă și fosilă,
OBTINEM independența energetica a ROMANIEI din surse regenerabile si verzi,
PROIECT DE RETEHNOLOGIZARE A TERMOCENTRALELOR
100 statii de piroliza = 700.000.000 euro
2.000 MWh energie electrica + 3.000 MW energie termică, verde din regenerabila.
16.000.000 MW/an energie electrică
24.000.000 MW/an energie termică
16.560.000 to/CO2/an
Termocentralele Romaniei pot functiona cu carbune vegetal, atat timp cat vom dori,
EFICIENT, ECONOMIC si ECOLOGIC,
Noul combustibil HORNET se obtine prin torefiere.
8 mil. tone de mixt energetic format din: biomasa, deseuri menajere si carbune, se trateaza
in instalatiile de Piroliza ecoHORNET
Brevet de inventie, Inventator Iuliean Hornet
1). 55% biomasa = 4.400.000 to/an
2). 25% deseuri menajere = 2.000.000 to/an
3). 20% carbune = 1.600.000 to/an
Amprenta carbon combustibil NOU = 0.04 to/MW
Amprenta carbon gaze naturale = 0.221 to/MW
Amprenta carbon carbune = 0.414 to/MW
PROIECT CENTRALE TERMICE
INVESTITIE = 9.675.000.000 euro
Romania consuma 70 mil. MWe/an si 110 mil. MWt/an
Construim si instalam centrale termice pe biomasa peletizata PI
20.000 MW (incalzire, apa calda si alte fluxuri termice) pe
cvartaluri, puncte termice, containerizat sau individuale. x 5.000
h/an = 100.000.000 MW/an.
Construim si instalam 2.750 fabrici de pelet 1 to/h x 8.000 h =
22.000.000 tone.
BILANT FINAL:
Investitii: MEDIU, ENERGIE, AGRICULTURA
= 15.800.000.000 euro
Incasari din vanzarea produselor:
– 134.000.000 MW/an energie termica x 120 euro = 16.000.000.000 euro
– 20.000.000 MW/an energie electrica x 150 euro = 3.000.000.000 euro
– 19.000.000 tone/an biochar x 300 euro = 5.700.000.000 euro
– 2.000.000 tone biodiesel x 600 euro = 1.200.000.000 euro
– 1.000.000.mii mc Biogaz x 200 euro = 200.000.000 euro
– 16.560.000 to/CO2/an x 72 euro = 1.192.320.000 euro
TOTAL INCASARI = 27.392.320.000 euro
Locuri de munca:
1.000.000 locuri x 2.800 euro brut = 2.800.000.000 euro
Costuri materii prime:
25 mil.to/an biomasa tocata si peletizata x 120 euro = 3.000.000.000 euro
1.6 mil. to/an carbune x 100 euro = 160.000.000 euro
Costuri mentenanță
8% din incasari = 2.200 .000.000 euro
Total costuri = 8.160.000.000 euro
Profit: 27.392.320.000 euro – 8.160.000.000 euro
= 19.232.320.000 euro/an
Solicit Presedintelui, Parlamentului, Guvernului sa declare
STAREA de SIGURANȚĂ NAȚIONALĂ
și să aplice de îndată:
Legea nr. 415 din 27 iunie 2002 și
Legea nr. 51 din 7 august 1991,
privind organizarea şi funcţionarea CSAT (Consiliului Suprem de Apărare a Ţării), sa declanseze
reforma sustenabilitatii si profitabilitatii, si finantare corespunzatoare pentru următoarele domenii:
Mediu, Energie, Agricultură, Sănatate, Educație, Infrastructură.
SOLICIT în mod public Guvernului Român să repună în funcțiune:
Legea Offset nr. 354/2003 singura care mai poate proteja economia României.
Toate achizițiile de produse și servicii să se facă prin participarea economiei românești, cu minim
60% și cu 80% pentru echipamente militare sau reinvestirea acestor procente în sectoare strategice
prioritare.
Sunt dezamagit de cat de putina lume intelege de fapt problema cu regenerabilele, o problema care e, de fapt, foarte simpla. Ea se cheama disponibilitate. Energia regenerabila, cu exceptia (de altfel partiala) a celei hidro, nu este disponibila atunci cand ai tu nevoie de ea, ci cand vrea Dumnezeu. Si, practic, nu poate fi stocata.
Sa presupunem ca am ajuns la 80% din energie produsa din regenerabile pe parcursul unui an. Asta NU inseamna ca in fiecare ceas si minut si secunda 80% din energia consumata provine din regenerabile si, cumva, ne-om descurca noi fara ceilalti 20%. Poti sa ai si 80%, si 90% din energie produsa anual din regenerabile si, tot ramai cu 10-20% din timp (adica zeci si zeci de zile) in care poti sa ai ZERO energie produsa din regenerabile.
Pana nu avem un raspuns real, INGINERESC, NU IDEOLOGIC, la intrebarea – ce facem daca e seceta, nu bate vantul si e vreme noroasa doua luni non-stop? – toata povestea ramane un joc foarte, foarte periculos.