4 octombrie, 2023
Foarte bine că se reduce consumul , mai ales cel bazat pe importuri. Când consumul era mare , toți specialiștii la unison , clamau că avem o economie bazată pe consum. Dacă se reduce consumul iar nu e bine . Oricum , in condițiile de inflație mare , reducerea consumului este de așteptat . Se va stabili un nou echilibru. Parcă totuși e ceva mai bine când creșterea PIB-ului se bazează și pe producție .
Un răspuns
Foarte bine că se reduce consumul , mai ales cel bazat pe importuri. Când consumul era mare , toți specialiștii la unison , clamau că avem o economie bazată pe consum. Dacă se reduce consumul iar nu e bine . Oricum , in condițiile de inflație mare , reducerea consumului este de așteptat . Se va stabili un nou echilibru. Parcă totuși e ceva mai bine când creșterea PIB-ului se bazează și pe producție .