15 aprilie, 2022
Cam leșinată ordonanța asta.
Oricare firma extra UE poate deschide o SRL prin Cipru, Luxemburg. Deci în țări comunitare.
Problema de baza ( evitata de ordonanță) să ști cu nume- prenume , cetățenie, cine e in spatele miriadei de SRL din cele două țări comunitare menționate și care la rândul lor sunt controlate prin tot felul de firme ” căsuța poștală” din Panama, insula Man, Bahamas și alte paradisuri fiscale. ( practic o ascundere științifică a realilor proprietari)
Oricum, industria duala, civila- militară cu greutate ca a aluminiului , combinatul de oțeluri speciale, linia de tunuri de la combinatul siderurgic Reșița au fost de mult timp privatizate. Coincidenta , întâmplare . Către „investitori” ruși.
Tot doar intâmplare, coincidenta că KazMunaiGaz e o firma din o dictatura supusă Moscovei și bine înfiptă în România ?
Întreb că nu e suficient sa zugrăvești cocioaba ca să pară castel . 😀
Festival „contra” dirijat de eternul Tolontan ! Desi sunt masuri de bun simt; de ce avem oare servicii daca nu sa informeze ?
In articol nu se au in vedere si alte situatii posibile : daca un mafiot sau traficant droguri vrea – „sub acoperire” – sa „investeasca” la noi ? Ne bucuram ?
2 răspunsuri
Cam leșinată ordonanța asta.
Oricare firma extra UE poate deschide o SRL prin Cipru, Luxemburg. Deci în țări comunitare.
Problema de baza ( evitata de ordonanță) să ști cu nume- prenume , cetățenie, cine e in spatele miriadei de SRL din cele două țări comunitare menționate și care la rândul lor sunt controlate prin tot felul de firme ” căsuța poștală” din Panama, insula Man, Bahamas și alte paradisuri fiscale. ( practic o ascundere științifică a realilor proprietari)
Oricum, industria duala, civila- militară cu greutate ca a aluminiului , combinatul de oțeluri speciale, linia de tunuri de la combinatul siderurgic Reșița au fost de mult timp privatizate. Coincidenta , întâmplare . Către „investitori” ruși.
Tot doar intâmplare, coincidenta că KazMunaiGaz e o firma din o dictatura supusă Moscovei și bine înfiptă în România ?
Întreb că nu e suficient sa zugrăvești cocioaba ca să pară castel . 😀
Festival „contra” dirijat de eternul Tolontan ! Desi sunt masuri de bun simt; de ce avem oare servicii daca nu sa informeze ?
In articol nu se au in vedere si alte situatii posibile : daca un mafiot sau traficant droguri vrea – „sub acoperire” – sa „investeasca” la noi ? Ne bucuram ?