29 mai, 2023
O rusine ! Cine i-a pus acolo pe prostii aia ?
Executia bugetară s-a imbunătățit. Pe primele trei luni deficitul lunar a fost in medie de cca 7,6 miliarde . Pe luna aprilie deficitul a fost de 4,6 miliarde . Dacă continuă in ritmul acesta va fi realizat obiectivul asumat la nivel anual.
Pe de altă parte , risipa s-a generalizat , incepând de la Președinte pana la ultima autoritate locală. O inconștiență in cheltuirea banilor publici ca niciodată . Cheltuielile cu dobânzile au ajuns la un nivel incredibil. In mod greșit se susține ca imprumuturile reprezintă numai cca 50% din PIB , dar nu se spune nimic de nivelul dobânzilor care este împovărător. Ne scufundăm precum TITANICUL , intr-o veselie inconstientă. Poate episodul cu greva profesorilor să trezească clasa politică , dar nu cred. Încompetența este caracteristica momentului.
In conditia in care PID-ul nu este umflat.
3 răspunsuri
O rusine ! Cine i-a pus acolo pe prostii aia ?
Executia bugetară s-a imbunătățit. Pe primele trei luni deficitul lunar a fost in medie de cca 7,6 miliarde . Pe luna aprilie deficitul a fost de 4,6 miliarde . Dacă continuă in ritmul acesta va fi realizat obiectivul asumat la nivel anual.
Pe de altă parte , risipa s-a generalizat , incepând de la Președinte pana la ultima autoritate locală. O inconștiență in cheltuirea banilor publici ca niciodată . Cheltuielile cu dobânzile au ajuns la un nivel incredibil. In mod greșit se susține ca imprumuturile reprezintă numai cca 50% din PIB , dar nu se spune nimic de nivelul dobânzilor care este împovărător. Ne scufundăm precum TITANICUL , intr-o veselie inconstientă. Poate episodul cu greva profesorilor să trezească clasa politică , dar nu cred. Încompetența este caracteristica momentului.
In conditia in care PID-ul nu este umflat.