27 august, 2023



Articole recomandate:

Etichete: , ,

citește și

lasă un comentariu

3 răspunsuri

  1. 1.,,Expunerea politica” si factuala este perfecta in articol!Lipseste cu desavirsire expunerea tehnica, adica ,,masura” in care nu functioneaza institutile Romaniei, masurata matematic de ,,indicele national de competitivitate economica/institutionala, domenii care se impletesc in realizarea performantei generale nationale, fie o ,,declaseaza” pina la potentialul catastrofic de care vorbeste autorul!Indicele actual de functionalitate institutionala este 74, adica in calea bunei functionalitati se afla 74 de BLOCAJE de diferirte tipuri!In ,,oglinda”, vorbim de functionalitatea institutionala aflata la un procent de numai 25 la suta din ,,normalul” de suta la suta, capabil sa conduca la disparitia pericolelor care numai datorita ,,norocului” orb nu se materializeaza intr-o explozie a 20 de tone de azotat de amoniul, in acidentul de la Colectiv, cel de la Crevedia si multe altele mai marunte, dar la fel de catastrofice pentru persoanele nevinovate implicete fara voia lor.
    2.Dupa caderea comunismului, Romania urma sa realizeze o tranzitie economica si institutionala pentru care istoria avea ,,model de lucru”, dar UE nu avea un ,,acquis institutional”, astfel ca institutiile preluate odata cu integrarea sa devina la fel de functionale si performante ca in Vest.Aceasta situatie deficitara programatic a fost bine relevata in lucrarea ,,Romania Europeana” a lui Adrian Nastase, dar cercetarea economica-institutionala nu s-a obosit sa identifice metodele, tehnicile si instrumentarul care sa faca institutiile romanesti (sau Estice) la fel ca cele din Vest.
    Drept urmare, dupa integrare intreg Estul fost comunist nu doar Romania sufera de o stagnare economica-industriala de trei decenii, in lipsa unui PROIECT stiintific institutional, care sa ,,deduca” din traseul spre dezvoltare si industrializare al Japoniei Meiji sau ,,tigrilor asiatici”, modul in care aceste tari au devenit in mai putin de o generatie, puteri industriale si tari avansate institutional!
    3.Functionarea statului roman si ,,reparatia” sa necesita RAPID un „proiect de tara” pe care presedentia l-a ratat acum 5 ani, un demers fundamental deoarece institutiile axate pe COMPETITIVITATEA ECONOMICA/INSTITUTIONALA (CONACO, INACO) au esuat si in sfirsit, macar ca demers electoral, PNL sau PSD sa ,,avizeze/realizeze” evaluarea si promovarea proiectului de tara pe care urmeaza sa-l propun ca ultima solutie, contra urmatoarei catastrofe sanitare, tehnice, economice, sociale, politice, etc.
    4.Repet din nou datoria CURSDEGUVERNARE de a organiza o CONFERINTA NATIONALA cu tema acelui ,,PROGRAM RAPID” care sa repare acei 75 la suta din nefunctionalitatile institutionale, evidentiate de catastrofalul indice de (ne) competitivitate 74.
    Astfel ar iesi din ,,schema” universala a constatatorilor si deveni daca nu creator, cel putin prezentator de solutii programatice – asa cum ar sta bine unei reviste economice de anvergura nationala!

  2. Cele prezentate in analiză sunt corecte , dar problematica este mult mai complexă. Soluția însă mi se pare a fi total greșită ! CSAT ! Cine este CSAT ? Cine face parte din CSAT ? Păi dvs. credeți că aceleași persoane incompetente , superficiale , lipsite de viziune si chiar de patriotism pot sa schimbe ceva ? In niciun caz .
    Soluția ? Poate o opoziție fermă , extinsă , consistentă împotriva derapajelor si greșelilor puterii la nivel central si local, ale sistemului judiciar , ale politiei , ale sistemului sanitar , ale sistemului de educație , etc. Poate doar printr-o opoziție civica puternică se mai poate îndrepta ceva. Altfel …… Dumnezeu cu mila !
    P.S. Exemplul de la Botoșani poate constitui sămânța unei atitudini civice coerente. Dacă personalul medical vinovat nu va fi tras la răspundere totul este in zadar.

  3. Statul român NU se poate repara.
    El trebuie reconstruit din temelii.
    Pornind de la principii și morală, ” cei 7 ani de acasă” , care impreuna devin jaloane fundamentale și ne negociabile a adevăratului stat democratic, de drept și NU de drepți.
    Democrația originala e in realitate o dictatura soft a unora care mulg statul ” cu legea in mana” făcută tot de ei.
    Daca căutați definiția ” republicii bananiere” veți găsii printre caracteristicile care se suprapun perfect situației și ” tot e de vanzare. Funcțiile se vând și se cumpără”.
    Adică exact ce caracterizează întreaga clasă politică și fără excepții.
    ” motorul” acestui comerț de fotolii, funcții, este banul public. Și se vede încă de la nivelul de jos. Cu primarii care fac ” afaceri” cu statul obținând astfel banii necesari cumpărării funcției și a protecției furnizată de partidul unde cotizează din greu.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

3 răspunsuri

  1. 1.,,Expunerea politica” si factuala este perfecta in articol!Lipseste cu desavirsire expunerea tehnica, adica ,,masura” in care nu functioneaza institutile Romaniei, masurata matematic de ,,indicele national de competitivitate economica/institutionala, domenii care se impletesc in realizarea performantei generale nationale, fie o ,,declaseaza” pina la potentialul catastrofic de care vorbeste autorul!Indicele actual de functionalitate institutionala este 74, adica in calea bunei functionalitati se afla 74 de BLOCAJE de diferirte tipuri!In ,,oglinda”, vorbim de functionalitatea institutionala aflata la un procent de numai 25 la suta din ,,normalul” de suta la suta, capabil sa conduca la disparitia pericolelor care numai datorita ,,norocului” orb nu se materializeaza intr-o explozie a 20 de tone de azotat de amoniul, in acidentul de la Colectiv, cel de la Crevedia si multe altele mai marunte, dar la fel de catastrofice pentru persoanele nevinovate implicete fara voia lor.
    2.Dupa caderea comunismului, Romania urma sa realizeze o tranzitie economica si institutionala pentru care istoria avea ,,model de lucru”, dar UE nu avea un ,,acquis institutional”, astfel ca institutiile preluate odata cu integrarea sa devina la fel de functionale si performante ca in Vest.Aceasta situatie deficitara programatic a fost bine relevata in lucrarea ,,Romania Europeana” a lui Adrian Nastase, dar cercetarea economica-institutionala nu s-a obosit sa identifice metodele, tehnicile si instrumentarul care sa faca institutiile romanesti (sau Estice) la fel ca cele din Vest.
    Drept urmare, dupa integrare intreg Estul fost comunist nu doar Romania sufera de o stagnare economica-industriala de trei decenii, in lipsa unui PROIECT stiintific institutional, care sa ,,deduca” din traseul spre dezvoltare si industrializare al Japoniei Meiji sau ,,tigrilor asiatici”, modul in care aceste tari au devenit in mai putin de o generatie, puteri industriale si tari avansate institutional!
    3.Functionarea statului roman si ,,reparatia” sa necesita RAPID un „proiect de tara” pe care presedentia l-a ratat acum 5 ani, un demers fundamental deoarece institutiile axate pe COMPETITIVITATEA ECONOMICA/INSTITUTIONALA (CONACO, INACO) au esuat si in sfirsit, macar ca demers electoral, PNL sau PSD sa ,,avizeze/realizeze” evaluarea si promovarea proiectului de tara pe care urmeaza sa-l propun ca ultima solutie, contra urmatoarei catastrofe sanitare, tehnice, economice, sociale, politice, etc.
    4.Repet din nou datoria CURSDEGUVERNARE de a organiza o CONFERINTA NATIONALA cu tema acelui ,,PROGRAM RAPID” care sa repare acei 75 la suta din nefunctionalitatile institutionale, evidentiate de catastrofalul indice de (ne) competitivitate 74.
    Astfel ar iesi din ,,schema” universala a constatatorilor si deveni daca nu creator, cel putin prezentator de solutii programatice – asa cum ar sta bine unei reviste economice de anvergura nationala!

  2. Cele prezentate in analiză sunt corecte , dar problematica este mult mai complexă. Soluția însă mi se pare a fi total greșită ! CSAT ! Cine este CSAT ? Cine face parte din CSAT ? Păi dvs. credeți că aceleași persoane incompetente , superficiale , lipsite de viziune si chiar de patriotism pot sa schimbe ceva ? In niciun caz .
    Soluția ? Poate o opoziție fermă , extinsă , consistentă împotriva derapajelor si greșelilor puterii la nivel central si local, ale sistemului judiciar , ale politiei , ale sistemului sanitar , ale sistemului de educație , etc. Poate doar printr-o opoziție civica puternică se mai poate îndrepta ceva. Altfel …… Dumnezeu cu mila !
    P.S. Exemplul de la Botoșani poate constitui sămânța unei atitudini civice coerente. Dacă personalul medical vinovat nu va fi tras la răspundere totul este in zadar.

  3. Statul român NU se poate repara.
    El trebuie reconstruit din temelii.
    Pornind de la principii și morală, ” cei 7 ani de acasă” , care impreuna devin jaloane fundamentale și ne negociabile a adevăratului stat democratic, de drept și NU de drepți.
    Democrația originala e in realitate o dictatura soft a unora care mulg statul ” cu legea in mana” făcută tot de ei.
    Daca căutați definiția ” republicii bananiere” veți găsii printre caracteristicile care se suprapun perfect situației și ” tot e de vanzare. Funcțiile se vând și se cumpără”.
    Adică exact ce caracterizează întreaga clasă politică și fără excepții.
    ” motorul” acestui comerț de fotolii, funcții, este banul public. Și se vede încă de la nivelul de jos. Cu primarii care fac ” afaceri” cu statul obținând astfel banii necesari cumpărării funcției și a protecției furnizată de partidul unde cotizează din greu.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: