2 martie, 2022
Cateva idei bune, totusi … Eu cred ca Romania, dupa anii comunismului – cel mai aspru si mai lipsit de logica zic eu din intregul „lagar” in varianta europeana – nu a reusit inca sa-si re-formeze o elita conducatoare competenta, cu o viziune patriotica, spre beneficiul tuturor locuitorilor acestei tari. Refacerea elitei e treaba grea, necesita niste conditii si mai ales timp. Care, chiar si in lumea de azi inseamna nu ani ci generatii ! Da, aici ar putea UE sa ne ajute. O democratizare reala cu o larga autonomie locala nu este, din pacate, posibila la noi. Deocamdata. Cu exceptia unor orase mari, cu o traditie culturala consolidata, ia vedeti cine conduce orasele-judetele Romaniei ! Decizia centralizata si controlul strict sunt – din pacate – inca absolut necesare ! Implicarea civica a romanilor cultivati si care au – cat de cat- o situatie materiala consolidata este prima conditie a progresului societatii !
Despre gazele din Marea Neagra i care in zona de coasta se exploateaza de vre-o patruzeci de ani !, ce sa zic ? Motivele EXXON nu le stiu decat ei ! Costul mare al exploatarii in zona de mare adancime, zone „in lucru” cu cheltuieli mai mici si profit asigurat … Hai sa nu punem toate relele in spinarea lui Dragnea car, sigur, are alte pacate, destule … Dar pretul redeventelor trebuie totusi negociat !
Un răspuns
Cateva idei bune, totusi … Eu cred ca Romania, dupa anii comunismului – cel mai aspru si mai lipsit de logica zic eu din intregul „lagar” in varianta europeana – nu a reusit inca sa-si re-formeze o elita conducatoare competenta, cu o viziune patriotica, spre beneficiul tuturor locuitorilor acestei tari. Refacerea elitei e treaba grea, necesita niste conditii si mai ales timp. Care, chiar si in lumea de azi inseamna nu ani ci generatii ! Da, aici ar putea UE sa ne ajute. O democratizare reala cu o larga autonomie locala nu este, din pacate, posibila la noi. Deocamdata. Cu exceptia unor orase mari, cu o traditie culturala consolidata, ia vedeti cine conduce orasele-judetele Romaniei ! Decizia centralizata si controlul strict sunt – din pacate – inca absolut necesare ! Implicarea civica a romanilor cultivati si care au – cat de cat- o situatie materiala consolidata este prima conditie a progresului societatii !
Despre gazele din Marea Neagra i care in zona de coasta se exploateaza de vre-o patruzeci de ani !, ce sa zic ? Motivele EXXON nu le stiu decat ei ! Costul mare al exploatarii in zona de mare adancime, zone „in lucru” cu cheltuieli mai mici si profit asigurat … Hai sa nu punem toate relele in spinarea lui Dragnea car, sigur, are alte pacate, destule … Dar pretul redeventelor trebuie totusi negociat !