3 august, 2023



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

10 răspunsuri

  1. Pai, ce e de necrezut? Politicul asta de 50 ani e ucigător, se baga în tot și în toate mai decât comunistos, ați dat argumente, nu asculta, ne-au dus la Groapa Istoriei, ce face poporul, răbda cât, pana când! Ciolanu e Las de la început, cine l-a adus de la… Mare depărtare, fuge de răspundere, e gras de se sparge de
    .. Bani, bani asa e la Guvern!?

  2. Domnule Grosu.
    + 10 % la oricare taxa ?
    Explicați asta unui angajat cu 1.898 lei in mana ( salariul minim net de la 1 ianuarie 2023) Va fi mai sărac. Și la suma asta minima garantată, efectiv fiecare leu e important. ( efectul cumulat al creșterii TUTUROR taxelor cu 10 %, ar fi dezastruos pentru un astfel de contribuabil. Și vedeți că sunt cu milioanele )
    – De ce nu se discuta de impozit progresiv ?
    Model USA.
    – Face rău clar celor care anual încasează echivalentul a peste 100.000 dolari. Și care azi sunt taxați in Romania cu „stratosfericul” procent de 9, ceva % ? Cumva conduc ei națiunea ?

    – O reforma a statului e necesară. Dar începând obligatoriu cu regurile fiscale. Deoarece sa faci un buget greșit , nu e vina lui Ion din Răcătău. Să aprobi ca parlament un astfel de buget, e dovada supremă că „sistemul” e exact la fel ca cel din RSR. Adică venea Ceașca cu indicațiile prețioase, MF făcea bugetul, se convoca MAN 7 zile și se aprobă tot. În unanimitate bineînțeles. Astăzi , ca și ieri și exact cum va fi și în viitor, parlamentul aprobă bugetul de stat tot în 7 zile. Identic că în ” democrația” numita Rusia.
    Nici vorbă în România să ai un buget prezentat în luna septembrie- octombrie și la care parlamentul discuta, aprobă, modifica cifrele capitol pe capitol.
    Adică ce e normalitate in oricare țară democratică.
    Sau nu suntem țară democratică ? Cumva tot o dictatura dar mai cosmetizata, mai soft și unde improvizația combinata cu disperarea produce ce se vede ?
    Și Ceaușescu a făcut identic . A inventat părțile sociale pentru a reduce fondul de salarii că era strâmtorat rău de tot.
    Măcar să învățăm din propriile greșeli. Nu sa le repetăm cu alde motivații sau denumiri. Părerea mea.

  3. Cred ca o combinatie de 5% impozitare si cu o parte din masurile propuse de guvern un pic slefuite ar fi ok, dupa care mai incolo reforma regionala.

  4. Măsura propusă de dvs. este total greșită si ignoră toate problemele legate de execuția bugetară. Cum s-ar zice : dai tot in boul care trage !
    Și pentru că am vorbit de boi , guvernul să ia tarul de coarne si să acționeze rapid.
    Sa declare STARE DE URGENȚĂ BUGETARĂ ! Să aplice fără întârziere si fără șovăială măsurile propuse ( care sunt insuficiente ) .
    Să combată eficient evaziunea fiscală , economia subterană si munca la negru.
    Interzise toate acțiunile și manifestările finanțate de la bugetul central sau local care consumă resurse ( vezi plimbările lui Iohannis săptămânal la Sibiu si retur , zilele localității , festivaluri de muzică , team building etc. ) .
    Înghețate cheltuielile cu bunuri și servicii la nivelul anului 2022 .
    Sunt foarte multe măsuri de luat. Nu este timp de făcut filozofie , studii de impact etc.
    Dacă o măsură se va dovedi că este greșită sau ca nu aduce beneficii , atunci se poate renunța la ea sau corecta.
    TREBUIE ACȚIONAT IMEDIAT .Dacă nu sunt in stare sa își dea demisia. Nu se mai poate continua in dezmățul acesta. Ți atenșie magistrați , nu suntem departe de faliment și atunci să vă vad cum veți mai susține ” DREPTUL VOSTRU LA PENSII SPECIALE ”.

  5. Din păcate, sunt sfere de activități care nu sunt controlate și impozitate, acestea generând, în economia subterană sume enorme de bani, nefiscalizate, bineânțeles… ! Prostituția este un fenomen care nu poate fi eradicat dar poate fi controlat de către autorități, la fel ca în țările occidentale dezvoltate. Legalizarea și impozitarea prostituției în REomânia ar avea beneficii enorme….pe de o parte , veniturile obținute de către stat, din impozitarea prostituției, locuri de muncă, etc…pe de altă parte, controlul bolilor venerice, reducerea numărului de violuri, reducerea considerabilă a traficului de persoane, etc…. !!!

  6. Problema e cum uita domnu’ este ca o taxa d’asta pe 2 ani devine intotdeauna permanenta…
    Uita-te le tva inventat in 72 la francezi pentru numai un an..🤣
    Si cum o sa aiba bani in plus ce o sa faca? Sa creasca salariile bugetarilor si noi posturi la stat.

  7. Mister @ Radu.
    Când pretindeți legalizarea prostituției, demonstrați că nu pricepeți mult din medicina dar nici din principiile justiției. Deoarece:
    1- nici boala venerica nu se poate detecta imediat după actul sexual. Și nici o prostituata nu vine controlata medical zilnic.
    Deci poate infecta liniștit noii clienti. Ca atare, chiar supunând „operatorii” unor controale medicale saptamanale/ lunare, intervalul intre doua controale e un focar de infecție. Clienții se infectează cu zecile sau sutele. Depinde cat de „harnica” e duduia.
    – In nici un bordel din lume nu se cere nume, prenume , cod fiscal , niciunui client. Deci, neexistând o evidenta a clienților , nu se pot căuta potențialii infectați de către duduia care practica cea mai veche meserie din lume.
    – devenind o ” afacere” legalizata, absolut sigur ca mai ales în România, traficanții de carne vie vor scădea și nu vor crește numeric. 😀
    – Social și uman, o femeie care se prostituează o face din doua motive.
    1 – sărăcie.
    2- de frica „șefului” care o constrânge sa se prostitueze.
    Acum că sunt tot felul de ” domni” care nu pricep nimic din problemele sectorului, nu mă miră. Să insiști fara să cunoști realitatea ( documentată de o infinitate de anchete judiciare atât în RO cât și în restul tarilor democratice) e dovada crasă de habarnism in domeniu.
    PS.
    Dacă aveți o fica, sunteți de acord sa se prostitueze ?
    Da ?
    Nu ?
    Răspunsul eventual e condiționat de câți bani va livrează din ” munca” ei ?
    Gândiți la asta și după aia scrieți aiurelile din comentariul dvs.

  8. haideti sa nu punem cifre din burta.
    la 6 luni avem venituri la buget 242 mld. scadem tva, cum se propune aici, si ramanem cu vreo 194 mld. scadem fonduri ue, raman vreo 173 mld. scoatem si veniturile nefiscale, si ajungem la 151 mld, pe 6 luni. daca zicem ca in primele 6 luni e partea mai mare la impozitul pe profit, dividende, proprietate, pe an ne ies mai puntin de 300 mld din taxe si impozite. o crestere de 10% inseamna 30 mld, nu 50. si asta presupunand ca autorul nu se refera doar la taxe, ci si la impozite.

  9. Stimate d-le Grosu, ce cereti dvs. in acest articol este 100% impotriva firii oricarui psdist sau pnlist.
    Atata timp cat egoismul, nepasarea, nepriceperea dar si prostia sunt chestii de atuu la ei, nu vad pe nimeni sa faca ce ati scris dvs. aici.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

10 răspunsuri

  1. Pai, ce e de necrezut? Politicul asta de 50 ani e ucigător, se baga în tot și în toate mai decât comunistos, ați dat argumente, nu asculta, ne-au dus la Groapa Istoriei, ce face poporul, răbda cât, pana când! Ciolanu e Las de la început, cine l-a adus de la… Mare depărtare, fuge de răspundere, e gras de se sparge de
    .. Bani, bani asa e la Guvern!?

  2. Domnule Grosu.
    + 10 % la oricare taxa ?
    Explicați asta unui angajat cu 1.898 lei in mana ( salariul minim net de la 1 ianuarie 2023) Va fi mai sărac. Și la suma asta minima garantată, efectiv fiecare leu e important. ( efectul cumulat al creșterii TUTUROR taxelor cu 10 %, ar fi dezastruos pentru un astfel de contribuabil. Și vedeți că sunt cu milioanele )
    – De ce nu se discuta de impozit progresiv ?
    Model USA.
    – Face rău clar celor care anual încasează echivalentul a peste 100.000 dolari. Și care azi sunt taxați in Romania cu „stratosfericul” procent de 9, ceva % ? Cumva conduc ei națiunea ?

    – O reforma a statului e necesară. Dar începând obligatoriu cu regurile fiscale. Deoarece sa faci un buget greșit , nu e vina lui Ion din Răcătău. Să aprobi ca parlament un astfel de buget, e dovada supremă că „sistemul” e exact la fel ca cel din RSR. Adică venea Ceașca cu indicațiile prețioase, MF făcea bugetul, se convoca MAN 7 zile și se aprobă tot. În unanimitate bineînțeles. Astăzi , ca și ieri și exact cum va fi și în viitor, parlamentul aprobă bugetul de stat tot în 7 zile. Identic că în ” democrația” numita Rusia.
    Nici vorbă în România să ai un buget prezentat în luna septembrie- octombrie și la care parlamentul discuta, aprobă, modifica cifrele capitol pe capitol.
    Adică ce e normalitate in oricare țară democratică.
    Sau nu suntem țară democratică ? Cumva tot o dictatura dar mai cosmetizata, mai soft și unde improvizația combinata cu disperarea produce ce se vede ?
    Și Ceaușescu a făcut identic . A inventat părțile sociale pentru a reduce fondul de salarii că era strâmtorat rău de tot.
    Măcar să învățăm din propriile greșeli. Nu sa le repetăm cu alde motivații sau denumiri. Părerea mea.

  3. Cred ca o combinatie de 5% impozitare si cu o parte din masurile propuse de guvern un pic slefuite ar fi ok, dupa care mai incolo reforma regionala.

  4. Măsura propusă de dvs. este total greșită si ignoră toate problemele legate de execuția bugetară. Cum s-ar zice : dai tot in boul care trage !
    Și pentru că am vorbit de boi , guvernul să ia tarul de coarne si să acționeze rapid.
    Sa declare STARE DE URGENȚĂ BUGETARĂ ! Să aplice fără întârziere si fără șovăială măsurile propuse ( care sunt insuficiente ) .
    Să combată eficient evaziunea fiscală , economia subterană si munca la negru.
    Interzise toate acțiunile și manifestările finanțate de la bugetul central sau local care consumă resurse ( vezi plimbările lui Iohannis săptămânal la Sibiu si retur , zilele localității , festivaluri de muzică , team building etc. ) .
    Înghețate cheltuielile cu bunuri și servicii la nivelul anului 2022 .
    Sunt foarte multe măsuri de luat. Nu este timp de făcut filozofie , studii de impact etc.
    Dacă o măsură se va dovedi că este greșită sau ca nu aduce beneficii , atunci se poate renunța la ea sau corecta.
    TREBUIE ACȚIONAT IMEDIAT .Dacă nu sunt in stare sa își dea demisia. Nu se mai poate continua in dezmățul acesta. Ți atenșie magistrați , nu suntem departe de faliment și atunci să vă vad cum veți mai susține ” DREPTUL VOSTRU LA PENSII SPECIALE ”.

  5. Din păcate, sunt sfere de activități care nu sunt controlate și impozitate, acestea generând, în economia subterană sume enorme de bani, nefiscalizate, bineânțeles… ! Prostituția este un fenomen care nu poate fi eradicat dar poate fi controlat de către autorități, la fel ca în țările occidentale dezvoltate. Legalizarea și impozitarea prostituției în REomânia ar avea beneficii enorme….pe de o parte , veniturile obținute de către stat, din impozitarea prostituției, locuri de muncă, etc…pe de altă parte, controlul bolilor venerice, reducerea numărului de violuri, reducerea considerabilă a traficului de persoane, etc…. !!!

  6. Problema e cum uita domnu’ este ca o taxa d’asta pe 2 ani devine intotdeauna permanenta…
    Uita-te le tva inventat in 72 la francezi pentru numai un an..🤣
    Si cum o sa aiba bani in plus ce o sa faca? Sa creasca salariile bugetarilor si noi posturi la stat.

  7. Mister @ Radu.
    Când pretindeți legalizarea prostituției, demonstrați că nu pricepeți mult din medicina dar nici din principiile justiției. Deoarece:
    1- nici boala venerica nu se poate detecta imediat după actul sexual. Și nici o prostituata nu vine controlata medical zilnic.
    Deci poate infecta liniștit noii clienti. Ca atare, chiar supunând „operatorii” unor controale medicale saptamanale/ lunare, intervalul intre doua controale e un focar de infecție. Clienții se infectează cu zecile sau sutele. Depinde cat de „harnica” e duduia.
    – In nici un bordel din lume nu se cere nume, prenume , cod fiscal , niciunui client. Deci, neexistând o evidenta a clienților , nu se pot căuta potențialii infectați de către duduia care practica cea mai veche meserie din lume.
    – devenind o ” afacere” legalizata, absolut sigur ca mai ales în România, traficanții de carne vie vor scădea și nu vor crește numeric. 😀
    – Social și uman, o femeie care se prostituează o face din doua motive.
    1 – sărăcie.
    2- de frica „șefului” care o constrânge sa se prostitueze.
    Acum că sunt tot felul de ” domni” care nu pricep nimic din problemele sectorului, nu mă miră. Să insiști fara să cunoști realitatea ( documentată de o infinitate de anchete judiciare atât în RO cât și în restul tarilor democratice) e dovada crasă de habarnism in domeniu.
    PS.
    Dacă aveți o fica, sunteți de acord sa se prostitueze ?
    Da ?
    Nu ?
    Răspunsul eventual e condiționat de câți bani va livrează din ” munca” ei ?
    Gândiți la asta și după aia scrieți aiurelile din comentariul dvs.

  8. haideti sa nu punem cifre din burta.
    la 6 luni avem venituri la buget 242 mld. scadem tva, cum se propune aici, si ramanem cu vreo 194 mld. scadem fonduri ue, raman vreo 173 mld. scoatem si veniturile nefiscale, si ajungem la 151 mld, pe 6 luni. daca zicem ca in primele 6 luni e partea mai mare la impozitul pe profit, dividende, proprietate, pe an ne ies mai puntin de 300 mld din taxe si impozite. o crestere de 10% inseamna 30 mld, nu 50. si asta presupunand ca autorul nu se refera doar la taxe, ci si la impozite.

  9. Stimate d-le Grosu, ce cereti dvs. in acest articol este 100% impotriva firii oricarui psdist sau pnlist.
    Atata timp cat egoismul, nepasarea, nepriceperea dar si prostia sunt chestii de atuu la ei, nu vad pe nimeni sa faca ce ati scris dvs. aici.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: