23 martie, 2023



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

3 răspunsuri

  1. Buna ziua, chiar daca se amana este doar o amanare a inevitabilului. Cand o sa avem nevoie de bani sa ne imprumutam in cazul unei crize economice o sa fie intr-e primiele conditii pentru a primii banii. Cand cineva isi alege o profesie acesta trebuie sa fie in functie de vocatia persoanei respective si nu in functie de sistemul de pensionare. Nu este normal ca cineva sa se pensioneze cu minim 15 ani mai devreme decat alte persoane, acest lucru nu se intampla in tari dezvoltate si nu este normal ca pensia sa fie mai mare decat salariul sau sa fie egal cu salariul (ca si cum ar fi angajat pe viata la acea institutie dar ca nu mai are atributii si nici nu trebuie sa se prezinte la lucru). Nu este normal ca unele pensii sa fie chiar si cu zeci de ori mai mare decat pensia mediana. Veniturile din pensie si din salarii trebuie sa creasca impreuna cu dezvoltarea tarii si nu trebuie sa acceptam asemenea inechitati. Multumesc!

  2. Completare la titlul articolului: iar cetatenii Romaniei stau cu deshtu-n gura, aproape nepasatori la actiunile banditesti ale guvernantilor. Atunci… de ce se mira ca totul merge prost cu guvernarea actuala ? Cine sa ne rezolve problemele ? Comisia Europeana face ce poate, dar vad ca nu poate trezi din amortzeala / adormire pe cetatzenii Romaniei (la cei cu adevarat constienti ma refer). Iar semi-alfabetizatii, plagiatorii si noii fanarioti care sug sangele si vlaga noastra, a valahilor, isi vad linistiti de treaba. Incaodata intreb: cine sa ne rezolve problemele ?

  3. Cine mai poate crede in „toata responsabilitatea” premierului Ciuca, un plagiator care nu a ezitat sa actioneze ferm si dur pentru a-si pune la adapost teza de doctorat fata de necesitatea analizei detaliate si oneste intelectual, ceruta de cetatenii responsabili ?

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

3 răspunsuri

  1. Buna ziua, chiar daca se amana este doar o amanare a inevitabilului. Cand o sa avem nevoie de bani sa ne imprumutam in cazul unei crize economice o sa fie intr-e primiele conditii pentru a primii banii. Cand cineva isi alege o profesie acesta trebuie sa fie in functie de vocatia persoanei respective si nu in functie de sistemul de pensionare. Nu este normal ca cineva sa se pensioneze cu minim 15 ani mai devreme decat alte persoane, acest lucru nu se intampla in tari dezvoltate si nu este normal ca pensia sa fie mai mare decat salariul sau sa fie egal cu salariul (ca si cum ar fi angajat pe viata la acea institutie dar ca nu mai are atributii si nici nu trebuie sa se prezinte la lucru). Nu este normal ca unele pensii sa fie chiar si cu zeci de ori mai mare decat pensia mediana. Veniturile din pensie si din salarii trebuie sa creasca impreuna cu dezvoltarea tarii si nu trebuie sa acceptam asemenea inechitati. Multumesc!

  2. Completare la titlul articolului: iar cetatenii Romaniei stau cu deshtu-n gura, aproape nepasatori la actiunile banditesti ale guvernantilor. Atunci… de ce se mira ca totul merge prost cu guvernarea actuala ? Cine sa ne rezolve problemele ? Comisia Europeana face ce poate, dar vad ca nu poate trezi din amortzeala / adormire pe cetatzenii Romaniei (la cei cu adevarat constienti ma refer). Iar semi-alfabetizatii, plagiatorii si noii fanarioti care sug sangele si vlaga noastra, a valahilor, isi vad linistiti de treaba. Incaodata intreb: cine sa ne rezolve problemele ?

  3. Cine mai poate crede in „toata responsabilitatea” premierului Ciuca, un plagiator care nu a ezitat sa actioneze ferm si dur pentru a-si pune la adapost teza de doctorat fata de necesitatea analizei detaliate si oneste intelectual, ceruta de cetatenii responsabili ?

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: