17 iunie, 2025
„Aceasta va fi singura capacitate de producție la nivelul UE care va fabrica inclusiv muniţie pentru tancul Abrams și pentru K9”
Genul asta de declaratii cum ca Romania e buricul lumii si va face munitie candva in viitor pentru echipamente care sunt folosite in
Vestul Europei de 40 de ani sunt menite sa arunce tot procesul in ridicol.
Tancurile Abrams folosesc acelasi tip de munitie care este folosita si de Leopard II si e produsa in Europa de prin anii 1980 iar
K9 foloseste diverse tipuri de munitii de 155 mm care sunt faricate in Europa chiar de mai demult.
Un răspuns
„Aceasta va fi singura capacitate de producție la nivelul UE care va fabrica inclusiv muniţie pentru tancul Abrams și pentru K9”
Genul asta de declaratii cum ca Romania e buricul lumii si va face munitie candva in viitor pentru echipamente care sunt folosite in
Vestul Europei de 40 de ani sunt menite sa arunce tot procesul in ridicol.
Tancurile Abrams folosesc acelasi tip de munitie care este folosita si de Leopard II si e produsa in Europa de prin anii 1980 iar
K9 foloseste diverse tipuri de munitii de 155 mm care sunt faricate in Europa chiar de mai demult.