29 februarie, 2024
Haida bre!Ce destepti sunt austriecii astia!Hoti si banditi cu gulere albe!
Cam asa cred si eu:
intre 6 si 7%!
E normal atata vreme cat piata nu e libera si nu exista concurenta.
BNR intervine si distorsioneaza piata in numele stabilitatii monetare.
Ar fi lăudabil in economia socialistă dar daca ar fi pe real cursul real leu / € ar fi pe undeva la 5,26-5,29.☹
E corecta analiza din punctul meu de vedere doar cu o precizare:
De ce nu se mai discuta tema asta mai pe niciunde?😵
Deficitele s-ar reduce, importurile s-ar reduce printr-un curs real si s-ar regla in 6-9 luni piata si acesti indicatori super negativi.
Dupa anul electoral 2024, in 2025 va veni monentul adevarului, cine va plati factura exploziei de preturi si tarife?
Apoi in cascada pensii, salarii, alocatii, subventii, samd.
Pot asemui situatia viitoare din 2025 cu cea din 1997, 1998 si 1999 cand USD si-a dublat valoarea, dobanzile erau si 150%, inflatia asișderea samd.
Nimeni nu invata nimic, totul e rezultatul unei proaste guvernari si nepasare a clasei politice.
Vor arata unii cu degetul ca rezerva valutara e bla,bla dar eu spun ca acum Romania va depasi datorii de 200 miliarde € adica de vreo 40-45 de ori mai mult decat prin anii ’97.
Istoria se va repeta si nu se va gasi niciun vinovat.
Ca la orice jaf, act de coruptie, accident de munca etc.
Niciodata, niciun vinovat!
Poporul e pe post de cobai!
Merci ca publicati!😎
Raspuns de la BNR : ,, Atit cit trebuie ” .
Poporul roman plateste tot . Demnitarii si bugetarii exulta . Va veni ziua platii si pentru ei .
Au trecut 5 zile de cand am postat un comentariu aici.
Cat mai dureaza cenzura?
Nu e nicio cenzură decât cea de bun simț – ceea ce nu e o problemă la dvs – dar colegii care administreză comentariile mai sar peste postările nerelevante sau lipsite de o anumită inteligență.
5 răspunsuri
Haida bre!Ce destepti sunt austriecii astia!Hoti si banditi cu gulere albe!
Cam asa cred si eu:
intre 6 si 7%!
E normal atata vreme cat piata nu e libera si nu exista concurenta.
BNR intervine si distorsioneaza piata in numele stabilitatii monetare.
Ar fi lăudabil in economia socialistă dar daca ar fi pe real cursul real leu / € ar fi pe undeva la 5,26-5,29.☹
E corecta analiza din punctul meu de vedere doar cu o precizare:
De ce nu se mai discuta tema asta mai pe niciunde?😵
Deficitele s-ar reduce, importurile s-ar reduce printr-un curs real si s-ar regla in 6-9 luni piata si acesti indicatori super negativi.
Dupa anul electoral 2024, in 2025 va veni monentul adevarului, cine va plati factura exploziei de preturi si tarife?
Apoi in cascada pensii, salarii, alocatii, subventii, samd.
Pot asemui situatia viitoare din 2025 cu cea din 1997, 1998 si 1999 cand USD si-a dublat valoarea, dobanzile erau si 150%, inflatia asișderea samd.
Nimeni nu invata nimic, totul e rezultatul unei proaste guvernari si nepasare a clasei politice.
Vor arata unii cu degetul ca rezerva valutara e bla,bla dar eu spun ca acum Romania va depasi datorii de 200 miliarde € adica de vreo 40-45 de ori mai mult decat prin anii ’97.
Istoria se va repeta si nu se va gasi niciun vinovat.
Ca la orice jaf, act de coruptie, accident de munca etc.
Niciodata, niciun vinovat!
Poporul e pe post de cobai!
Merci ca publicati!😎
Raspuns de la BNR : ,, Atit cit trebuie ” .
Poporul roman plateste tot . Demnitarii si bugetarii exulta . Va veni ziua platii si pentru ei .
Au trecut 5 zile de cand am postat un comentariu aici.
Cat mai dureaza cenzura?
Nu e nicio cenzură decât cea de bun simț – ceea ce nu e o problemă la dvs – dar colegii care administreză comentariile mai sar peste postările nerelevante sau lipsite de o anumită inteligență.