11 mai, 2023



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

2 răspunsuri

  1. Ceea ce Budăi nu întelege e ca „boborul” nu da doi bani pe calculele gen 2049 sau 2024.
    Aceste prognoze sunt utopii.

    Ceea ce înfurie sunt trei aspecte:
    1.
    Pensiile speciale s-au înmulțit spectaculos, cu mult dincolo de cei în cazul cărora chiar există o justificare pentru ele.
    Politicul a făcut din ele o recompensă pe bani publici pentru tot soiul de categorii funcționărești și tot felul de asimilați care nu îndeplinesc rațiunile pentru care au apărut aceste pensii.
    2.
    Serviciile prestate societății de cei care beneficiază de aceste pensii sunt ff proaste și cetățenii sunt tot mai nemulțumiți de ele.
    Aceste pensii nu sunt recompense corecte pentru serviciul adus societății, ci simple privilegii.
    3.
    Au apărut tot felul de excese și în ceea ce privește vârsta de pensionare, și în ceea ce privește modul de calcul și cuantumul pensiilor speciale, care au ajuns, în multe cazuri, să fie, de neimaginat, mai mari decât ultimele salarii ale titularilor.

    Această situație nu mai poate continua pentru că societatea nici nu și-o mai permite financiar, nici nu o mai suportă moral.

    Metastaza societatii rezida si din faptul ca decidentii sunt lasi si incapabili sa eutanasieze pensiile speciale.

    Astept lebada neagra!😡

  2. Corect.
    Specialele sunt neglijabile pâna in 2049.
    Pana atunci unii sunt rapuși.
    Natural.
    Dar vor încasa muuuuult!
    Fraierii pit sa aștepte.
    Adevaratele probleme sunt:
    – reforma adm.publice centrale si locale,
    – reforma adm.- teritoriala,
    – reforma pensiilor: speciale / cumularde sau noua lege a pensiilor de care Budigăi a uitat,
    – legea salarizarii,
    – jaloanele neatinse sau ratate din PNRR,
    – digitalizarea Ro cu care Burduja bravează,
    -colectarea Zero la TVA su celelalte taxe sau impizite,
    – siguranta cetațeanului care e zero de cand Bode e la butoane,
    – canalele de irigatii cu care se batea Daeea in piept,
    – marea coruptie din Romania pt ca nu am mai auzit de niciun mare corupt prins,
    – legea Educatiei Romaniei Esuate.
    Lista e mare dar specialele sunt importante!

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

2 răspunsuri

  1. Ceea ce Budăi nu întelege e ca „boborul” nu da doi bani pe calculele gen 2049 sau 2024.
    Aceste prognoze sunt utopii.

    Ceea ce înfurie sunt trei aspecte:
    1.
    Pensiile speciale s-au înmulțit spectaculos, cu mult dincolo de cei în cazul cărora chiar există o justificare pentru ele.
    Politicul a făcut din ele o recompensă pe bani publici pentru tot soiul de categorii funcționărești și tot felul de asimilați care nu îndeplinesc rațiunile pentru care au apărut aceste pensii.
    2.
    Serviciile prestate societății de cei care beneficiază de aceste pensii sunt ff proaste și cetățenii sunt tot mai nemulțumiți de ele.
    Aceste pensii nu sunt recompense corecte pentru serviciul adus societății, ci simple privilegii.
    3.
    Au apărut tot felul de excese și în ceea ce privește vârsta de pensionare, și în ceea ce privește modul de calcul și cuantumul pensiilor speciale, care au ajuns, în multe cazuri, să fie, de neimaginat, mai mari decât ultimele salarii ale titularilor.

    Această situație nu mai poate continua pentru că societatea nici nu și-o mai permite financiar, nici nu o mai suportă moral.

    Metastaza societatii rezida si din faptul ca decidentii sunt lasi si incapabili sa eutanasieze pensiile speciale.

    Astept lebada neagra!😡

  2. Corect.
    Specialele sunt neglijabile pâna in 2049.
    Pana atunci unii sunt rapuși.
    Natural.
    Dar vor încasa muuuuult!
    Fraierii pit sa aștepte.
    Adevaratele probleme sunt:
    – reforma adm.publice centrale si locale,
    – reforma adm.- teritoriala,
    – reforma pensiilor: speciale / cumularde sau noua lege a pensiilor de care Budigăi a uitat,
    – legea salarizarii,
    – jaloanele neatinse sau ratate din PNRR,
    – digitalizarea Ro cu care Burduja bravează,
    -colectarea Zero la TVA su celelalte taxe sau impizite,
    – siguranta cetațeanului care e zero de cand Bode e la butoane,
    – canalele de irigatii cu care se batea Daeea in piept,
    – marea coruptie din Romania pt ca nu am mai auzit de niciun mare corupt prins,
    – legea Educatiei Romaniei Esuate.
    Lista e mare dar specialele sunt importante!

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: