21 decembrie, 2021



Articole recomandate:

Etichete: ,

citește și

lasă un comentariu

Un răspuns

  1. Apreciez obiectivitatea analizei premntate mai sus, dar imi pun intrebarea de ce nimeni, nicodata, nu a reusit sa rezolve problema angajatilor la stat si a pensionarilor? Care este formula magica ce poate fi implementata in acest domeniu? Cum reusesc statele avansate sa aibe grija de angajatii statului si de pensionari? A observat cineva ca pensia unei batatnte este mai mare decat media pensiei din MAI sau MAN unde exista pensii mai mari?
    La privat se pare ca salariul minim este predominant si prin urmare si pensia este corespunzator mai mica. A cui este vina? Inca se practica plata nefiscalizata a diferentelor de venituri la o scara destul de mare si culmea, cei care o prctica sunt cei mai vehementi in a critica salarizarea bugetarilor.
    Sper ca prin digitalizare sa dispara o mare parte din angajatii statului si astfel sa se linisteasca criticii pro si contra ai sistemelor de salarizare si pensii, dar ganditi-va ca avem un razboi mocnit la granita si nu merge nimeni sa-si riste viata pe un salariu de doi lei (vorba unei foste ministrese). Acei oameni care sunt in acele institutii implicate in gestionarea unor astfel de crize ar trebui respectati mai mult, inclusiv financiar.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

Un răspuns

  1. Apreciez obiectivitatea analizei premntate mai sus, dar imi pun intrebarea de ce nimeni, nicodata, nu a reusit sa rezolve problema angajatilor la stat si a pensionarilor? Care este formula magica ce poate fi implementata in acest domeniu? Cum reusesc statele avansate sa aibe grija de angajatii statului si de pensionari? A observat cineva ca pensia unei batatnte este mai mare decat media pensiei din MAI sau MAN unde exista pensii mai mari?
    La privat se pare ca salariul minim este predominant si prin urmare si pensia este corespunzator mai mica. A cui este vina? Inca se practica plata nefiscalizata a diferentelor de venituri la o scara destul de mare si culmea, cei care o prctica sunt cei mai vehementi in a critica salarizarea bugetarilor.
    Sper ca prin digitalizare sa dispara o mare parte din angajatii statului si astfel sa se linisteasca criticii pro si contra ai sistemelor de salarizare si pensii, dar ganditi-va ca avem un razboi mocnit la granita si nu merge nimeni sa-si riste viata pe un salariu de doi lei (vorba unei foste ministrese). Acei oameni care sunt in acele institutii implicate in gestionarea unor astfel de crize ar trebui respectati mai mult, inclusiv financiar.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: