10 februarie, 2026
Au drept la greva dar situatia aceasta nu mai poate continua.
Nici Coteria din Primarie nici sifonarea banului pubic..
😡
Reorganizarea teritorială trebuie acum.
S-a propus ca 800 de comune să fie integrate în alte localități (comune sau orașe), iar peste 100 de orașe să fie retrogradate la statutul de comună.
Comunele vor suferi cea mai amplă reorganizare.
Nu vor mai exista comune sub 3.000 de locuitori.
Aproape 1.600 de comune se află în prezent sub acest prag. Jumătate din acestea vor dispărea și vor fi integrate în alte comune.
Orașele ar putea să se extindă prin alipirea comunelor limitrofe, pentru a depăși pragul de 10.000 de locuitori. Aproximativ 120 de orașe se află în această situație.
😵
Cele 103 municipii își vor păstra actuala organizare sau nu pentru ca unele au sub 25.000 de locuitori limita legala de functionare ca municipiu.
Regiunile ar urma să înlocuiască județele ca suprastructuri administrative, iar instituțiile deconcentrate (inspectorate școlare, direcții de sănătate publică, inspectorate de muncă) ar urma să funcționeze la nivel regional. Județele își vor păstra hotarele, însă consiliile județene ar urma să fie transformate în consilii regionale.
Regiunile propuse (8) se cunosc si e cheia reorgabizarii adm.teritoriale.
În 2024, cele 2.862 de comune din România au cheltuit cca 44 de miliarde de lei, potrivit datelor MDLP.
Veniturile proprii ale comunelor au fost de 13,3 miliarde de lei, conform bugetului pe 2024, ceea ce înseamnă că aproximativ 30 de miliarde de lei provin din alocări bugetare de la guvern, în principal din încasările de TVA.
Pentru plata salariilor, utilităților și a cheltuielilor curente, comunele au cheltuit 16,5 miliarde de lei, cu 3,2 miliarde de lei peste veniturile proprii realizate.
Această diferență este acoperită din cote de TVA colectate în principal din mediul urban și redistribuite comunelor.
Este posibil sa incuviintam acest jaf?😡
Un răspuns
Au drept la greva dar situatia aceasta nu mai poate continua.
Nici Coteria din Primarie nici sifonarea banului pubic..
😡
Reorganizarea teritorială trebuie acum.
S-a propus ca 800 de comune să fie integrate în alte localități (comune sau orașe), iar peste 100 de orașe să fie retrogradate la statutul de comună.
Comunele vor suferi cea mai amplă reorganizare.
Nu vor mai exista comune sub 3.000 de locuitori.
Aproape 1.600 de comune se află în prezent sub acest prag. Jumătate din acestea vor dispărea și vor fi integrate în alte comune.
Orașele ar putea să se extindă prin alipirea comunelor limitrofe, pentru a depăși pragul de 10.000 de locuitori. Aproximativ 120 de orașe se află în această situație.
😵
Cele 103 municipii își vor păstra actuala organizare sau nu pentru ca unele au sub 25.000 de locuitori limita legala de functionare ca municipiu.
Regiunile ar urma să înlocuiască județele ca suprastructuri administrative, iar instituțiile deconcentrate (inspectorate școlare, direcții de sănătate publică, inspectorate de muncă) ar urma să funcționeze la nivel regional. Județele își vor păstra hotarele, însă consiliile județene ar urma să fie transformate în consilii regionale.
Regiunile propuse (8) se cunosc si e cheia reorgabizarii adm.teritoriale.
În 2024, cele 2.862 de comune din România au cheltuit cca 44 de miliarde de lei, potrivit datelor MDLP.
Veniturile proprii ale comunelor au fost de 13,3 miliarde de lei, conform bugetului pe 2024, ceea ce înseamnă că aproximativ 30 de miliarde de lei provin din alocări bugetare de la guvern, în principal din încasările de TVA.
Pentru plata salariilor, utilităților și a cheltuielilor curente, comunele au cheltuit 16,5 miliarde de lei, cu 3,2 miliarde de lei peste veniturile proprii realizate.
Această diferență este acoperită din cote de TVA colectate în principal din mediul urban și redistribuite comunelor.
Este posibil sa incuviintam acest jaf?😡