6 august, 2025



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

Un răspuns

  1. Buna ziua d-le Redactor Sef,

    Ca in totdeauna, si acest articol al dvs este foarte frumos si scris foarte ”la obiect”.
    Numai o singura observatie as avea de facut. Ati scris, mai la inceputul articolului ca …” asta în condițiile în care Cehia fusese invadată în 1968 de către Rusia și statele din Pactul de la Varșovia”.

    Da, numai ca trebiue sa subliniem faptul ca NU toate statele din Pactul de la Varsovia au participat (direct) la reprimarea in sange a ”Primaverii de la Praga” – Presedintele Republicii Socialiste Romania, (Tovarasul) Nicolae Ceausescu s-a opus categoric trimiterii de trupe si echipamente militare la Praga in 1968.
    Eu eram elev de scoala generala in Bucuresti, pe atunci, si imi aduc perfect aminte de acele evenimente (acum) istorice.

    Da, este adevarat ca marea majoritate a romanilor de astazi, si, culmea, chiar si multi dintre tinerii de azi – incearca sentimente de ”nostalgie” la adresa Socialismului din Romania Socialista – pentru ca ”tovarasul recent decedat” si fost mare membru al Partridului Comunist Roman – s-a facut ca nu vedea, ca si cum nu se intampla nimic, pe vremea cand era Presedintele Romaniei, CUM SE DEMOLA IN JURUL LUI INDUSTRIA ROMANIEI, DAR SI INTREAGA ECONOMIE – ACEASTA DUCAND LA ”PRODUCEREA” A MILIOANE SI MILIOANE DE SOMERI DISPERATI CARORA LE PLANGEAU COPIII ACASA DE FOAME!!!
    Si, culemea, recentul decedat era INGINER de profesie si NU A VRUT SA FACA NIMIC PENTRU A SALVA ”DEMOLAREA” INDUSTRIEI ROMANIEI, INDUSTRIE CARE S-A CLADIT PEIN TRUDA ENORM DE GREA A MULTOR GENERATII DE ROMANI – si care industrie nu era ”mosia” lui maica-sa si a lui taica-sau ca sa-si bata joc de ea asa cum a facut , condamnand la saracie lucie milioane de ROMANI NEVINOVATI!!!
    ASTA SA NU UITE NICI UN ROMAN ADEVARAT – NICIODATA!!!
    Desigur ca vor spune unii ca Presedintele Romaniei avea mai mult sarcini ”la extern”, el reprezenta Romania doar in relatiile ei externe – dar asta nu i-a dat dreptul sa ACHIESEZE LA DEMOLAREA INDUSTRIEI ROMANIEI – CU REZULTANTA A MILIOANE SI MILIOANE DE SOMERI DISPERATI CU COPIII LOR PLANGAN-DU-LE DE FOAME ACASA (CARE MAI AVEAU INCA CASE ATUNCI)!!!

    Desigur ca nu este Crestineste sa vorbim ”de rau” despre cei decedati – dar eu am dorit aici doar sa amintesc putine lucruri despre DEMOLAREA INDUSTRIEI ROMANIEI DIN TIMPUL MANDATELOR DE PRESEDINTE AL ROMANIEI A lui Ion Iliescu, care NU a facut absolut nimic pentru a impiedica dezvoltarea acestui fenomen – care se repara astazi DOAR CU MILIARDELE DE EURO ”POMPATE” DE UNIUNEA EUROPEANA, CU INDATORAREA TOT MAI MARE A ROMANIEI ACTUALE!!!

    Nu doresc si nu este acum momentul sa amintim si despre crimele CONTRA COPIILOR NEVINOVATI SI A TINERETULUI ROMAN petrecute la LOVILUTIA (pentru ca o reala revolutie NU a fost atunci) din Decembrie 1989 din Romaia si despre crimele petrecute la cele doua Mineriade – despre care ati amintit si dvs cate ceva – al caror ”erou” principal a fost…..ma jenez sa spun acum cine a fost…

    Multumesc respectuos pentru atentia acordata acestor catorva randuri ale mele.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

Un răspuns

  1. Buna ziua d-le Redactor Sef,

    Ca in totdeauna, si acest articol al dvs este foarte frumos si scris foarte ”la obiect”.
    Numai o singura observatie as avea de facut. Ati scris, mai la inceputul articolului ca …” asta în condițiile în care Cehia fusese invadată în 1968 de către Rusia și statele din Pactul de la Varșovia”.

    Da, numai ca trebiue sa subliniem faptul ca NU toate statele din Pactul de la Varsovia au participat (direct) la reprimarea in sange a ”Primaverii de la Praga” – Presedintele Republicii Socialiste Romania, (Tovarasul) Nicolae Ceausescu s-a opus categoric trimiterii de trupe si echipamente militare la Praga in 1968.
    Eu eram elev de scoala generala in Bucuresti, pe atunci, si imi aduc perfect aminte de acele evenimente (acum) istorice.

    Da, este adevarat ca marea majoritate a romanilor de astazi, si, culmea, chiar si multi dintre tinerii de azi – incearca sentimente de ”nostalgie” la adresa Socialismului din Romania Socialista – pentru ca ”tovarasul recent decedat” si fost mare membru al Partridului Comunist Roman – s-a facut ca nu vedea, ca si cum nu se intampla nimic, pe vremea cand era Presedintele Romaniei, CUM SE DEMOLA IN JURUL LUI INDUSTRIA ROMANIEI, DAR SI INTREAGA ECONOMIE – ACEASTA DUCAND LA ”PRODUCEREA” A MILIOANE SI MILIOANE DE SOMERI DISPERATI CARORA LE PLANGEAU COPIII ACASA DE FOAME!!!
    Si, culemea, recentul decedat era INGINER de profesie si NU A VRUT SA FACA NIMIC PENTRU A SALVA ”DEMOLAREA” INDUSTRIEI ROMANIEI, INDUSTRIE CARE S-A CLADIT PEIN TRUDA ENORM DE GREA A MULTOR GENERATII DE ROMANI – si care industrie nu era ”mosia” lui maica-sa si a lui taica-sau ca sa-si bata joc de ea asa cum a facut , condamnand la saracie lucie milioane de ROMANI NEVINOVATI!!!
    ASTA SA NU UITE NICI UN ROMAN ADEVARAT – NICIODATA!!!
    Desigur ca vor spune unii ca Presedintele Romaniei avea mai mult sarcini ”la extern”, el reprezenta Romania doar in relatiile ei externe – dar asta nu i-a dat dreptul sa ACHIESEZE LA DEMOLAREA INDUSTRIEI ROMANIEI – CU REZULTANTA A MILIOANE SI MILIOANE DE SOMERI DISPERATI CU COPIII LOR PLANGAN-DU-LE DE FOAME ACASA (CARE MAI AVEAU INCA CASE ATUNCI)!!!

    Desigur ca nu este Crestineste sa vorbim ”de rau” despre cei decedati – dar eu am dorit aici doar sa amintesc putine lucruri despre DEMOLAREA INDUSTRIEI ROMANIEI DIN TIMPUL MANDATELOR DE PRESEDINTE AL ROMANIEI A lui Ion Iliescu, care NU a facut absolut nimic pentru a impiedica dezvoltarea acestui fenomen – care se repara astazi DOAR CU MILIARDELE DE EURO ”POMPATE” DE UNIUNEA EUROPEANA, CU INDATORAREA TOT MAI MARE A ROMANIEI ACTUALE!!!

    Nu doresc si nu este acum momentul sa amintim si despre crimele CONTRA COPIILOR NEVINOVATI SI A TINERETULUI ROMAN petrecute la LOVILUTIA (pentru ca o reala revolutie NU a fost atunci) din Decembrie 1989 din Romaia si despre crimele petrecute la cele doua Mineriade – despre care ati amintit si dvs cate ceva – al caror ”erou” principal a fost…..ma jenez sa spun acum cine a fost…

    Multumesc respectuos pentru atentia acordata acestor catorva randuri ale mele.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: