24 iulie, 2025



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

Un răspuns

  1. „Ministrul Țoiu: Unii consilieri economici nu știu nici engleza și nici limba țării unde sunt detașați”
    Da D-na ministru ! Jos palaria !
    Au trebuit vreo douazeci si ceva de ani, ca sa vina cineva la „Externe”si sa spuna, in sfarsit, lucrurilor pe nume, asa cum se zice !
    Desigur ca nu putem generaliza ! Avem si oameni profesionisti si extraordinar de bine pregatiti.
    Spun asta, deoarece am lucrat in zona comerciala a unei companii private si datorita specificului activitatii profesionale, am calatorit mult, in tineretea mea (targuri, expozitii, intalniri de afaceri, etc.), toate pt Business Development – Dezvoltarea Afacerii si Marketing.
    Am putut astfel gasi o multime de „Consilieri Economici” si atasati comerciali si militari, chiar si ambasadori – din pacate, care veneau sa ne intrebe pe noi cu ce firme vrem sa facem afaceri – in tara in care reprezentau Romania – si cum anume vrem, in loc sa vina in intampinarea noastra cu propuneri concrete de intalniri de afaceri, in conditiile in care noi anuntam vizita in tara respectiva si/sau participarea la o expozitie era pregatita in cadrul unui Pavilion National.
    Veneau prin standuri doar ca sa „se capete” cu cate ceva si urmareau, prin niste intermediari dubiosi, sa-si faca propriile lor afaceri pe acolo, in loc sa sprijine firmele romanesti care cheltuiau bani grei ca sa fie acolo si sa se promoveze, pe piata locala.
    Umblai sau telefonai zile in sir, ca sa poti vorbi cu vreun reprezentant al Statului, pe la anumite Consulate si Ambasade, din unele tari; Erau mai tot timpul lipsa (ca nu-i controla nimeni) si tu voiai sa-ti asiguri vizita si intalnirea cu vreo entitate din tara aceia.
    Sunt multe de spus pe tema asta. Sper sa se faca curatenie !

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

Un răspuns

  1. „Ministrul Țoiu: Unii consilieri economici nu știu nici engleza și nici limba țării unde sunt detașați”
    Da D-na ministru ! Jos palaria !
    Au trebuit vreo douazeci si ceva de ani, ca sa vina cineva la „Externe”si sa spuna, in sfarsit, lucrurilor pe nume, asa cum se zice !
    Desigur ca nu putem generaliza ! Avem si oameni profesionisti si extraordinar de bine pregatiti.
    Spun asta, deoarece am lucrat in zona comerciala a unei companii private si datorita specificului activitatii profesionale, am calatorit mult, in tineretea mea (targuri, expozitii, intalniri de afaceri, etc.), toate pt Business Development – Dezvoltarea Afacerii si Marketing.
    Am putut astfel gasi o multime de „Consilieri Economici” si atasati comerciali si militari, chiar si ambasadori – din pacate, care veneau sa ne intrebe pe noi cu ce firme vrem sa facem afaceri – in tara in care reprezentau Romania – si cum anume vrem, in loc sa vina in intampinarea noastra cu propuneri concrete de intalniri de afaceri, in conditiile in care noi anuntam vizita in tara respectiva si/sau participarea la o expozitie era pregatita in cadrul unui Pavilion National.
    Veneau prin standuri doar ca sa „se capete” cu cate ceva si urmareau, prin niste intermediari dubiosi, sa-si faca propriile lor afaceri pe acolo, in loc sa sprijine firmele romanesti care cheltuiau bani grei ca sa fie acolo si sa se promoveze, pe piata locala.
    Umblai sau telefonai zile in sir, ca sa poti vorbi cu vreun reprezentant al Statului, pe la anumite Consulate si Ambasade, din unele tari; Erau mai tot timpul lipsa (ca nu-i controla nimeni) si tu voiai sa-ti asiguri vizita si intalnirea cu vreo entitate din tara aceia.
    Sunt multe de spus pe tema asta. Sper sa se faca curatenie !

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: